Kryminał 1974

Przedstawiamy listę 104 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Kryminał z 1974 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Chinatown 8.4

Lata 30-te. Do prywatnego detektywa Jacka Gittesa przychodzi pewna tajemnicza kobieta. Przedstawia się jako żona Hollisa Mulwraya i prosi o jego szpiegowanie. Gittes robi mu zdjęcia, które dowodzą jego winy, a te ukazują się w prasie. Do Gittesa przybywa kolejna kobieta. Tym razem jest to Evelyn, prawdziwa żona Mulwraya, która jak się okazuje żadnych zdjęć nie chciała. Jack rozpoczyna śledztwo, w którym chce dowiedzieć się kto stoi za tym oszustwem i kto chciał skompromitować męża Evelyn. Tymczasem Hollis Mulwray zostaje zamordowany.

Życzenie śmierci 7.3

Swobodna adaptacja powieści Briana Garfielda. Bandyci zabijają kobietę i gwałcą jej córkę. Mąż zamordowanej, łagodny i spokojny architekt poprzysięga zemstę. Prowadzi jednoosobową krucjatę. Zabija wszystkich przestępców, jakich napotyka na swej drodze. Znany jest jako Mściciel.

Ojciec chrzestny II 8.5

Kontynuacja losów włoskiej, gangsterskiej rodziny Corleone. Po śmierci głowy rodziny, schedę przejmuje jego syn Michael, który pragnie jeszcze bardzie poszerzyć ich przestępcze interesy.


Rozmowa 7.7

Bohaterem filmu jest Harry Caul – mistrz podsłuchu, który nie ma sobie równych. W jego branży ważne jest jednak to, aby nie angażować się w żadne zadanie. Pewnego dnia, mężczyzna nagina ową dewizę i po podsłuchaniu rozmowy dwojga ludzi popada w obsesję. Od tej pory podąża uważnie ich śladami.

Czarne święta 7.1

Kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia, do domu żeńskiego, studenckiego bractwa włamuje się nieznajomy mężczyzna. Ukrywszy się na strychu zaczyna mordować znajdujące się w domu kobiety. W tym samym czasie, pojawiają się niepokojące telefony, a policja odnajduje nieopodal ciało trzynastoletniej dziewczynki.

Piorun i Lekka Stopa 6.6

Udający kaznodzieję John, zostaje odnaleziony przez swoich dawnych wspólników. W trakcie ucieczki poznaje drobnego złodziejaszka Lightfoota. Obaj mężczyźni podczas wspólnej podróży szybko się zaprzyjaźniają, ale ścigający ich gangsterzy w końcu ich łapią. Tylko, że zamiast krwawych porachunków postanawiają raz jeszcze okraść te sam bank.

Morderstwo w Orient Ekspresie 8.2

Podróżujących Orient Ekspresem pasażerów zatrzymują utrudnienia wywołane opadami śniegu. W tym samym czasie w pociągu dochodzi do tajemniczej zbrodni – zasztyletowany zostaje milioner Ratchett. Detektyw Harcules Poirot usiłuje rozwiązać zagadkę owego morderstwa…

Dajcie mi głowę Alfredo Garcii 7.8

Meksykański milioner wyznacza nagrodę za głowę mężczyzny, który jest ojcem dziecka jego wnuczki. Na poszukiwania rusza knajpiarz, kierujący się w życiu wyłącznie chęcią zdobycia pieniędzy...

To ja zabiłem 6.7

Zagadkowa historia morderstwa młodej dziewczyny Anny Barańczyk. Dziewczyna przed śmiercią miała przy sobie dużą ilość pieniędzy, 15 tysięcy złotych. Zwłoki Anny milicja znajduje podczas kontroli drogowej samochodu prowadzonego przez Bogdana Morawskiego. Okazuje się, że ofiara spędziła poprzednią noc u Bogdana, ponadto przy zatrzymanym znaleziono 14,5 tys. złotych. Czy Bogdan zabił Annę?

Foxy Brown 6.0

Chłopak zmysłowej Foxy (Pam Grier), Michael, zostaje zamordowany przez gangsterów pracujących dla perwersyjnej pary - Steve'a Eliasa i Katherine Wall. Foxy postanawia wykorzystać swoją urodę i zatrudnia się jako wysokiej klasy prostytutka, co ma jej pomóc w zemście na gangsterach. Jest to jeden z filmów z gatunku Blaxploitation, bardzo popularnego na początku lat '70. XX wieku.

Słowa kluczowe