Kryminał 1974

Przedstawiamy listę 112 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Kryminał z 1974 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Ojciec chrzestny II 8.5

Kontynuacja losów włoskiej, gangsterskiej rodziny Corleone. Po śmierci głowy rodziny, schedę przejmuje jego syn Michael, który pragnie jeszcze bardzie poszerzyć ich przestępcze interesy.

Życzenie śmierci 7.2

Spokojny i zrównoważony architekt, po zamordowaniu jego żony i córki przeistacza się w bezwzględnego zabójcę.

Foxy Brown

Foxy zatrudnia się jako wysokiej klasy prostytutka, aby rozwiązać sprawę śmierci swojego chłopaka.


Morderstwo w Orient Ekspresie 7.1

Jeden z pasażerów Orient Ekspresu ginie od pchnięcia nożem, do akcji wkracza detektyw Herkules Poirot.

Chinatown 7.8

Detektyw Gittes, podczas rutynowego śledztwa wpada na trop niebezpiecznej afery.

Rozmowa 7.5

Harry Caul, najwyższej klasy ekspert od podsłuchu, posługując się skomplikowanym systemem ukrytych mikrofonów, nagrywa rozmowę dwojga młodych ludzi. Nagrany dialog, pozornie banalny, wywołuje u niego obsesyjny lęk, że nagranie może stać się przyczyną morderstwa…

Zapis zbrodni

Kazek i Bogdan - młodzi mieszkańcy robotniczego miasteczka pod Łodzią, chcą wyjechać nad morze skradzionym samochodem. Zabijają taksówkarza, jego zwłoki wywożą do lasu, gdzie pozostawiają również zakopaną w piachu taksówkę. Kolejnej zbrodni dokonują w podłódzkiej wsi - mordują stolarza, zabierają pieniądze i obrączkę z palca żony zabitego. Prowadzą nocne życie w obawie przed milicją. Wreszcie zostają rozpoznani w pociągu przez milicjanta. Kazkowi udaje się zbiec, ale po pewnym czasie zrezygnowany sam oddaje się w ręce milicji. Obaj zabójcy zapytani później o motywy nie potrafią udzielić racjonalnej odpowiedzi. Kanwą scenariusza była autentyczna, głośna wówczas historia podwójnego zabójstwa dokonanego przez dwóch mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego - siedemnastoletniego Konstantego Federa i osiemnastoletniego Janusza Dębińskiego. Obaj zostali skazani kolejno na 25 lat więzienia i karę śmierci.

Piorun i Lekka Stopa 6.8

Udający kaznodzieję John, zostaje odnaleziony przez swoich dawnych wspólników. W trakcie ucieczki poznaje drobnego złodziejaszka Lightfoota. Obaj mężczyźni podczas wspólnej podróży szybko się zaprzyjaźniają, ale ścigający ich gangsterzy w końcu ich łapią. Tylko, że zamiast krwawych porachunków postanawiają raz jeszcze okraść te sam bank.

Zagadka Kaspara Hausera 7.6

W maju 1828 roku w Norymberdze pojawił się młody mężczyzna nie potrafiący porozumieć się z otoczeniem. Legenda mówi, że był synem Napoleona. Żyjący od urodzenia w całkowitej izolacji, stał się obiektem dociekań ówczesnych naukowców, dopóki nie został zamordowany w pięć lat później... Na tej kanwie Herzog buduje filozoficzny esej o człowieku nieskażonym cywilizacją, o duszy naiwnej, pięknej i czystej moralnie. W roli Hausera zagrał Bruno S. - upośledzony berliński clochard.

Najdłuższy jard

Burt Reynolds prowadzi atak z głębi boiska w znakomitym i ostrym jak brzytwa komediodramacie Roberta Aldricha (Lot Feniksa, Parszywa Dwunastka). Reynolds wciela się w postać byłego zawodowego quartebacka Paula Crewe’a, który znalazł się za kratkami po brawurowej ucieczce „pożyczonym” samochodem. Eddie Albert (Rzymskie wakacje), tym razem w roli daleko odbiegającej od jego klasycznych kreacji, gra sadystycznego strażnika zlecającego Crewe’owi stworzenie ze skazańców zespołu, który zagra z ekipą więziennych wartowników przygotowującą się do mistrzostw. Crewe początkowo zgadza się, by jego drużyna grała zachowawczo wobec brutalnych do granic możliwości funkcjonariuszy. Ale już pierwsza rozgrywka szybko zamienia się w zacięta walkę, w której jego zespół stawia czoła bezwzględnemu systemowi i spróbuje pokonać ostatni, najdłuższy jard, boiska!

Słowa kluczowe