Kryminał 1974

Przedstawiamy listę 104 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Kryminał z 1974 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Chinatown 8.4

Prywatny detektyw Jake Gittes, prowadzi śledztwo w zleconej przez pewną kobietę sprawie domniemanej zdrady jej małżonka. To, co najpierw wygląda jak rutynowa sprawa, stopniowo przekształca się w ciąg pogmatwanych wypadków. Jake przypadkowo wpada na trop wielkiego skandalu korupcyjnego drążącego Los Angeles.

Życzenie śmierci 7.3

Nowojorski architekt jest świadkiem okrutnego gwałtu i mordu na swej żonie i córce. Wstrząs psychiczny powoduje zmianę jego liberalnych zasad; postanawia osobiście wymierzyć sprawiedliwość bezkarnym bandytom i gwałcicielom.

Ojciec chrzestny II 8.5

Kontynuacja losów włoskiej, gangsterskiej rodziny Corleone. Po śmierci głowy rodziny, schedę przejmuje jego syn Michael, który pragnie jeszcze bardzie poszerzyć ich przestępcze interesy.


Rozmowa 7.7

Bohaterem filmu jest Harry Caul – mistrz podsłuchu, który nie ma sobie równych. W jego branży ważne jest jednak to, aby nie angażować się w żadne zadanie. Pewnego dnia, mężczyzna nagina ową dewizę i po podsłuchaniu rozmowy dwojga ludzi popada w obsesję. Od tej pory podąża uważnie ich śladami.

Czarne święta 7.1

Kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia, do domu żeńskiego, studenckiego bractwa włamuje się nieznajomy mężczyzna. Ukrywszy się na strychu zaczyna mordować znajdujące się w domu kobiety. W tym samym czasie, pojawiają się niepokojące telefony, a policja odnajduje nieopodal ciało trzynastoletniej dziewczynki.

Piorun i Lekka Stopa 6.6

Udający kaznodzieję John, zostaje odnaleziony przez swoich dawnych wspólników. W trakcie ucieczki poznaje drobnego złodziejaszka Lightfoota. Obaj mężczyźni podczas wspólnej podróży szybko się zaprzyjaźniają, ale ścigający ich gangsterzy w końcu ich łapią. Tylko, że zamiast krwawych porachunków postanawiają raz jeszcze okraść te sam bank.

Morderstwo w Orient Ekspresie 8.3

Ekranizacja powieści Agaty Christie osadzona w latach trzydziestych. Pociąg Istambuł - Calais wjeżdża w śnieżną zaspę co wykorzystuje morderca. Ginie od noża jeden z pasażerów. Belgijski detektyw, Herkules Poirot przystępuje do śledztwa. Wokół wielu podejrzanych. Oscar dla Alberta Finneya za najlepszą rolę pierwszoplanową.

Dajcie mi głowę Alfredo Garcii 7.8

Meksykański milioner wyznacza nagrodę za głowę mężczyzny, który jest ojcem dziecka jego wnuczki. Na poszukiwania rusza knajpiarz, kierujący się w życiu wyłącznie chęcią zdobycia pieniędzy...

To ja zabiłem 6.7

Zagadkowa historia morderstwa młodej dziewczyny Anny Barańczyk. Dziewczyna przed śmiercią miała przy sobie dużą ilość pieniędzy, 15 tysięcy złotych. Zwłoki Anny milicja znajduje podczas kontroli drogowej samochodu prowadzonego przez Bogdana Morawskiego. Okazuje się, że ofiara spędziła poprzednią noc u Bogdana, ponadto przy zatrzymanym znaleziono 14,5 tys. złotych. Czy Bogdan zabił Annę?

Foxy Brown 6.0

Chłopak zmysłowej Foxy (Pam Grier), Michael, zostaje zamordowany przez gangsterów pracujących dla perwersyjnej pary - Steve'a Eliasa i Katherine Wall. Foxy postanawia wykorzystać swoją urodę i zatrudnia się jako wysokiej klasy prostytutka, co ma jej pomóc w zemście na gangsterach. Jest to jeden z filmów z gatunku Blaxploitation, bardzo popularnego na początku lat '70. XX wieku.

Słowa kluczowe