Dramat 1995

Przedstawiamy listę 634 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dramat z 1995 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Duma i uprzedzenie 7.8

Elizabeth Bennet - młoda, niezbyt zamożna, skromna panna obdarzona dużą osobowością, wdziękiem i dowcipem. Bez pamięci zakochuje się w niej pan Fitzwilliam Darcy - człowiek bogaty, o wysokiej pozycji społecznej. Bariera społeczna jaka jest między nimi oraz oszczerstwa rzucane na Darcy`ego, oddalają możliwość spełnionej miłości. Gdy jednak Elizabeth utwierdza się w swoim uczuciu do ukochanego, wszystko zaczyna się wyjaśniać, co otwiera zakochanym drogę na ślubny kobierzec.

Sabrina 6.8

Sabrina córka szofera pracującego w nowojorskiej posiadłości rodziny Larrabee zakochuje się w młodszym synu rodu, Davidzie, który jednak w ogóle nie zwraca na nią uwagi. Ojciec wysyła ją na dwa lata do Paryża do szkoły kucharskiej. Sabrina jak pod wpływem czarodziejskiego zaklęcia powraca stamtąd całkiem odmieniona - staje się uwodzicielską, pewną siebie damą. Oczywiście, łasy na kobiece wdzięki playboy David od razu w niej się zakochuje. Wtedy postanawia działać jego starszy brat, Linus, który wobec Davida ma zupełnie inne plany. Planuje ożenić go bogato i zapewnić fuzję dwóch rodzinnych przedsiębiorstw. Linus planuje, więc odesłanie Sabriny z powrotem do Paryża, sam jednak ulega jej urokowi.

Kasyno 8.1

Las Vegas, 1973 r.: oto tło akcji fascynującego filmu o miliardowych operacjach mafii w biznesie hazardowym, opartego na autentycznych wydarzeniach. W tej gangsterskiej historii Martin Scorsese opowiada o nieposkromionych ambicjach, namiętnościach i chciwości, które obaliły imperium hazardu. W filmie zagrali brawurowo dwaj laureaci Oscara®* Robert De Niro i Joe Pesci oraz Sharon Stone. Film prowadzi widza za efektowną fasadę kasyna, gdzie ludzkie życie i fortuny są zaledwie stawką w grze.


Gorączka 8.2

Nakręcony w Los Angeles film skupia uwagę na dwóch antagonizujących ze sobą postaciach: przestępcy dokonującym zuchwałych i misternie zaplanowanych napadów - Neilu McCauleyu (Robert De Niro) oraz nie mniej intensywnie kroczącej przez życie osobowości, choć pojmującej porządek tego świata z punktu widzenia stróża prawa - przebiegłym i wytrawnym oficerze z wydziału do spraw zabójstw policji Los Angeles - Vincencie Hanna (Al Pacino).

Rozważna i romantyczna 7.4

Jest to historia dwóch sióstr: pragmatycznej Elinor (Emma Thopson) oraz uczuciowej i upartej Marianne (Kate Winslet). Kiedy ich ojciec - Henry Dashwood - umiera, jego majątek przechodzi w ręce najstarszego syna z pierwszego małżeństwa. Elinor i Marianne wraz matką zmuszone są zamieszkać w skromnej, wiejskiej posiadłości. Marianna angażuje się w romans z Willoughbym (Greg Wise), podczas gdy Elinor boryka się z problemami finansowymi rodziny oraz uczuciem do Edwarda Ferrara (Hugh Grant).

