Krótkometrażowy 1970

Przedstawiamy listę 89 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Krótkometrażowy z 1970 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Babcia 6.7

Surrealistyczna opowieść o małym chłopcu i jego specyficznej rodzinie. Animacja miesza się ze zdjęciami aktorskimi. Fabuła opowiada o narodzinach i życiu małego chłopca, który nie jest akceptowany przez rodziców. Matka i ojciec terroryzują go i znęcają się nad nim. Pewnego dnia, chłopiec postanawia wyhodować sobie na łóżku babcię, która będzie go kochać.

Apel 7.5

Krótki film animowany przedstawiający historię, która rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej w jednym z obozów koncentracyjnych. Na wieczornym apelu stoi olbrzymia grupa więźniów, padają niemieckie komendy: padnij i powstań, wszyscy wytrwale je wykonują. Nagle jeden z więźniów nie wykonuje polecenia i zostaje natychmiast zastrzelony, pozostali wstają pomimo komendy padnij! Niemcy otwierają ogień maszynowy...


Góry o zmierzchu 6.5

Wspólna wspinaczka starego profesora i jego eks-studenta to dla jednego coroczny rytuał, hołd oddany przyjacielowi, pożegnanie z górami, dla drugiego - zaaranżowana okazja do załatwienia posady. Zdjęcia zrealizowano w plenerze ośnieżonych Tatr i to góry są głównym bohaterem filmu - słowa tracą tu ważność pod naporem obrazu.

Portfel 7.0

Nienagannie uczciwy obywatel Łukasz Kwiatkowski, nauczyciel matematyki w liceum, wraca późnym wieczorem do domu, będąc zamyślonym nagle zderza się z pijanym mężczyzną. Po chwili okazuje się, że nie ma portfela, prosi więc nietrzeźwego pana o zwrot, a ten natychmiast mu go oddaje. Kłaniają się sobie i każdy idzie w swoją stronę. W domu Pan Kwiatkowski jednak odkrywa, że swój portfel zostawił na stole, zatem nieświadomie "ograbił" pana w stanie nietrzeźwości, z którym się zderzył na ulicy. Na domiar złego (dla naszego bohatera, ktoś inny może by się nawet ucieszył), w portfelu znajduje się całkiem spora gotówka. Nasz pan nauczyciel jednak nie ma wyjścia, musi portfel oddać, ale jak odnaleźć jego właściciela?

Dzień listopadowy 6.0

Adaptacja filmowa noweli Jarosława Iwaszkiewicza. Czterdziestoletni Karol Starski mieszka samotnie w leśniczówce. Nie osiągnął sukcesu zawodowego, nie ułożyło się też życie osobiste. Rozpadło się jego małżeństwo, a chory na serce mężczyzna pragnie tylko spokoju. Nawet w imieniny, które przypadają w listopadowy ponury dzień. Spotyka go jednak niespodzianka – zjawia się nagle matka, której nie widział 4 lata. Karol ma do niej żal, że poświeciła się karierze aktorskiej, nigdy nie ofiarowała mu macierzyńskiej miłości. Czy szczera i bolesna rozmowa matki z synem jest w stanie cokolwiek zmienić po tak wielu latach?

Byłem żołnierzem 7.4

Skromny, krótkometrażowy dokument, a zarazem jeden z najbardziej poruszających antywojennych filmów. Obraz żołnierza i kombatanta jest tu całkiem odmienny od tego jaki lansowała propaganda PRL. Reżyser pokazuje straszliwą cenę, jakim przyszło zapłacić bohaterom filmu z ich "wojenną przygodę".

Kostnica 7.1

Klimatyczny dokument Jana Švankmajera o słynnej kaplicy zbudowanej z ludzkich kości i czaszek. Materiał do budowy tej niezwykłej świątyni dostarczyła szalejąca w XIV wieku czarna ospa, której ofiarami było od 40 do 70 tysięcy ludzi.

Syn 9.0

Film przedstawia historię pewnej rodziny mieszkającej na wsi. Rano ojciec wychodzi na pole, by przy pomocy pługu orać ziemię. Po pracy wraz z małżonką cierpliwie wyczekują powrotu swojego syna. Ten wraca z pracy do domu dopiero w nocy. Matka przygotowała dla swojego dziecka posiłek, on jednak podczas niego czyta gazetę nie interesując się nawet swoimi bliskimi. Następnego ranka syna znów już nie ma, a dla rodziców rozpoczyna kolejny ciężki dzień...

Inwazja

Film traktuje o zagrożeniach, które powoduje niekontrolowany postęp techniczno-naukowy. Przedstawia perypetie tajemniczego robota, który przybywa na niezwykłą planetę. Przeżywa tam szereg przedziwnych przygód.

Słowa kluczowe