Kryminał 1948

Przedstawiamy listę 35 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Kryminał z 1948 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Pijany anioł 7.4

Matsunaga jest drobnym gangsterem, poczucie beznadziejności usiłuje pokryć straceńczym fasonem. Wychował się w nędznej dzielnicy, żyje z dnia na dzień - dumnie, rozpaczliwie i niebezpiecznie. Ale gdy odkrywa, że zachorował na gruźlicę, próbuje zmienić swoje życie. Pomaga mu w tym lekarz-alkoholik, dobry człowiek, który już niemal zwątpił w dobro.

Koralowa wyspa 7.1

Huragan sieje zniszczenie w miasteczku Key Largo, ale jest niczym w porównaniu z burzą szalejącą wewnątrz miejscowego hotelu. Okrutny gangster (Edward G. Robinson) trzyma na muszce właścicielkę przybytku (Lauren Bacall), jej niepełnosprawnego teścia (Lionel Barrymore) oraz byłego żołnierza, Granka McClouda (Humphrey Bogart). Czasu jest coraz mniej, bandyta zabił już dwóch Indian. Tylko McCloud może powstrzymać bezwzględnego Rocco.

Nagie miasto 6.9

Modelka Jean Dexter, zostaje znaleziona martwa w wannie w swoim mieszkaniu. Wszystko wskazuje na to, że było to samobójstwo, koroner jednak wydaje opinię, iż było to w rzeczywistości upozorowane zabójstwo. Śledztwo w tej sprawie rozpoczynają detektywi Dan Muldoon i Jimmy Halloran. Główny podejrzanym zostaje przyjaciel denatki Frank Niles, który wprawdzie ma alibi, ale w jego zeznaniach wykryto wiele kłamstw...


Sznur 7.4

James Stewart, Farley Granger i John Dall w thrillerze inspirowanym autentyczną historią głośnego morderstwa dokonanego przez dwóch studentów - Nathana Leopolda i Richarda Loeba. Granger i Dall jako dwaj przyjaciele, którzy dla rozrywki duszą kolegę z uczelni, po czym wydają przyjęcie dla rodziny i znajomych ofiary. Podczas przyjęcia ciało zamknięte jest w kufrze, który służy jako bufet dla gości. Kiedy zabójcy zaczynają dyskusję o "morderstwie doskonałym" ich były nauczyciel zaczyna coś podejrzewać. Zanim skończy się noc, profesor odkryje jak brutalnie dwaj studenci wprowadzili w życie jego własne teorie.

Brass Monkey

Osobowość radiowa Carroll Levis angażuje się w sprawę kradzieży i morderstwa.

The Street with No Name

Tajny agent FBI infiltruje bezwzględnego gangstera, ale jego życie jest zagrożone przez tajemniczego informatora, który przekazuje informacje gangsterom.

Dzwonić Northside 777

Dziennikarz McNeal, na polecenie redaktora "Chicago Times", szuka nadawcy ogłoszenia o nagrodzie dla człowieka, który wyjaśni okoliczności zabójstwa policjanta. Za tę zbrodnię został skazany polski emigrant Frank Wiecek. McNeal odnajduje autorkę anonsu, która okazuje się matką Wiecka. Latami ciężkiej pracy zdobyła pieniądze na nagrodę, aby móc ponownie podjąć walkę o uniewinnienie syna. Dziennikarz bada akta sprawy, odnajduje ludzi, od których mógłby uzyskać potrzebne informacje.

Samotny spacer

Po odsiadce wyroku gangster zgłasza się do dawnego partnera po obiecaną przed laty dolę. Stary kumpel, obecnie menedżer w nocnym klubie, nie ma jednak zamiaru dotrzymać słowa.

Manon

Manon, młoda kolaborantka uratowana przed samosądem - obcięciem włosów - powierzona zostaje pod nadzór młodego bojownika ruchu oporu. Oczarowuje go: korzystając z zamieszania, uciekają i przeżywają chwile szaleńczej namiętności. Robert jest zdecydowany na małżeństwo i spokojne życie z Manon, ale zaślepiony miłością, daje się omotać bratu kochanki i zostaje wciągnięty w Paryżu w rozmaite kombinacje czarnorynkowe. Żądna luksusu i zabawy dziewczyna tymczasem go zdradza. Gdy Robert uświadamia sobie, że Manon jest prostytutką, zabija w desperacji jej brata jako domniemanego inspiratora wszelkiego zła i ucieka do Marsylii, by odpłynąć na Bliski Wschód. Manon jednak go kocha: rzuca wszystko i podąża za nim.

Walk a Crooked Mile

W elektrowni atomowej, znajdującej się w Południowej Kalifornii, znaleziono przeciek w systemie bezpieczeństwa. Władze obawiają się, że informacja ta może wycieknąć do któregoś z wrogich państw. By zbadać sprawę efektywniej i znaleźć szybciej szpiegów, Dan O'Hara - agent FBI i Philip Grayson ze Scotland Yardu łączą swe siły.

Słowa kluczowe