Komedia 1980

Przedstawiamy listę 279 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Komedia z 1980 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Bogowie muszą być szaleni 6.8

Człowiek z buszu w Kalahari po raz pierwszy w życiu spotyka się z zachodnią technologią - znajduje butelkę Coca Coli. Owa butelka staje się przyczyną bójek w plemieniu i po pewnym czasie postanawia zwrócić butelkę Bogom.

Powrót do 36 komnaty 7.1

Robotnicy pewnej farbiarni są terroryzowani przez swego szefa. Odbiera im 20% pensji oraz wynajmuje mandżurskich ochroniarzy do pacyfikacji krnąbrnych pracowników. Farbiarze proszą o pomoc miejscowego oszusta. Chcą aby udawał znanego mnicha z Shaolin i doprowadził do poprawy ich sytuacji.

Czy leci z nami pilot? 6.9

John Hayes gra tu ekspilota, który podczas pechowego lotu musi przejąć stery samolotu po tym, jak załoga spożywa nieświeże danie. Z pomocą przychodzi mu Julie Hagerty w roli jego przyjaciółki, stewardesy i pilota w jednej osobie. Oni ratują co się da - a reszta już tylko przeszkadza, w tym Robert Stack, Lloyd Bridges, Peter Graves, Leslie Nielsen, Kareem Abdul-Jabbar... oraz wielu innych! Na listę przyczyn katastrofy wpisują się ponadto: religijny gorliwiec, psujące się przyrządy, telewizyjne przerwy na reklamę oraz romantyczna miłość.


Blues Brothers 7.4

Dwaj bracia, muzycy z kręgu rhythm and bluesa - usiłują zdobyć 5000 dolarów dla sierocińca, który ich wychował. Przy okazji zadzierają z policją. Nie obejdzie sie oczywiście bez skasowania kilkudziesięciu policyjnych samochodów. W trakcie poszukiwania pieniędzy - przerywanego pościgami, występami na estradzie, wybuchami bomb zegarowych - dokonują zniszczeń za około 50 milionów dolarów. Wszystko jednak kończy się dobrze i bracia nie stracą swych ciemnych okularów, nieodłącznych nawet w kąpieli.

Kojak w Budapeszcie 8.0

Punktem wyjścia tej zabawnej komedii jest przekorne przeświadczenie Węgrów, iż każdy wybitny Amerykanin to węgierski emigrant. Nie inaczej jest w przypadku Theo Kojaka - ten słynny detektyw to z urodzenia Węgier i jako taki postanawia pomóc kolegom po fachu z "bloku wschodniego" w ich detektywistycznej pracy, a przy okazji ma wygłosić odczyt na konferencji dotyczącej kryminalistyki odbywającej się w Budapeszcie. W filmie wspaniale oddano realia ówczesnego Budapesztu, drwiąc z paradoksów socjalizmu w bardzo inteligentny sposób. Telly Savalas odsprzedał prawa do swojego wizerunku za symbolicznego dolara, gdyż grający Kojaka László Inke okazał się w tej roli wręcz genialny, naśladując mimikę, gesty, sposób mówienia i poruszania się "prawdziwego" porucznika wręcz wzorowo.

Piekielny motel 6.4

Vincent i Ida Smithowie to z pozoru para sympatycznych staruszków, prowadząca podupadający motel i zajmująca się produkcją wędzonej szynki. Tak naprawdę jednak są to psychopatyczni mordercy, polujący na ludzi, by po kilkudniowym pobycie zakopać ich po szyję w ogródku i zrobić z ich ciał swoje najlepsze produkty.

Jak tylko potrafisz 7.1

Film jest bezpośrednią kontynuacją części pierwszej. Philo Beddoe mając już swój własny warsztat i ukochaną przy boku rezygnuje z bijatyk za pieniądze. Niestety jeden z bukmacherów wietrząc szansę na dużą wygraną, postanawia go nakłonić do ostatniej walki z niepokonanym do tej pory Jackiem Wilsonem. Nie chcąc już brać w tym udziału, Philo odmawia, ale bandyci porywają mu ukochaną i jest zmuszony rozegrać swój ostatni pojedynek.

Bronco Billy 6.6

Clint Eastwood w roli współczesnego kowboja, który objeżdża Amerykę w stylu Dzikiego Zachodu. Sprawy przybiorą nieoczekiwany obrót, gdy w jego życiu pojawi się dama z wyższych sfer, a wraz z nią nadzieja na namiętny romans i poprawę sytuacji finansowej.

Wspomnienia z gwiezdnego pyłu 7.1

Producent filmowy po latach zastanawia się nad swoją karierą, nad tym czego dokonał. Ile z tego naprawdę było dobre, a ile to tylko pochwały otaczających go ludzi. Niemal stale są przy nim trzy kobiety - aktorka, śliczna francuska rozwódka i skrzypaczka - lesbijka. Gorzkie spojrzenie na sławę, popularność i sukces...

Słowa kluczowe