Kryminał 1954

Przedstawiamy listę 32 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Kryminał z 1954 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Okno na podwórze 7.9

Kiedy fotograf J.B. „Jeff” Jeffries (James Stewart) łamie nogę i zostaje przykuty do wózka inwalidzkiego, jego obsesją staje się obserwowanie życia prywatnego sąsiadów. Podejrzewając pewnego sprzedawcę o zamordowanie żony, Jeffries prosi swoją przyjaciółkę – bywającą w towarzystwie, elegancką kobietę (Grace Kelly) – aby pomogła mu ustalić rzeczywisty bieg wydarzeń. Wydarzeń, które doprowadzą do jednego z najbardziej emocjonujących zakończeń w historii filmu.

Na nabrzeżach 8.7

Niegdyś Terry Malloy (Brando) był nadzieją amerykańskiego boksu, a dziś pracuje jako doker u szefa miejscowego gangu Johnny'ego Friendly (Lee J. Cobb), który trzęsie całą okolicą. Terry żyje w poczuciu winy, przyczynił się bowiem do śmierci robotnika, który postanowił zdemaskować Johnny'ego. Gdy zakochuje się w siostrze zmarłego, Edie Doyle (Eva Marie Saint), ta uświadamia mu, jak nisko się stoczył. Wkrótce potem członkowie gangu mordują skorumpowanego brata Terry'ego, Charleya zwanego "Dżentelmenem" (Rod Steiger). Na wieść o tym chłopak postanawia wymierzyć sprawiedliwość Friendly'emu i wypowiada mu wojnę na śmierć i życie.

M jak morderstwo 8.3

Tony Wendice odkrywa zdradę żony. Zamierza ją zabić, wykorzystując do tego swojego dawnego kolegę, którego szantażuje faktami z przeszłości.


The Diamond 5.0

Para detektywów prowadzi śledztwo, którego celem jest odnalezienie ludzi odpowiedzialnych za produkcję sztucznych diamentów. Trop prowadzi do znanego naukowca Erica Millera i kilku gangsterów, zajmujących się przemytem drogocennych kamieni.

Nagle

Film przez długie lata rzadko i niechętnie pokazywany. Oto pewien gang przygotowuje się do bardzo wyjątkowego zadania. Mają oni zabić Prezydenta Stanów Zjednoczonych przejeżdżającego pociągiem przez spokojne miasteczko o nazwie Suddenly. Trwają zakrojone na dużą skalę przygotowania. Całej grupie przewodzi niebezpieczny psychopata...

Ballata tragica

Stefano Accardi jest kapitanem promu, który kursuje pomiędzy Capri a Neapolem. Pewnego dnia na pokładzie zostaje znaleziony martwy marynarz, który okazuje się być ojcem Marii, narzeczonej Stefano. Oskarżonym o zabójstwo zostaje kapitan Accardi.

Cuore di mamma

Pani Manieri, dawna piosenkarka, od kiedy została wdową, żyje sobie samotnie na wyspie Capri. Jedynymi ludźmi, którzy ją odwiedzają to, młoda dziewczyna Fortuna, jej chłopak Stefano oraz komisarz policji. Pewnego dnia do jej domu przybywa zięć Danny, którego celem jest przejęcie klejnotów gospodyni.

Słowa kluczowe