Dramat 1975

Przedstawiamy listę 415 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dramat z 1975 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Salo, czyli 120 dni sodomy 5.3

Film zrealizowany przez Piera Paolo Pasoliniego. Jest to historia grupy młodych ludzi, uprowadzonych na polecenie faszystowskich dygnitarzy. Niewinni i niczego nieświadomi stają się częścią chorych i perwersyjnych zabaw o podłożu seksualnym.

The Image

Film jest fascynującym studium sadomasochistycznych relacji między ludźmi. Młoda dziewczyna Anne (Mary Mendum) zostaje wprowadzona w ten nowy dla niej świat przez starszą kobietę (Marilyn Roberts) i jej przyjaciela Jeana (Carl Parker). Rozpoczynają się przewrotne gry seksualne.

Powrót Mechagodzilli 6.0

Obcy z ginącej galaktyki planują zniszczyć nasze miasta i zbudować nowy dom na Ziemi. Ich broń to Mechagodzilla, olbrzymi robot, uzbrojony w potężne lasery i pociski zdalnie kierowane. Tylko Godzilla jest dość potężny by zatrzymać tą kolosalną maszynę. Ale kiedy Profesor Mafuni dołączy do obcych, nawet Godzilla nie będzie mógł ich pokonać. Mafuni przez biochemiczne połączenie z cyborgiem odkrywa Titanosaurusa, gigantycznego, ziemnowodnego dinozaura. Godzilla wydaje się być bez szans, ale agenci Interpolu odkrywają słaby punkt Titanosaurusa…


Zwierciadło 7.6

Film stanowi opowieść o pokoleniu, którego młodość przypadła na okres okrutnych lat wojny i trudnych powojennych czasów stalinowskich represji. Reżyser poświęcił ten obraz matce, która samotnie wychowała dwoje dzieci. W fabule filmu przeplatają się epizody z różnych okresów życia bohatera – od wczesnego dzieciństwa, przez dojrzewanie, aż po dojrzałość. Ze względu na kalejdoskopowy styl opowieści krytycy często określali ten film jako „odłam potłuczonego lustra”.

Pieskie popołudnie 7.7

Al Pacino i legendarny napad na bank w Nowym Jorku, który dzięki relacjom telewizyjnym na żywo, przez dwa dni stał się wspólną sprawą wszystkich Amerykanów. Film stawia pytanie, czy złe czyny mogą mieć najlepsze pobudki.

Utracona cześć Katarzyny Blum

Podczas przyjęcia Katarzyna poznaje przystojnego Ludwika. Zaprasza go do siebie na noc. Rano do jej mieszkania wdzierają się uzbrojeni policjanci w poszukiwaniu Ludwiga, domniemanego terrorysty. W kolejnych dniach życie Katarzyny ulega dramatycznym zmianom. Zostaje aresztowana i jest przesłuchiwana przez policję. Wkrótce pojawia się na łamach sensacyjnej prasy, która określą ją jako zimnokrwistą i niebezpieczną kryminalistkę. Po uwolnieniu Katarzyna musi stawić czoła licznym zniewagom i groźbom. W pewnym momencie kobieta nie może już więcej podołać upokorzeniom... Filmowa adaptacja powieści Heinricha Bölla ukazuje wpływ manipulacji aparatu władzy i bulwarowych mediów na niewinną jednostkę oraz konsekwencje narastającej przemocy.

Lot nad kukułczym gniazdem 8.6

McMurphy - szuler, chuligan i drobny złodziej chcąc uniknąć więzienia, symuluje chorobę umysłową. Trafia na oddział psychiatryczny zarządzany przez bezwzględną siostrę Ratched.

Elita zabójców 6.3

Były agent CIA - Mike Locken, zostaje wynajęty do ochrony Yuen Chunga – ważnej osobistości politycznej. Niestety na owego polityka został już wydany wyrok śmierci. Bohater filmu będzie więc musiał dołożyć wszelkich starań by nie dopuścić do zabójstwa. To z kim przyjdzie mu rywalizować zaskoczy nawet jego samego.

Noce i dnie 7.1

Sierpień 1914 roku. Zajęty przez Niemców Kaliniec w pośpiechu opuszczają mieszkańcy. Jest wśród nich Barbara Niechcic, która wraca wspomnieniami do przeszłości: nie spełnionej miłości do Józefa Toliboskiego, małżeństwa z Bogumiłem Niechcicem oraz przeżyć związanych z wychowaniem syna - Tomaszka.

Słowa kluczowe