Kryminał 1972

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 135 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Kryminał z 1972 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Akcja filmu toczy się pod koniec II wojny światowej w Ameryce. Don Vito Corleone (Marlon Brando) jest głową jednej z pięciu mafijnych rodzin w Nowym Jorku. Wraz z pomocą synów, Sonny'ego i Freda, oraz Toma Hagena – który oferuje swoje usługi w zakresie prawnym – cieszą się uznaniem wśród wielu znanych i ważnych osobistości. Wszystko zaczyna się komplikować, gdy Don Vito odmawia współpracy w handlu narkotykami.
Para detektywów z wydziału zabójstw, porucznik Mike Stone i inspektor Steve Keller, przemierzają ulice San Francisco rozwiązując zróżnicowane sprawy kryminalne. Stone jest sprytnym policjantem z 20-letnim stażem, a Keller jest uczącym się fachu "żółtodziobem". Wiele sukcesów w pracy zawdzięczają swojej przyjaźni i dobrze układającej się współpracy....

Szał

7,4
W Londynie grasuje seryjny morderca kobiet. Jedną z jego ofiar pada była żona Richarda Blaney, który był widziany na miejscu zbrodni. Jednak czy to on jest zabójcą?


Tang Lung zostaje wezwany do Rzymu, aby pomóc przyjacielowi rodziny, którego restauracja stała się celem miejscowych bandytów. Przyzwyczajeni do otrzymywania wszystkiego, czego zapragną, bezlitośni gangsterzy nie doceniają umiejętności Tanga. Kiedy nie są w stanie się go pozbyć wzywają międzynarodowego mistrza sztuk walki, Colta (debiut filmowy Chucka Norrisa). Finałowa scena pojedynku rozgrywa się w monumentalnym otoczeniu rzymskiego Koloseum.

Kot Fritz

6,8
"Kot Fritz" Ralph'a Bakshi'ego (Ralph Bakshi) to film animowany przedstawiający w krytyczny oraz satyryczny sposób szereg wad społeczeństwa amerykańskiego końca lat sześćdziesiątych. Tytułowy Kot Fritz nie dba o wykształcenie, bierze udział w orgiach, nie stroni od alkoholu i narkotyków, utrzymuje się dzięki opiece społecznej.
Marsylia, 1934. Gangster Saratow (Michel Constantin) pada ofiarą spisku zorganizowanego przez Villanovę (Aldo Bufi Landi). Zostaje aresztowany. Jego siostra Giorgia (Claudia Cardinale) prosi Roberto (Jean-Paul Belmondo), znanego jako „Scoumoune”, aby udowodnił jego niewinność. Roberto eliminuje Villanovę i zostaje szefem środowiska Marsylii. Saratow zostaje skazany na 20 lat więzienia, a po kłótni dołącza do niego Roberto. Po wojnie obaj zgodzili się po ułaskawieniu pracować razem. Po powrocie do Paryża Roberto ponownie zostaje przywódcą społeczności. Xavier i jego siostra zostają zaatakowani przez bandytów, którzy go zabijają i ranią Giorgię. Roberto przysięga ich pomścić i znika...
Jeffrey Butler przyjeżdża po kilkunastu latach do swojego rodzinnego miasteczka, by sprzedać posiadłość należącą do jego rodziny. Kilka godzin później ktoś zabija jego pośrednika i zawiadamia o tym policję. Wkrótce zaczynają znikać kolejne osoby, jak się okazuje powiązane z tragiczną śmiercią dziadka Jeffreya, Wilforda.
Mała córka znanego rzeźbiarza znika pośród deszczowych weneckich uliczek. Jakiś czas później wyławiają jej zwłoki z kanału. Ojciec próbuje wyjaśnić przyczynę tragedii. Wiadomo tylko, że ostatni raz dziewczynkę widziano w towarzystwie staruszków ubranych na czarno...
Tajemnicza śmierć agenta ubezpieczeniowego prowadzi inspektora Perettiego do nierozwiązanej sprawy sprzed roku związanej porwaniem małej dziewczynki.
Bohater I wojny światowej baron von Sepper (Richard Burton), austriacki arystokrata, ukrywa blizny pod niebieską brodą. Jego ostatnia młoda żona Anne (Joey Heatherton), wchodząc do chłodni w zamku, której baron zabronił jej otwierać, odkrywa zwłoki dawnych jego towarzyszek. Przed zabiciem jej Sinobrody opowiada o swoich zbrodniach.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…