Dramat 1959

Przedstawiamy listę 281 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dramat z 1959 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Ben Hur 7.9

W 30 roku nowej ery trybun Messela przybywa do Jerozolimy, aby objąć dowództwo rzymskich legionów. Nieoczekiwanie spotyka przyjaciela z lat dziecięcych, żydowskiego księcia Judę Ben Hura. Prosi go o pomoc w stłumieniu rebelii. Ben Hur odmawia, czym przyprawia Messelę o wściekłość. Gdy na tarasie domu Ben Hura przypadkowo spadająca dachówka rani prokuratora rzymskiego, Messala oskarża gospodarza o próbę zamachu, a zatem o bunt.

Rio Bravo 7.5

Szeryf z małego miasteczka na Dzikim Zachodzie stawia czoła bandytom, którzy chcą odbić z więzienia swego kumpla, a po swojej stronie ma tylko: wiecznie pijanego zastępcę, starego dziwaka, porywczego młodzieńca i... piekną kobietę.

Baza ludzi umarłych 7.3

Film nakręcony na podstawie opowiadania Marka Hłaski "Następny do raju" opowiada o kierowcach wożących na zdezelowanych ciężarówkach drzewo w Bieszczadach, bo nie mogą znaleźć żadnej innej porządnej pracy. Marzą aby zarobić trochę pieniędzy i uciec do miasta, ale z drugiej strony wiedzą, że nie ma tam dla nich miejsca. Gdy do ich bazy przybywa wysłany przez partię "Zabawa" wraz ze swoją młodą żoną, kierowcy zaczynają zabiegać o jej względy i rywalizować między sobą.


Zwierciadło życia 8.4

Początkująca aktorka Lora Meredith poznaje Annie Johnson, bezdomną murzynkę z Coney Island. Wkrótce dzielą ze sobą mieszkanie. Obie kobiety mają nieznośne córki, lecz córeczka Annie, Sarah Jane, okazuje się gorsza. Neurotycznej i wstrętnej Sarze Jane przeszkadza to, że jest czarna. Lora, natomiast zaniedbuje własną córkę, w pogoni za sławą.

Hiroszima, moja miłość 7.2

Młoda Francuska kręci w Hiroshimie film o pokoju. Mimo iż jest mężatką, spędza noc z japońskim architektem. Między dwójką młodych ludzi rodzi się głębokie uczucie i wielka namiętność. Jednak na drodze do szczęścia stoi niemiecki żołnierz - były ukochany aktorki.

Pociąg 7.9

W nocnym pociągu na Hel spotykają się Ona i On. Dwoje nieznajomych, których łączy wspólny przedział. Oboje mają za sobą życiowe dramaty, od których starają się uciec. Może im to utrudnić morderca, który podobno znajduje się w tym samym pociągu.

400 batów 7.7

Bohaterem "400 batów" jest 13 letni Antoine Doinel (Jean-Pierre Léaud). Chłopiec niespecjalnie pasuje do otaczającej go rzeczywistości. Jest wrażliwy, pochopny, zagubiony. Wciąż popada w tarapaty, niespecjalnie bawi go szkoła, nie przepadają za nim nauczyciele. Także w domu nie znajduje zrozumienia - matka pochłonięta jest sobą, a ojciec samochodami. Żadne z nich nie zauważa, że tuż obok nich kształtuje się żądna przygód, pragnąca wolności, bogata osobowość. Chłopiec pozostawiony sam sobie myśli o niebieskich migdałach. Świat go woła. Ciąg niefortunnych zdarzeń sprawia, że Antoine postanawia zmienić swoje życie. Rzuca szkołę i ucieka z domu. Największym marzeniem chłopca jest podróż nad morze.

Wspólny pokój 7.8

Młody pisarz Lucjan Salis, wynajmuje miejsce w pokoju swojego przyjaciela Zygmunta Stukonisa. Oprócz nich, w ogromnym pokoju mieszkają jeszcze: student prawa, Józef Bednarczyk, młoda dziewczyna Teodozja razem ze swoim bratem, studentem medycyny; Mieciek, brat Zygmunta, oraz młoda dziewczyna Felicja. Lucjan i Zygmunt całe dnie spędzają w barach i restauracjach na piciu wódki i rozmowach o sensie życia. Pewnego dnia do miasta wraca ich przyjaciel "Dziadzia".

Historia zakonnicy 7.3

Młoda belgijska dziewczyna, Gabrielle van der Mal, córka cenionego chirurga, chce zostać pielęgniarką i służyć ludziom. Wstępuje do klasztoru, gdzie poddaje sie surowej regule i po latach nauki wyjeżdża do Kongo do pracy w misji. Jest tam pielęgniarką. W szpitalu, w którym pracuje, poznaje francuskiego chirurga, ateistę. Wkrótce odkrywa, że pójście do klasztoru było błędem. Film stanowi adaptację powieści Kathryn Hulme, opartej na autentycznej historii.

Nazarín 7.0

"Nazarín" to jedno z arcydzieł okresu meksykańskiego w twórczości Buñuela. Opowieść o dobrze urodzonym księdzu, który wybiera życie w skrajnym ubóstwie, aż nadto przypomina historię Jezusa z Nazaretu. Buñuel umiejętnie operuje symbolami i umieszcza akcję we współczesnym mu Meksyku, co pozwala odczytać historię Zbawiciela w kontekście XX wiecznej Ameryki Łacińskiej.

Słowa kluczowe