Filmy Kenia

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z kraju Kenia. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Samsara 7.7

Po 20 latach od nakręcenia kultowej Baraki Ron Fricke powraca na ekrany kin fenomenalnym obrazem Samsara. To poetycki film bez słów, zapierająca dech podróż przez 25 krajów i kultur z porywającą muzyką, nominowanej do Oscara za oprawę muzyczną do Gladiatora, Lisy Gerrard z Dead Can Dance w tle. Film kręcono przez 5 lat, wyłącznie na taśmie 70 mm, co wpłynęło na jego wyjątkową wartość estetyczną. Sam tytuł wywodzi się z sanskryckiego określenia nieustannego przepływu i powtarzającego się cyklu narodzin, życia, śmierci i odrodzenia. Samsara zabiera nas w miejsca piękne i dotąd nieznane, pokazując przy tym potęgę natury, wpływ cywilizacji na przyrodę i życie człowieka, diametralnie odmienne życie ludzi w różnych zakątkach świata i skłania do refleksji nad kierunkiem, w którym podąża współczesna cywilizacja. PRZYGOTUJ SIĘ NA NIESPOTYKANĄ UCZTĘ DLA ZMYSŁÓW.

Biała gorączka

Podstarzały milioner Jock Delves Broughton (Joss Ackland) i jego młoda żona Diana (Greta Scacchi) przybywają do Kenii. Poznają tam innych zamożnych Brytyjczyków, których głównym zajęciem jest używanie życia. Diana wdaje się w romans z Josslynem Hayem (Charles Dance), lordem Erroll. Jock dowiaduje się o wszystkim. Wkrótce Hay zostaje zamordowany.

W cieniu Kilimandżaro

W wyniku długotrwałej suszy i braku jedzenia, hordy wygłodniałych pawianów opuszczają swoje siedliska i zaczynają atakować miejscowych. Początkowo ofiarami małp padają, jedynie pojedyncze osoby, ale z czasem ataki stają się coraz śmielsze i mimo działań częstsze.


Chłopiec, który szukał duszy

Abila, czternastoletni chłopak mieszka w Kiberze, największej dzielnicy slumsów na kontynencie afrykańskim, w kenijskim Nairobi. Pewnej nocy jego ojciec przegrywa zakład o swoją duszę. Chłopak odkrywa, że dusza ojca została porwana przez Nyawawa, kobiecego ducha. Aby ją odzyskać musi wypełnić siedem zadań, które dostaje od Nyawawy. Towarzyszymy w podróży Abili i jego przyjaciółki Shiku od baraków w Kiberze do rezydencji w Karen.

Supa Modo

Mała Kenijka Jo opuszcza szpital i wraca do domu na wsi. Siostra i matka wiedzą, że zostało jej niewiele życia. Jednak Jo, która wierzy w swoje nadprzyrodzone moce, jest przekonana, że superbohaterowie nie umierają. Społeczność wioski, pragnąca wesprzeć chorą dziewczynkę, pomaga jej nakręcić film, w którym Jo wcieli się w rolę herosa imieniem Supa Modo, ratującego dzieci porywane przez straszliwego kidnapera. Szlachetny i poruszający film o marzeniach, odchodzeniu i sztuce, która ocala… Kryształowy Niedźwiedź Berlinale 2018.

Rafiki

Kena i Ziki pragną od życia czegoś więcej. Ich ojcowie są rywalami w lokalnych wyborach, jednak dziewczyny zbliżają się do siebie. Wspierają się, by –mimo życia w konserwatywnym kraju – podążać za marzeniami. Kiedy rodzi się między nimi miłość, sprawa staje się dużo bardziej skomplikowana. W ich tradycyjnym społeczeństwie taka relacja jest niedopuszczalna i surowo zabroniona przez prawo. Będą musiały wybrać między szczęściem a bezpieczeństwem.

Somalijscy piraci 6.3

Inspirowany prawdziwą historią film o amerykańskim dziennikarzu, który zdołał poznać od środka codzienność somalijskich piratów. Rok 2008. Początkujący dziennikarz Jay Bahadur (Evan Peters) spotyka swojego idola (Al Pacino), który inspiruje go i zachęca do działania. Młody mężczyzna z dnia na dzień postanawia rzucić wszystko i przenieść się do Somalii w poszukiwaniu tematu życia. Na miejscu poznaje drobnego cwaniaczka (Barkhad Abdi), który pomaga mu dostać się do świata somalijskich piratów. Oparta na faktach, fascynująca historia dziennikarza, który jako pierwszy człowiek z zewnątrz zdołał wniknąć do świata somalijskich piratów i opowiedział społeczności międzynarodowej o ich życiu, motywacjach i dążeniach.

Pierwszoklasista 7.1

Do dziecięcej szkoły znajdującej się w jednej z kenijskich wiosek przychodzi 84-letni Kimani N'gan'ga Maruge (Oliver Litondo), który pragnie zapisać się na lekcje, aby nauczyć się czytać. Mimo niezadowolenia lokalnej społeczności dyrektorka szkoły Jane Obinchu (Naomie Harris) decyduje się przyjąć go na zajęcia. Kim jest kulejący staruszek? Dlaczego tak bardzo chce nauczyć się czytać?

Daleko za słońcem

Film dokumentalny HBO poświęcony czeskiemu lekarzowi Alešowi Bárcie który w małym mieście Itibo na kenijskiej prowincji stworzył służący dziesiątkom tysięcy ludzi szpital. Reżyserka Olga Špátová śledzi życie kochającego od dziecka Afrykę lekarza, który podczas jednej z podróży postanowił pomagać tym, którzy z powodu niedostępności usług medycznych i lekarstw byli dziesiątkowani przez panujące w regionie liczne choroby i dające się łatwo leczyć rany, które wcale nie musiały ich zabijać. Do szpitala Aleša Bárty podróżuje wielu studentów i lekarzy z Czech, a dzięki wysiłkom jego twórcy klinika posiada w pełni wyposażoną salę operacyjną, oddział położniczy, gabinet dentystyczny i ambulans. Przez ostatnie 10 lat personelowi udało się podnieść standard życia mieszkańców prowincji Nyamira, o połowę obniżyć współczynnik umieralności niemowląt i uratować zdrowie i życie tysięcy ludzi.

Nieznany maratończyk

Reżyser towarzyszy przez rok młodemu kenijskiemu biegaczowi, który stoi u progu światowej kariery.

Słowa kluczowe