Dramat 1980

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 523 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dramat z 1980 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1980 roku. Lotniskowiec USS "Nimitz" dostaje się w obszar tajemniczej burzy u wybrzeży Hawajów po czym załoga ze zdumieniem stwierdza zmiany we wskazaniach radarowych i łączności. Rekonesansowy lot zwiadowczych samolotów w okolice Pearl Harbour przynosi niezwykłe zdjęcia, na których baza ta wygląda jak przed japońskim atakiem w 1941 roku. Wkrótce przychodzą wieści o pojawieniu się japońskich myśliwców Zero. Wszystko wskazuje na to, że statek jakimś dziwnym trafem przeniósł się w przeszłość.

Lśnienie

8,1
Jack przyjmuje posadę zimowego stróża w odciętym od świata eleganckim hotelu Overlook, dokąd przenosi się z żoną i synem. Jack nigdy tam nie był - a może jest inaczej? Odpowiedź na to pytanie przynosi mrożący krew w żyłach finał, w którym poznajemy niesamowitą tajemnicę hotelu.
Dwoje Amerykanów - psychiatra (Art Garfunkel) i piękna dziewczyna o swobodnych obyczajach (Theresa Russell) - spotykają się w Wiedniu. Dochodzi do zbliżenia. Garfunkel za wszelką cenę chce utrzymać ten związek...


Maniac

6,7
Psychopatyczny morderca Frank Zito, nie mogąc pogodzić się ze śmiercią matki, wyrusza na ulice Nowego Jorku by zabijać młode kobiety. Szaleniec skalpuje swoje ofiary i zdobyte w ten sposób włosy przyczepia manekinom, mającym zastąpić mu matkę. Po kilku dość przypadkowych zabójstwach, jego kolejnym celem zostaje fotograf, Anna D'Antoni oraz jej koleżanki.

Constans

6,8
Po odbytej służbie wojskowej, Witold - pasjonat wspinaczek wysokogórskich, wyrusza w Tatry. Jego ojciec niegdyś zginął tragicznie w górach. W schronisku spotyka znajomego swojego ojca. Dzięki niemu otrzymuje atrakcyjną posadę w firmie organizującej wystawy. Kiedy służbowo wyjeżdża do Indii, przekonuje się, że jego szef, Mariusz, prowadzi nie całkiem legalne rozliczenia dewizowe. Próbuje rozmawiać o tym z kolegami z pracy, ale naraża się tylko na szykany i kpiny z ich strony. Podczas następnej zagranicznej delegacji szef usiłuje namówić go do udziału w nielegalnych transakcjach. Kiedy Witold kategorycznie odmawia, koledzy urządzają mu "kocówę". Po powrocie do kraju zaczyna przygotowywać się z kolegą do wyprawy w Himalaje. Swoim kategorycznym sprzeciwem uczestniczenia w machinacjach naraża się na skreślenie z listy kandydatów na zagraniczną delegację do Kanady. Rezygnuje z niej prosząc o urlop na wyprawę wysokogórską. Na lotnisku zostaje zatrzymany z niezadeklarowanymi dolarami…
On jest wykładowcą filozofii na uniwersytecie, ona psychologiem pracującym z dziećmi. Zetknął ich przypadek – prowadzone przez nich mercedesy zderzyły się czołowo na remontowanej ulicy. Później był krótki pobyt w szpitalu i spór o odszkodowanie, który przerodził się w dziką, szaloną namiętność.
Dwoje małych dzieci i kucharz okrętowy cudem uchodzą z życiem z katastrofy morskiej i bezpiecznie dopływają do brzegów bezludnej tropikalnej wyspy. Kiedy kucharz umiera, chłopiec i dziewczyna muszą sami walczyć o przetrwanie. Mijają lata i Emmeline (Brooke Shields) i Richard (Christopher Atkins) dorastają w otoczeniu dzikiej i egzotycznej przyrody. Uczą się stawiać czoła wyzwaniom, który nie szczędzi im okres dojrzewania, a łącząca ich dziecięca fascynacja przeradza się w głębokie uczucie. Emmeline rodzi dziecko, a Richard otacza ją troskliwą opieką. Ale czy kiedykolwiek uda im się wrócić do cywilizowanego świata?.
Czworo turystów zostaje zaskoczonych przez lawinę, w trakcie wspinaczki na szczyt. Jeden z nich ginie, a pozostali trafiają na wystającą półkę skalną skąd nie mogą się wydostać. Wkrótce odnajdują ich piloci wojskowych śmigłowców, ale miejsce gdzie utknęli okazuje się śmiertelnie niebezpieczne.
Film częściowo oparty jest na biografii scenarzysty Vladimíra Körnera, którego ojciec zginął od faszystowskich kul w ostatnich dniach wojny. Ten sam los spotyka męża głównej bohaterki. Po tragedii młoda wdowa wraz z dwoma synami przenosi się do północnych Moraw, próbując ułożyć sobie życie na nowo. Starszy syn zaprzyjaźnia się z niemieckim antyfaszystą. W okolicy nadal jest dość niebezpiecznie ponieważ na tym terenie grasują faszystowskie bojówki.
Stary, duży podwarszawski dom, mieszkają w nim młodzi, Zofia i Jurek oraz jego matka ze starszą, niedołężną siostrą. Młodzi otrzymują szansę wyjazdu na bardzo atrakcyjny kontrakt do Afryki. W tym czasie matka ulega wypadkowi. Co wybiorą: czy własne dobro, czy obowiązek opieki nad kobietami?
Słowa kluczowe

Proszę czekać…