Krótkometrażowy 1961

Przedstawiamy listę 78 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Krótkometrażowy z 1961 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Bimbrownicy 9.0

Krótkometrażówka spod ręki mistrza satyry Leonida Gajdaja o produkcji samogonu i jej skutkach. W małej myśliwskiej szopie trzech przyjaciół pędzi bimber. Na półkach błyskawicznie wzrasta liczba napełnionych trunkiem butelek. Oprócz gospodarzy w szopie jest jeszcze pies, który pomiesza bimbrownikom szyki.

Kapelusz 9.0

Krótka humoreska traktująca o wychowaniu dzieci. Dystyngowany ojciec Xawery wybiera się z synem Leopoldem na spacer po mieście. Pokojówka Zuzanna podaje mu wytworny melonik i laskę, natomiast synek ubrany jest w strój skauta a na głowie ma kapelusz skautowski. I właśnie o sposób noszenia owego kapelusza dochodzi między tatusiem a synkiem do zatargu.


Holden 6.0

Fabularna etiuda oparta na fragmencie słynnej powieści Jerome'a Davida Salingera "Buszujący w zbożu". Miejscem akcji jest ciasny pokój szkolnego internatu, w którym aż gęsto od emocji. W ni to męskiej, ni to szczeniackiej konfrontacji współlokatorów chodzi nie tylko o dziewczynę, ale o różnice w postawie wobec życia (idealizm kontra konsumpcja).

Łapać złodzieja 8.0

Dynamiczna etiuda z przewrotnym finałem przedstawia jedną z akcji ulicznego kieszonkowca. Namierzenie ofiary, kradzież, wreszcie pogoń za złodziejem - wszystko to ukazane w miejskich plenerach, na tle drobnych scenek z życia ulicy.

Winda trałowa

Film oświatowy instruujący jak prawidłowo eksploatować i konserwować windy trałowe. Są to urządzenia służące do wyciągania włoków dennych, umożliwiają w sposób ciągły wyciąganie i nawijanie lin trałowych na bęben. Windy trałowe stosowane są głównie na trawlerach rufowych.

... a krawcy niech będą krawcami

Pracujący dotąd rzetelnie krawcy pod wpływem lektury Donkiszota porzucają swoje zajęcie i wyruszają w świat. W średniowiecznej scenerii przeżywają przygody błędnych rycerzy. Wreszcie mają dość przygód i wędrówek i powracają do swojej pracy. Odtąd nie dadzą się nabrać na żadne przygody.

Ułan i dziewczyna

Nawiązująca do motywu malarskiego szkolna etiuda traktująca o pożegnaniu zakochanych. On, ułan, musi odjechać na rumaku w siną dal, ona, dziewczę w kwietnym wianku, nie może się z tym pogodzić. Wydaje się, że rozstanie będzie trwać bez końca...

Burti da moedani

Wkrótce ma się odbyć mecz piłkarski Dynamo Tbilisi - Dynamo Moskwa. Zapalony kibic, księgowy Kuczkuczi (Ipolite Khvichia) prosi przez telefon swojego tbiliskiego przyjaciela, żeby mu przysłał telegram, że umarła teściowa i trzeba przyjechać na pogrzeb. Po otrzymaniu depeszy, Kuczkuczi jedzie na mecz. Już na miejscu okazuje się, że nie ma biletu. Przyłączywszy się do biegaczy-maratończyków, udaje mu się dostać na stadion. W tym czasie jego współpracownicy widzą w telewizorze, że księgowy siedzi na stadionie, zamiast chować teściową. Za kilka dni Kuczkuczi zostaje wezwany na sąd koleżeński, na którym zebrali się tylko zagorzali kibice...

Słowa kluczowe