Komedia 1942

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 204 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Komedia z 1942 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Akcja rozgrywa się w Argentynie. Amerykański tancerz Robert Davis (Fred Astaire), po przegraniu całego majątku na wyścigach, przyjeżdża do Buenos Aires z pustymi kieszeniami. Szukając pracy, przypadkowo trafia do nocnego klubu, którego właścicielem jest milioner Eduardo Acuña (Adolphe Menjou). Człowiek ten ma jednak ważniejsze problemy: musi wydać cztery córki za mąż i to zgodnie z tradycją, po kolei: od najstarszej do najmłodszej. Właśnie trwają przygotowania do ślubu najstarszej córki. Dwie najmłodsze też mają narzeczonych, ale średnia, Maria (Rita Hayworth), nie myśli o małżeństwie. By skłonić dziewczynę do zmiany stanowiska, Eduardo wymyśla fortel, w którym główną rolę ma odegrać Robert.
W czasie II wojny światowej Frank Raymond (Jon Hall), wnuk Jacka Griffina, pierwszego "niewidzialnego" człowieka, wykorzystuje formułę swojego dziadka, by potajemnie przeniknąć do faszystowskiego sztabu i ukraść tajne plany wojenne Hitlera.
Tom słucha w radio audycji o duchach. Jest przerażony opowiedzianą historią, co nie umyka uwadze Jerry'ego. Sprytna mysz za pomocą różnych sztuczek próbuje całkowicie przestraszyć kocura.


Kaczor Donald ma koszmarny sen, że mieszka w Niemczech poddanych nazistowskiemu reżimowi. Od świtu ulice miasteczka udekorowanego drzewami w kształcie swastyk przemierza orkiestra wojskowa grająca głośno i z przytupem wojskowe marsze. Donald pragnie spać, ale nie dość, że przeszkadza mu donośne rzępolenie zbliżającego się zespołu, to jeszcze specjalny automat musztrujący wyrzuca go z łóżka. Otwiera oczy i co widzi? Na stoliku obok widzi portret Fuhrera oraz statuetkę salutującą w geście „sieg-hail”, następnie zegar z kukułką, która zamiast wyśpiewywać kuranty wyskakuje salutując na baczność, a na podwórku pręży się kogut w pozie oddającego honory wodzowi. Donald próbuje wrócić do łóżka, ale czujna maszyna nakierowuje go do garderoby, gdzie kaczor niechętnie zakłada czarny mundur z czerwoną opaską na przedramieniu, gdzie widnieje na białym tle znak III Rzeszy. Rzucając jednym okiem za okno, jak daleko znajduje się wojskowa czujka, Donald otwiera skrytkę za portretem wodza i wyjmuje amerykańską kawę oraz aromat jaj na bekonie w spray’u, którym spryskuje sobie podniebienie dla kurażu. Szybko umieszcza cenne przedmioty w schowku i mozolnie odpiłowuje kromkę z przydziałowego chleba, który próbuje jeść popijając kawą. Za chwilę automat przypomina o porannym czytaniu biblii, i „Mein Kampf” wjeżdża na stół przerywając kaczorowi konsumpcję. Następnie Donald jest odprowadzony pod eskortą do fabryki amunicji, gdzie obsługuje taśmę z nabojami, na której co jakiś czas pojawiają się portrety fuhrera, któremu musi salutować. W przerwie na ścianie za plecami kaczora pojawia się dekoracja z uroczym górskim widoczkiem. Teraz jest czas na gimnastykę polegającej na ćwiczeniu salutowania. Kaczor wraca do pracy, ale nie nadąża za taśmą, na której pojawiają się naboje coraz większego kalibru, i przeżywa załamanie nerwowe, w którym ma wizje pląsających i śpiewających pocisków. Donald budzi się we własnym łóżku, w piżamce w gwiazdki i paski z amerykańskiej flagi. Portret na stoliku obok przedstawia prezydenta USA, a statuetka prezentuje się w dumnym geście, symbolu amerykańskiej wolności i niepodległości.
W skromnym pensjonacie w Paryżu, inspektor policji przy udziale kochanki aktorki musi złapać seryjnego mordercę.
Podczas pogoni za Jerry'm kot Tom wpada wprost na buldoga Spike'a, który - delikatnie mówiąc - nie jest tym zachwycony. Pies przepędza Toma, jednak, gdy Jerry chce mu za to podziękować, sam zostaje uwięziony w starym zegarze. Kot i mysz zawierają czasowe przymierze, by pozbyć się gburowatego buldoga.
Właścicielka Toma ma się zaopiekować kotką sąsiadów pod ich nieobecność. Gdy tylko Tom spotyka kocią piękność, zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, jednak ona nie jest nim zainteresowana. Tom próbuje przekonać do siebie ukochaną, wykorzystując do tego na różne sposoby myszę Jerry. Zirytowany gryzoń musi przynosić kotce czekoladki i robić za żywy rekwizyt w sztuczkach Toma.
Uszczypliwy krytyk Sheridan Whiteside (Monty Woolley) poślizguje się na frontowych schodach domu prowincjonalnego biznesmena z Ohio, przewraca się i rzekomo łamie sobie biodro.
Tom poluje na Jerry'ego w wiejskim gospodarstwie. Przebiegła mysz znajduje schronienie przed prześladowcą dosłownie pod opiekuńczymi skrzydłami pewnej kury. Tom w żaden sposób nie może przekonać rozwścieczonego ptaka, że Jerry nie jest jednym z jej kurcząt.
Kot Tom i mysz Jerry tym razem wybierają się do kręgielni. Oczywiście nie toczą między sobą normalnej gry, ale na wszelkie sposoby próbują zrobić drugiemu na złość - Jerry zrzuca Tomowi na stopę kulę, a on rewanżuje się wykorzystując gryzonia jako kręgiel.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…