Komedia 1959

Przedstawiamy listę 172 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Komedia z 1959 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Pół żartem, pół serio 7.9

Stany Zjednoczone, 1929 rok, barwne czasy prohibicji. Dwaj muzycy przypadkowo stają się świadkami gangsterskich porachunków, które weszły do historii pod nazwą "masakry w dniu Świętego Walentego". Obawiając się, że panowie w kapeluszach, z bronią w marynarce, zechcą zlikwidować także ich, przebierają się za kobiety i dołączają do żeńskiego zespołu jazzowego. Jego gwiazdą jest urocza Sugar Kane - Polka z pochodzenia, która pomimo prohibicji nie rozstaje się z napełnioną piersiówką i rozgląda się za bogatym mężem. Obaj panowie daliby się poćwiartować dla jednego pocałunku z uroczą dziewczyną. Niestety, na przeszkodzie w nawiązaniu interesującej znajomości staje fakt, iż wszyscy sądzą, że mają do czynienia z uroczymi absolwentkami konserwatorium muzycznego - Daphne i Josephine, a nie Joe i Jerrym. Panowie mają jeszcze inne kłopoty - okazuje się, że na Florydzie, gdzie akurat koncertuje ich zespół, odbywa się wielki zjazd gangsterów, w tym także ich znajomych z Chicago, którzy bardzo chętnie starliby obu muzyków z powierzchni ziemi...

Operacja "Halka" 7.3

Bonanza 7.0

Ranczo „Ponderosa” wraz z potężnymi przyległościami ziemskimi należącymi do rodziny Cartwrightów jest położone w Nevadzie, niedaleko Virginia City i w pobliżu słynnych pokładów srebra „Comstock Silver Lode”. Akcja filmu jest umiejscowiona w czasie wojny domowej i niedługo po niej. Ojciec Ben Cartwright, obecnie wdowiec, człowiek nieposzlakowanej opinii i powszechnie szanowany obywatel miał cztery żony, z których każda dała mu syna. Ich wspólne życie w piątkę obfituje w typowe przygody dla gatunku jakim jest western, gdzie osobiste dramaty i problemy hodowlane przeplatają się z konfliktami małej, prowincjonalnej społeczności, której są częścią.


Dom na Nawiedzonym Wzgórzu 6.3

Milioner Fredrick Loren i jego żona Annabelle zapraszaja pięć osób na przyjęcie w "nawiedzonym domu". Główną atrakcją jest nagroda w wysokości 10.000 dolarów. Otrzyma ją osoba, która wytrzyma w tym domu do rana. Jednak dom jest straszliwą pułapką.

Mysz, która ryknęła 7.0

Bohaterami tej klasycznej komedii satyrycznej są Wielka Księżna (Peter Sellers) i Premier (Peter Sellers) małego państwa Grand Fenwick, którzy wpadają na genialny plan ratowania swego kraju przed totalnym bankructwem - postanawiają wypowiedzieć wojnę Stanom Zjednoczonym, przegrać ją i otrzymać amerykańską pomoc finansową. Na swoje nieszczęście popełniają jeden błąd - zapominają powiedzieć dowódcy swoich sił zbrojnych (Sellers w kolejnej roli, tym razem w kolczudze!), że ma przegrać. Ląduje on w Nowym Jorku w czasie próbnego alarmu lotniczego i z dumą maszeruje pustymi ulicami miasta. Następnie porywa genialnego naukowca (David Kossoff), jego asystentkę (Jean Seberg) i prototyp śmiercionośnej broni. Stany Zjednoczone nie mają innego wyjścia jak poddać się, a księstwo Grand Fenwick powołuje do życia Ligę Małych Narodów i dyktuje przywódcom wielkich mocarstw warunki rozejmu - wieczny pokój.

A Bucket of Blood 7.0

Artysta bez talentu pokrywa martwego kota gipsem. Kot zostaje uznany za wspaniałą statuetkę. Autor dzieła zaczyna w gips wkładać ludzi. Jak skończy wirtuoz gipsu?

Inspekcja pana Anatola 7.0

Inspektor PZU Anatol Kowalski jedzie na wakacje do Paryżewa. Nie jest to jednak prawdziwy urlop. Mężczyzna ma zdemaskować szajkę złodziei damskich kostiumów kąpielowych. Już na początku podróży popada jednak w tarapaty. W pociągu zamienia się walizkami z gościem ze Stanów Zjednoczonych.

Czarny Orfeusz 6.8

W Rio de Janeiro trwa na całego karnawał. Eurydyka przyjeżdża z prowincji do swojej kuzynki. Aby do niej dotrzeć musi przejechać przez całe miasto tramwajem. Spotyka w nim konduktora o imieniu Orfeusz. Jakaś tajemnicza więź łączy obcych sobie ludzi.

Awantura o Basię 7.3

Schyłek XIX wieku. Matka kilkuletniej Basi ginie tragicznie pod kołami pociągu. Nad chwilą przed śmiercią udaje się jej wyszeptać adres przyjaciółki, której chce powierzyć dziewczynkę. Chwilowo Basią zajmują się doktorostwo Budziszowie z małego miasteczka. Wreszcie wysyłają list do Stanisławy Olszańskiej, zawiadamiający o przyjeździe Basi do Krakowa. Dziewczynka z adresem Olszańskiej zawieszonym na piersi wyrusza sama w podróż.

Tysiąc talarów 5.5

Hipolit Wydech i August Drapka to krakowscy szewcy. Pewnego razu panowie wybrali się w podróż z Chęcin do Krakowa. Po drodze zostają napadnięci przez zbójców i obrabowani dosłownie do gołego, z trudem na golasa dotarli do celu. Tam założyli się, że jeżeli za sto lat potomek Drapki zdoła przejść przez trzy dni tę samą trasę w negliżu to otrzyma tysiąc talarów w złocie. W przeciwnym razie fortunę dostanie potomek Wydecha. Upłynęło sto lat. Potomkiem Drapka, który ma iść na golasa jest młody muzyk Marek. Tymczasem okazuje się, że rywalizuje z nim piękna Kasia Wydech...

Słowa kluczowe