Kryminał 1975

Przedstawiamy listę 99 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Kryminał z 1975 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Pieskie popołudnie 7.9

To prawdziwa historia, która zdarzyła się w Brooklynie. Zawodowy złodziej bardzo potrzebuje pieniędzy. Jest biseksualistą i żyje z innym mężczyzną. Jego przyjaciel przygotowuje się do operacji. Chce zmienić płeć. A to kosztuje. Nasz złodziej przygotowuje więc plan napadu na bank. Jest gorące, słoneczne lato. Akcja się nie udaje.

Gatti rossi in un labirinto di vetro 5.0

W trakcie pobytu w Barcelonie, ktoś zabija biorących udział w podróży ludzi. Wszystko wskazuje na to, iż jest to jeden z uczestników. Dokonywane zbrodnie są wyjątkowo drastyczne, bowiem każdej z ofiar, ubrany w czerwony płaszcz morderca wydłubuje lewe oko.

Powrót Różowej Pantery 7.7

Inspektor Jacques Clouseau powraca w wielkim stylu. Z muzeum zostaje skradziony drogocenny diament (tytułowa Różowa Pantera), a w miejscu, gdzie się znajdowała zostaje znaleziona rękawiczka, która, jak się okazuje, należy do sir Charlesa Newtona zwanego Fantomem. Zostaje on więc głównym podejrzanym, a sprawę ma poprowadzić najlepszy francuski detektyw Jacques Clouseau.


Francuski łącznik 2 6.4

Kontynuacja historii pokazanej w części pierwszej. Tym razem nowojorski detektyw Doyle (Gene Hackman) przyjeżdża do Marsylii, by w "jaskini lwa" rozprawić się z gangiem trudniącym się przemytem heroiny za ocean. To jednak okaże się przedsięwzięciem, równie jak przed laty, skomplikowanym i niebezpiecznym.

Hazardziści 7.5

Słynny, autentyczny napad na bank w Wołowie w 1962 roku, posłużył za kanwę tego kryminału. Historia w filmie rozgrywa się gdzieś na Śląsku. W jednym z banków wystąpiła awaria systemu alarmowego, podczas jej naprawy rzemieślnik Jaskólski dochodzi do przekonania, że bank ten można łatwo okraść. Przystępuje do organizacji skoku na skarbiec. Werbuje do akcji niekaranych, dobrze sytuowanych obywateli: kasjera bankowego, właściciela zakładu samochodowego, taksówkarza. Akcję przeprowadzają sprawnie, łupem pada 16 milionów złotych, ale czy dalej wszystko przebiegnie, tak jak zaplanowali?

Cygan 7.0

Ekranizacja powieści José Giovanniego. Hugo Sennart (Alain Delon), zwany Cyganem podejmuje śmiałą ucieczkę z więzienia. Jest to człowiek bezwzględny i bez skrupułów. Na wolności musi się ukrywać, ale pomimo tego już zaczął planować kolejny skok. Yann Cuq to znany włamywacz i spec od kas pancernych. Po jednym z kolejnych napadów wraca zmęczony do domu, jednak tutaj wdaje się w awanturę ze swoją partnerką. Dochodzi do szamotaniny, w wyniku której kobieta przypadkowo wypada przez balkon. Yann ucieka z domu i zaczyna się ukrywać. W niedługim czasie poznaje Cygana i zaczynają razem planować dalsze losy przestępczej działalności.

W mroku nocy 6.8

Hary Moseby jest wieloletnim i doświadczonym detektywem z Los Angeles. Kiedy rozpoczyna nowe zlecenie, sprawa wydaje mu się banalnie prosta. Bardzo zamożna gwiazda z Hollywood chce odnaleźć swoją córkę, która uciekła z domu. Jednak na pozór proste zadanie wplątuje go w szereg niebezpiecznych intryg.

Brannigan 6.0

John Wayne wciela się w postać Brannigana, chicagowskiego gliniarza, który jedzie do Londynu, by schwytać zbiegłego gangstera. Gdy władze brytyjskie są bezradne, do akcji wkracza Brannigan i pokazuje Scotland Yardowi, jak się pracuje w starym, dobrym, amerykańskim stylu. Brannigan nie wie jednak, że i on jest celem wysłanego w ślad za nim zabójcy; musi stawić czoła niebezpieczeństwu i stoczyć nie jeden, lecz dwa śmiertelne pojedynki! [opis dystrybutora]

Okup 7.0

Grupa terrorystyczna pod dowództwem Iana McShane porywa angielski samolot i zmusza go do wylądowania na jednym ze skandynawskich lotnisk. W tym samym czasie dochodzi do drugiego zuchwałego ataku – przestępcy opanowują brytyjską ambasadę. Jak się później okazuje, obie napaści są ze sobą powiązane. Wyspecjalizowana ekipa musi położyć kres terrorystycznym działaniom.

Pigalak 7.0

Zmęczony, cyniczny, nerwowy. Burt Reynolds gra porucznika Phila Gainesa - policyjnego wygę z Los Angeles, który nieoczekiwanie popada w tarapaty, gdy prowadzi śledztwo w sprawie śmierci pewnej nastolatki. Dochodzenie komplikują jego relacje z chłodną prostytutką (Catherine Deneuve), która jest niebezpiecznie zamieszana w sprawę – jeden z jej wpływowych klientów (Eddie Albert) jest głównym podejrzanym. Na dodatek niezrównoważony ojciec ofiary (Ben Johnson) utrudnia pracę Gainesowi, prowadząc własne chaotyczne śledztwo.

Słowa kluczowe