Familijny 1949

Przedstawiamy listę 65 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Familijny z 1949 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Przygody Ichaboda i Pana Ropucha 8.0

Film składa się z dwóch części. Pierwsza jest na podstawie powieści Kennetha Grahame'a, „O czym szumią wierzby” i opowiada o przygodach Tadeusza Ropucha, właściciela Toad Hall, szalonego entuzjasty motoryzacji, którego próbują przywołać do porządku jego przyjaciele, kret, szczur i borsuk. Druga część to „Legenda o Sennej Dolinie” na podstawie powieści Washingtona Irvinga, której akcja dzieje się w miasteczku Sleepy Hollow nad rzeką Hudson w Nowej Anglii, do którego przybywa nauczyciel Ichabod Crane. Zakochuje się on w miejscowej piękności, Katrinie, córce bogatego właściciela ziemskiego Van Tassela, o której względy rywalizuje z łobuzerskim Bromem Bonesem.

Legenda o Sennej Dolinie 7.0

Do Sleepy Hollow, małego miasteczka w Nowej Anglii przybywa nauczyciel angielskiego, Ichabod Crane. Z wyglądu przypomina stracha na wróble, z długim, ostrym nosem, chudymi kończynami budzi wesołość mieszkańców miasta w chwili, gdy przybywa do niego i przemierza ulice w drodze do budynku szkolnego. Na przekór swojemu nieatrakcyjnemu wyglądowi okazuje się pełnym uroku gentlemanem, który potrafi zdobyć uwagę pań. Udaje mu się zaskarbić sobie sympatię pięknej Katriny, córki bogatego holenderskiego farmera, Van Tassela i snuje marzenia o posiadaniu pięknej żony oraz dużego majątku, choć spełnienie tych marzeń nie jest łatwe zważywszy na fakt, że posiada poważnego konkurenta do ręki dziewczyny, przystojnego i jurnego Broma Bonesa. Chłopiec obserwując w jak szarmancki sposób Ichabod uwodzi jego ukochaną jest zdecydowany pozbyć się rywala wszelkimi sposobami. Nadarza się po temu okazja podczas przyjęcia organizowanego corocznie u pana Van Tassela z okazji Halloween, gdzie Brom, zawołany narrator opowiada w dramatyczny sposób mrożącą krew w żyłach historię jeźdźca bez głowy, który co roku w okolicach Halloween przemierza okoliczne lasy w poszukiwaniu ofiary, od której będzie mógł zdobyć to, czego mu brakuje. Tej nocy, w drodze powrotnej do domu przez las, Ichabod solidnie wystraszony opowieścią Broma, przeżywa załamanie nerwowe na widok ścigającej go postaci z płonącą dynia zamiast głowy, tak że porzuca miasteczko uciekając żwawo i nikt o nim od tej pory już nie usłyszał.

Kumple od tenisa 3.0

Tom postanawia rozegrać mecz tenisa z dużo lepszym od siebie przeciwnikiem. W grę angażuje Jerry’ego, którego zadaniem jest pomóc mu w osiągnięciu zwycięstwa. Szybko jednak okazuje się, że nieuczciwa i niesportowa gra toczy się na trzy fronty…


Szybki i wściekło-włochaty 5.0

Historia pierwszego polowania Kojota na Strusia Pędziwiatra. Kojot, uważający się za genialnego wynalazcę, tworzy plan schwytania swego biegającego posiłku z pomocą lodówki, kostek lodu i nart. A Struś... ucieka jak zwykle.

Małe kobietki 6.0

Film jest adaptacją powieści Louisy May Alcott. Opowiada o czterech siostrach March, których czas pierwszych miłosnych uniesień zbiega się z trwającą właśnie wojną secesyjną. Najstarsza i zarazem najrozsądniejsza jest Meg (Janet Leigh). Z kolei Beth (Margaret O'Brien) jest aż nadto wrażliwa, co przekłada się na jej talent muzyczny. Najmłodsza z sióstr, Amy (Elizabeth Taylor) jest skupiona przede wszystkim na sobie, to wręcz uosobienie egoizmu. Najbardziej jednak nieprzewidywalna, pełna zwariowanych pomysłów jest Jo (June Allyson), która najwyraźniej nie znalazła w życiu jeszcze swego miejsca. Mimo różnych charakterów, poza więzami rodzinnymi łączy je jeszcze coś - jest to zainteresowanie przystojnym sąsiadem...

O czym szumią wierzby

Scenariusz filmu jest oparty na powieści Kennetha Grahame’a, klasycznej pozycji angielskiej literatury. Akcja filmu koncentruje się na rozdziale dotyczącym ekscentrycznego arystokraty Tadeusza Ropucha, właściciela Toad Hall będącego dumą całej okolicy, które chyli się ku upadkowi, ponieważ Ropuch wyruszył w świat cyrkowym wozem, w towarzystwie konia Cyryla. Posiadłości grozi zlicytowanie za długi, więc przyjaciele Ropucha, panowie Szczur i Kret udają się na jego poszukiwanie. Przedsięwzięcie pokrzyżował fakt, że Ropuch na widok przejeżdżającego obok samochodu zapada na motor-manię, i w stanie niepoczytalności kradnie pojazd należący do gangu przebiegłych łasic. Ropuch zostaje schwytany i osadzony na długie lata w więzieniu, skąd w przebraniu niewieścim wydostaje się dzięki pomocy nieustraszonego Cyryla, doświadczywszy uprzednio głębokiej skruchy i całkowitej przemiany charakteru. Wraca do dworu zlicytowanego i zajętego podstępnie przez łasice. Postanawia go odzyskać za wszelką cenę, co udaje mu się z pomocą przyjaciół.

Słowa kluczowe