Tato 7.1

Michał jest wziętym operatorem filmowym. Charakter pracy sprawia, że w domu bywa raczej gościem. Wychowaniem jego kilkuletniej córki zajmuje się, zaniedbywana i skazana na domową samotność, żona. Pewnego wieczora zastaje ją w stanie nerwowego załamania. Ewa na jego widok samookalecza się, po czym wybiega na klatkę schodową, oskarżając męża o pobicie. Nikt nie daje wiary wyjaśnieniom Michała. Wezwani przez sąsiadów policjanci radzą mu, aby swoje rodzinne sprawy załatwiał po cichu i bez świadków. Następnego dnia życie rodzinne zdaje się wracać do normy, wszystko jednak wskazuje na nieprzypadkowość wieczornego incydentu. Żona jest poważnie chora. Na dodatek wyprowadza się do matki, szalenie zaborczej i nie dostrzegającej jej psychicznej choroby. Zabiera ze sobą siedmioletnią Kasię...

Zdobywcy 5.3

Brytyjska guwernantka przyjeżdża do Stanów Zjednoczonych, aby zaopiekować się młodą Nan St. George. Wkrótce sugeruje całej rodzinie wyjazd do Anglii w czasie tamtejszego sezonu towarzyskiego. Wszyscy przystają ochoczo na tę propozycję. Starsza siostra Nan - Virginia, znajduje tam szybko męża ze znakomitego rodu. To samo spotyka Conchitę - brazylijską przyjaciółkę panien St. George. W końcu młoda Nan zdobywa najlepszą możliwą partię: usidla księcia Trevennick - Juliusa. Nic nie jest jednak tak piękne, jak się wydaje. Każdy pan młody okazuje się być nie tym, za kogo jego żona go uważała. Pod otoczką idealnego życia narastają uczucia smutku, złości i beznadziei. Czy można jednak pokazać słabość i wyrwać się ze schematu narzuconego angielskiej szlachcie?

Dzieciaki 7.0

Mówią o nich "pokolenie deskorolki". Mają po 12-14 lat, całe dnie snują się po mieście, jeżdżą na deskorolkach, w swoich rozmowach dotykają dorosłego życia. Ale nie tylko dotykają - używają go w całej rozciągłości, ze wszystkimi jego konsekwencjami. Seks, narkotyki, przemoc - to dla nich nic niezwykłego. Co może ich powstrzymać, zawrócić z równi pochyłej, którą zmierzają ku zagładzie? Młodziutka Jenny po pierwszych doświadczeniach seksualnych odkrywa, że jest chora na AIDS. Czy zdoła ostrzec swoich rówieśników przed beztroskim nosicielem, nie stosującym żadnych zabezpieczeń?

Koniec niewinności 6.9

Roberta, Chrissy, Teeny i Samantha spotykają się w domu jednej z nich. Chrissy informuje przyjaciółki, że spodziewa się dziecka. Trzydziestoletnie już panie wracają wspomnieniami do lat dzieciństwa, jak to wspólnie spędzały ze sobą wszystkie wolne chwile w domku na drzewie...

Siódmy pokój 7.0

Film biograficzny o św. Edycie Stein - niemieckiej filozof (była asystentką Edmunda Husserla) i Karmelitance Bosej, męczennicy Oświęcimia. Wychowała się w rodzinie żydowskiej. Z czasem stała się ateistką. Już jako dojrzała kobieta - pod wpływem lektury dzieł św. Teresy z Avila - nawróciła się na katolicyzm. Po dojściu Hitlera do władzy, z powodu swego pochodzenia żydowskiego, dostała zakaz wykonywania pracy dydaktycznej i robienia habilitacji. Wstąpiła wtedy do Karmelitanek Bosych w Kolonii. W czasie II Wojny Światowej została przeniesiona do klasztoru w Holandii, z którego w roku 1942 zostaje wywieziona wraz z innymi katolikami pochodzenia żydowskiego do Oświęcimia i zagazowana. Była autorką takich dzieł jak: "O zagadnieniu wczucia", "Byt skończony a Byt Wieczny" oraz "Wiedza Krzyża". W 1987 roku została beatyfikowana przez Jana Pawła II, w roku 1998 kanonizowana, a w roku 1999 ogłoszona Współpatronką Europy.

Słowa kluczowe