Komedia 1972

Przedstawiamy listę 241 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Komedia z 1972 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Dziewczyny do wzięcia 7.2

Z wiejskiej prowincji w sobotę przyjeżdżają pociągiem do stolicy trzy panienki. Chcą się zabawić, ale w podtekście, głównym zamiarem jest poznanie kandydatów na przyszłych mężów. Dają się poderwać w kawiarni na Krem Sułtański dwóm panom, którzy przedstawiają się jako "Inżynier" i "Magister". Razem ruszają w miasto…

Głębokie gardło 5.8

Linda kobieta, której jeszcze nikt nie zaspokoił seksualnie, idzie do lekarza, aby dowiedzieć się, dlaczego nie potrafi osiągnąć orgazmu. Po dokładnych i "dogłębnych" badaniach okazuje się, iż bohaterka cierpi na swoista mutację, mianowicie jej łechtaczka znajduje się w gardle. Od tego momentu Linda rozpoczyna swoją "oralną krucjatę". Pierwszy film pornograficzny wyświetlany w amerykańskich kinach.

Poszukiwany, poszukiwana 7.6

Pracownik muzeum, Stanisław Maria Rechowicz, oskarżony niesłusznie o przywłaszczenie sobie obrazu, ukrywa się w... damskiej sukience. Podejmuje pracę jako gosposia. Szybko zmienia kolejnych chlebodawców. U pana "profesora" zajmuje się skupowaniem cukru do produkcji bimbru. Pracę u nowobogackich traci, gdy staje w obronie swej napastowanej żony. W końcu obraz się odnajduje, ale bohater nie chce zrezygnować z lukratywnego zajęcia i rozpoczyna pracę jako pokojówka w domu zagranicznego dyplomaty.


Różowe flamingi 5.9

Rywalizacja pomiędzy dwiema rodzinami – familią szalonej Divine, a rodem Connie i Raymonda. Obie z rodzin sądzą, że to im należy się niechlubne miano najohydniejszych i za wszelką cenę będą chciały to sobie udowodnić. W wyniku konkurowania ze sobą dojdzie do mnóstwa starć.

Tajemniczy blondyn w czarnym bucie 7.0

Szef kontrwywiadu Toulouse (Jean Rochefort) postanawia ośmieszyć swego zbyt ambitnego podwładnego Bernarda Milana (Bernard Blier) sugerując mu, że przypadkowo spotkany roztargniony blondyn François Perrin (Pierre Richard) jest niebezpiecznym szpiegiem.

M*A*S*H 7.7

Przez wielu uważany za najlepszą komedię wszech czasów, M*A*S*H* opowiada historię nietypowego amerykańskiego szpitala polowego podczas wojny w Korei. By przetrwać koszmar wojny lekarze robili co w ich mocy, chcąc oderwać myśli od brutalnej rzeczywistości.

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać 6.8

Jest to znakomity przykład szydzenia z mediów i propagowanych przez nie wartości moralnych. Scenariusz oparty jest na książce doktora Davida Reubena pod tym samym tytułem i w samym filmie Allen udziela zabawnych odpowiedzi na pytania postawione przez dobrego doktora. W szeregu nowelek filmowych budujących cały film występuje plejada gwiazd a wśród nich obok niepowtarzalnego Woody'iego Allena możemy podziwiać Johna Carradine'a, Burta Reynoldsa czy Tony'ego Randalla.

The Gore Gore Girls

Film wyreżyserowany prze Herschella Gordona Lewisa, uważanego za prekursora gatunku gore. Abraham Centry razem z reporterką Nancy Weston próbuje rozwikłać zagadkę makabrycznych morderstw, których ofiarami padają tancerki klubu ze striptizem. Morderca w wyjątkowo chory i brutalny sposób znęca się nad ciałami swych pięknych ofiar.

Rzym 7.1

Federico Fellini przedstawia nam poetycką wizję Wiecznego Miasta. Według reżysera, Rzym ma klika wymiarów, w których mieszają się przeszłość, teraźniejszość, przyszłość. Jest świetnym miejscem do oglądania widowiska życia. A także wielkiego widowiska końca świata. Wyobraża sobie, że koniec świata byłby w Rzymie spektaklem wysoko ocenionym i gorąco oklaskiwanym. Po czym wszystko można by zacząć od nowa, albo raczej odrodzić się. W filmie powracają liczne motywy i obsesje twórczości Felliniego.

Słowa kluczowe