Dramat 1962

Przedstawiamy listę 366 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dramat z 1962 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Harakiri 8.1

Hanshiro Tsugumo, kiedyś znakomity wojownik, po nastaniu pokoju w Japonii, stał się jednym z wielu bezrobotnych samurajów. Teraz, czując że się starzeje i że jego życie nie ma sensu, postanawia popełnić harakiri. Udaje się do siedziby jednego z wielkich klanów, aby tam dokonać ceremoniału, ponieważ chce umrzeć jak wojownik. Zanim jednak dokona dzieła, opowiada zasiadającym wokół niego samurajom pewną historię.

Sanjuro - Samuraj znikąd 7.4

Ronin Sanjuro Tsubaki tuła się od miasta do miasta w poszukiwaniu pracy. Pewnej nocy, w świątyni, w której właśnie nocuje, jest świadkiem spotkania grupy młodych samurajów, którzy są zaniepokojeni rosnącą korupcją i bezprawiem w ich miasteczku. Sanjuro postanawia im pomóc.

Hatari!

Reżyser Howard Hawks ponownie zaprosił na plan Johna Wayne’a, by tym razem stanął na czele zespołu doświadczonych myśliwych w Afryce. Tyle, że oni nie używają broni, jedynie mocnego sznura i kamery, by łowić zwierzęta do cyrków i ogrodów zoologicznych. To fascynujące zajęcie stawia człowieka oko w oko z dzikimi bestiami.


Co się zdarzyło Baby Jane? 7.8

Film opowiada o dwóch siostrach Hudson - Jane i Blanche. Za młodu Jane była dziecięcą gwiazdą, której sławy zazdrościła jej siostra. Wiele lat później to Blanche stała się filmową gwiazdą, a o Jane zapomniano. Niestety, poprzez nieszczęśliwy zbieg okoliczności, Blanche zostaje przykuta do wózka inwalidzkiego, a Jane zostaje by się nią opiekować. Po wielu latach te wciąż mieszkają razem, nienawidząc się nawzajem.

Lawrence z Arabii 7.3

Oparta na faktach epopeja o heroicznych wyczynach T.E. Lawrence'a (Peter O'Toole), romantycznego bohatera, który jako oficer armii brytyjskiej wpłynął na losy Arabii. Podczas pierwszej wojny światowej służący na Bliskim Wschodzie Lawrence zdołał zjednoczyć zwaśnione plemiona Beduinów i utworzyć z nich partyzancką armię. Pod jego wodzą Arabowie odnieśli wiele wspaniałych zwycięstw i przepędzili Turków ze swojej ojczyzny. Po wejściu na ekrany w roku 1962 Lawrence z Arabii odniósł wielki sukces, zdobywając 7 Oscarów (najlepszy film, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, muzyka, dźwięk).

Zabić drozda 7.8

Adaptacja powieści Harper Lee. Miasteczko Maycomb w Alabamie. Atticus Finch jest prawnikiem, który broni młodego, czarnego mężczyznę Toma Robinsona, niesłusznie oskarżonego o gwałt na białej kobiecie. Chociaż wszyscy radzą Atticusowi, aby zostawił tą sprawę, Finch jest nieugięty i postanawia doprowadzić ją do końca. Film widzimy oczami córki prawnika, zwanej Scout, która musi się zmierzyć w trakcie procesu z wrogością mieszkańców miasteczka do niej i jej ojca.

Czerwone berety 7.2

Grzegorz Warecki i Jerzy Kardas odbywają służbę wojskową w tej samej elitarnej jednostce „Czerwone berety”. Kiedy Grzegorz wraca do jednostki, powoduje po pijanemu wypadek i ucieka z miejsca zdarzenia. Jerzy zaczyna go szantażować. Niebawem Grzegorz dowiaduje się, że kolega z jednostki jest wychowankiem domu poprawczego. Czy w sytuacji zagrożenia życia jednego z nich, podczas trudnych ćwiczeń spadochronowych, osobiste animozje wezmą górę?

Kostucha 6.3

Nad brzegiem rzeki znaleziono ciało kobiety. Rzymska policja przesłuchuje świadków, którzy widzieli ofiarę tuż przed śmiercią. Pierwszy z nich jest drobnym złodziejaszkiem okradającym zakochane pary w parku. Drugi jest naciągaczem, który stara się ukryć przed swoją byłą już dziewczyną. Trzeci natomiast to żołnierz spacerujący cały dzień po ulicach Rzymu. Kolejni dwaj to nastolatkowie, którzy postanawiają okraść napotkanego mężczyznę. Każdy ze świadków przedstawia własny obraz wydarzeń a policja musi ustalić prawdę…

Strzały o zmierzchu 6.6

Dwaj rewolwerowcy, Steve Judd i Gill Westrum transportują złoto z kopalni do banku. Dołącza do nich młody Heck. Po drodze mężczyźni zatrzymują się na podupadającym rancho. Zabierają stamtąd córkę despotycznego farmera, Elsę, która chce odnaleźć swojego narzeczonego. Wkrótce Heck zakochuje się w dziewczynie.

Cudotwórczyni 6.9

Helen Keller, niewidoma i głuchoniema dziewczynka, ma w domu specjalne przywileje. Dziecko na wszystko, co nie jest po jego myśli, reaguje histerią. Rodzice jej pobłażają z powodu ułomności. Właściwą drogę do świata pokazuje Helenie nauczycielka, Annie Sullivan, która uczy ją jak porozumiewać się z innymi.

Słowa kluczowe