Dramat 1975

Przedstawiamy listę 407 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dramat z 1975 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Salo, czyli 120 dni sodomy 5.4

Film zrealizowany przez Piera Paolo Pasoliniego. Jest to historia grupy młodych ludzi, uprowadzonych na polecenie faszystowskich dygnitarzy. Niewinni i niczego nieświadomi stają się częścią chorych i perwersyjnych zabaw o podłożu seksualnym.

Gwiazda zwodniczego szczęścia 8.0

14 grudnia 1825 splótł ze sobą losy trzech nieznających się wówczas kobiet. Wszystkie stały się żonami zesłańców syberyjskich… Kiedy osiemnastoletnia Maria wyszła za mąż za księcia - o kilkanaście lat starszego generała Siergieja Wołkońskiego - nikt nie był w stanie przewidzieć, że rok później zostanie on skazany za działalność spiskową przeciwko carowi. Mimo że poślubiła go bez miłości, postanawia dzielić jego los… Jekaterina Trubecka zanim dotkliwie doświadczył ją los, była kobietą powszechnie szanowaną, częstym gościem moskiewskich salonów, a nawet dworu carskiego. Niewątpliwej sławy przysporzył jej mąż – pułkownik Sergiej Trubecki – bohater kampanii napoleońskiej 1812 roku. Ponieważ bardzo kocha męża, postanawia wyruszyć za nim. Niemałym trudem udaje jej się uzyskać zezwolenie na wyjazd. Decyzji o towarzyszeniu mężowi w niedoli nie jest w stanie zmienić gubernator Irkucka , który piętrzy przed nią trudności i roztacza czarną wizję żony katorżnika… Paulina Gueuble (Ewa Szykulska) przyjechała do Moskwy prowadzić dom mody. Kiedy zakochał się w niej z wzajemnością młody porucznik Annienkow, Francuzka zdaje sobie sprawę, że nie zyska akceptacji jego rodziny jako córka napoleońskiego oficera. Po aresztowaniu Annienkowa, nie znająca słowa po rosyjsku Paulina uzyska pozwolenie wyjazdu i zawarcia ślubu z katorżnikiem... Trzy kobiety spotkają się odprowadzając swych mężów, którzy z wyroku cara zakuci w kajdany jadą wozami do niewolniczej pracy kopalni…

Pieskie popołudnie 7.7

Al Pacino i legendarny napad na bank w Nowym Jorku, który dzięki relacjom telewizyjnym na żywo, przez dwa dni stał się wspólną sprawą wszystkich Amerykanów. Film stawia pytanie, czy złe czyny mogą mieć najlepsze pobudki.


Noce i dnie 7.2

Sierpień 1914 roku. Zajęty przez Niemców Kaliniec w pośpiechu opuszczają mieszkańcy. Jest wśród nich Barbara Niechcic, która wraca wspomnieniami do przeszłości: nie spełnionej miłości do Józefa Toliboskiego, małżeństwa z Bogumiłem Niechcicem oraz przeżyć związanych z wychowaniem syna - Tomaszka.

Lot nad kukułczym gniazdem 8.6

McMurphy - szuler, chuligan i drobny złodziej chcąc uniknąć więzienia, symuluje chorobę umysłową. Trafia na oddział psychiatryczny zarządzany przez bezwzględną siostrę Ratched.

Elita zabójców 4.7

Ekranizacja powieści Roberta Rostanda. Japońscy terroryści próbują zabić chińskiego przywódcę partii komunistycznej. Do akcji wkraczają agenci CIA. Jeden z nich zostaje postrzelony podczas eskortowania świadka. Długo wraca do zdrowia, analizując przyczyny swej porażki. Po wyjściu ze szpitala zostaje wynajęty do ochrony azjatyckiego przywódcy politycznego.

Zwierciadło 7.7

Film stanowi opowieść o pokoleniu, którego młodość przypadła na okres okrutnych lat wojny i trudnych powojennych czasów stalinowskich represji. Reżyser poświęcił ten obraz matce, która samotnie wychowała dwoje dzieci. W fabule filmu przeplatają się epizody z różnych okresów życia bohatera – od wczesnego dzieciństwa, przez dojrzewanie, aż po dojrzałość. Ze względu na kalejdoskopowy styl opowieści krytycy często określali ten film jako „odłam potłuczonego lustra”.

Piknik pod Wiszącą Skałą 7.6

Akcja filmu rozgrywa się w dzień świętego Walentego. Grupa uczennic ze szkoły dla dziewcząt wybiera się wraz z opiekunami na wycieczkę pod Wiszącą Skałę- ogromną, tajemniczą górę, która jest lokalną atrakcją. W trakcie pobytu czwórka nastolatek - Miranda (Anne-Louise Lambert), Irma (Karen Robson), Marion (Jane Vallis) oraz Edith (Christine Schuler) postanawia przyjrzeć się miejscu dokładniej i odłącza się od grupy. Kiedy dziewczyny nie wracają na czas rozpoczynają się poszukiwania.

Francuski łącznik 2 6.1

Kontynuacja historii pokazanej w części pierwszej. Tym razem nowojorski detektyw Doyle (Gene Hackman) przyjeżdża do Marsylii, by w "jaskini lwa" rozprawić się z gangiem trudniącym się przemytem heroiny za ocean. To jednak okaże się przedsięwzięciem, równie jak przed laty, skomplikowanym i niebezpiecznym.

Słowa kluczowe