Krótkometrażowy 1896

Przedstawiamy listę 500 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Krótkometrażowy z 1896 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Partia kart 5.0

Partia kart należy do klasycznego bloku filmów wyreżyserowanych latem 1895 w La Ciotat przez Louisa Lumière'a. Jego tematem jest tytułowa partia kart rozgrywana pomiędzy Felicienem Trewey'em (iluzjonistą, przyjacielem rodziny), Alphonse Winckler'em (teściem Louisa) oraz Antoine Lumière'em (ojcem reżysera). Fĕraud, ulubiony służący rodziny, podaje piwo i kibicuje grającym, zabawnie gestykulując. Kontrastuje tym samym ze śmiertelną powagą graczy.


Wjazd pociągu na stację w Ciotat 6.5

Kolejny ważny dla rozwoju kinematografii film, w reżyserii braci Lumière. Składał się z pojedynczego ujęcia pokazującego pociąg wjeżdżający na francuską stację w Ciotat. W czasie pierwszych pokazów ludzie uciekali z sal, ponieważ bali się, że "lokomotywa na nich wyjedzie".

Escamotage d'une dame au théâtre Robert Houdin 7.0

Magik (Georges Méliès) przedstawia magiczną sztuczkę, w której jego asystentka siedząc na krześle znika, za chwilę się pojawia znów, na koniec czeka widzów niespodzianka w postaci zmiany kobiety w szkielet.

Two AM; or, The Husband's Return 4.0

Pijany mąż późno wraca do domu, budząc przy tym żonę.

Słowa kluczowe