Dramat 1982

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 600 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dramat z 1982 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Austeria

7,0
Rok 1914. Pierwszy dzień i pierwsza noc I wojny światowej. Przy drodze do małego galicyjskiego miasteczka stoi karczma, tytułowa Austeria, prowadzona przez starego, mądrego Żyda Taga. Znajdują w niej schronienie pierwsi uciekinierzy zagrożeni kozackim pogromem. Są wśród nich bogaci, wyemancypowani Żydzi z miasteczka. Są chasydzi - mistycy i fanatycy religii, nie zdający sobie sprawy z tego, co się wokół dzieje. Na tle tej barwnej zbiorowości rysuje się wyrazista postać Taga, filozofa i wolnomyśliciela, mającego świadomość nadciągającej katastrofy. Pełen trzeźwego sceptycyzmu otacza wszakże ciepłem i serdecznością wszystkich, których jego Austeria przygarnęła na tę noc. Przeczuwa, że z nadejściem dnia nadejdzie także zagłada.
Bohaterem jest znany profesor medycyny. Powtarzalność kolejnych dni budzi w nim poczucie marazmu oraz chęć podsumowania swojego dotychczasowego życia. Bliskie relacje łączą go z Katarzyną, samotnie wychowującą dziecko. Profesor jednak nie posiada na tyle odwagi, by się z nią związać.
Ekranizacja powieści Czesława Miłosza. Akcja rozgrywa się na Litwie w dolinie rzeki Issy w latach 90. XX wieku. Fabuła skupia się na kilku mieszkańcach tej okolicy: małym Tomaszku, księdzu Pelikswie, którego romans z gosposią Magdaleną kończy się tragicznie, pokojówce Barbarce, która nieszczęśliwie kocha się w swoim panu, Romualdzie, i leśniku Baltazarze, którego postępujący obłęd doprowadza do zbrodni. Wszystko przenika aura oniryzmu i niesamowitości - żywym towarzyszą duchy zmarłych oraz bohaterowie litewskich legend.


Po wigilijnej kolacji w gronie rodzinnym trójka braci spędza noc w inny sposób: Oscar śpi razem z rodziną, Gustaw z kochanką, a Carl nie może spać i rozpamiętuje swoje nieudane życie. Następnego dnia cała rodzina idzie do kościoła na jutrznię (w kościele katolickim msza odprawiana przed wschodem słońca). W teatrze trwają ostatnie przygotowania do premiery „Hamleta”, gdzie Oscar ma zagrać Ducha. Podczas próby nagle traci przytomność i po bardzo krótkiej chorobie umiera...
Mick Travis (Malcolm McDowell) jest dziennikarzem, który ma zrealizować reportaż o szpitalu Brytania - placówce, która odzwierciedla ujemne strony społeczeństwa Wielkiej Brytanii. Tego samego dnia szpital ma odwiedzić królowa żeby otworzyć nowe skrzydło budynku. Jednak nic nie dzieje się tak jak powinno.

Werdykt

7,4
Główny bohater to adwokat Frank Galvin. Frank miał niegdyś wysoką pozycję zawodową, ale kiedy naraził się środowisku, został pozbawiony pracy. Doprowadziło to do tego, że znalazł się na krawędzi alkoholizmu. Pewnego dnia otrzymuje ostatnią szansę zmiany swojej żałosnej sytuacji - ma prowadzić sprawę zaniedbań w katolickim szpitalu. Sprawa prosta, w której można dużo zarobić, ale jednocześnie jest to szansa odrodzenia autorytetu zawodowego...
Dinanath Shastri (Madan Puri) jest pobożnym hindusem. Pewnego dnia jego syn Shankar (Mithun Chakraborty) przyprowadza do domu młodą dziewczynę Salmę (Rameshwari). Dinanath myśli, że jest ona hinduską i mówi do niej Shanti. Chciałby także, żeby była ona jego synową. Pewnego dnia mężczyzna spotyka ślepca, w którym rozpoznaje doktora Varmę (Om Shivpuri). Córka doktora, Neetu (Ranjeeta Kaur) była w dzieciństwie ukochaną Shankara. Ta wiadomość łamie serce Salmy. Tymczasem okazuje się, że pewien wpływowy człowiek czyha na życie niewidomego doktora. Dlaczego bogacz chce zabić nieszkodliwego i bezbronnego człowieka? Jaka będzie reakcja pobożnego Dinanatha gdy dowie się, że Shanti jest muzułmanką?
Akcja dzieje się w trzydziestych latach XX wieku. Kolejne przygody Herculesa Poirota. Tym razem Hercules Poirot ma zbadać dlaczego milioner Sir Horace Blatt chciał oszukać ubezpieczalnie diamentów. Dał bezwartościowy kamyk, a chciał go ubezpieczyć na 50 tys. funtów. Trop Herculesa prowadzi go na wyspę Daphne Castle. Wyspa leży w przepięknym krajobrazie, a zjeżdżają się na nią największe snoby Ameryki i Anglii. Do ekskluzywnego hotelu zjeżdża się 9 osób. Podczas wymarzonych wakacji, ginie Arlena Stuart Marshall. Tymczasem Hercules Poirot ma zbadać kto zabił Arelne Marshall. Każdy jest podejrzany i każdy ma świetne alibi.
Film Lou Adlera opowiada historię osieroconej, uwięzionej w przygnębiającym miasteczku gdzieś na Środkowym Zachodzie Stanów, nastolatki Corinne Burns (w tej roli rewelacyjna Diane Lane), która za wszelką cenę chce wyrwać się z tego miejsca i zmienić swoje życie. Pewnego dnia, w jednej z lokalnych knajp poznaje punkowy zespół – The Looters. Amatorska dziewczęca kapela Corinne, The Stains (pozostałe członkinie grupy grają Laura Dern i Marin Kanter) jedzie z kapelą w trasę, podczas której przed dziewczynami otwiera się zupełnie nowy, nieznany świat. Zaangażowane, feministyczne wypowiedzi Corinne, czynią z The Stains gwiazdy. Podczas, gdy jej związek z wokalistą Lootersów – Billy’m powoli rozpada się, bohaterka decyduje się poświęcić całkowicie The Stains.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…