Kryminał 1975

Przedstawiamy listę 99 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Kryminał z 1975 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Pieskie popołudnie 7.8

Al Pacino i legendarny napad na bank w Nowym Jorku, który dzięki relacjom telewizyjnym na żywo, przez dwa dni stał się wspólną sprawą wszystkich Amerykanów. Film stawia pytanie, czy złe czyny mogą mieć najlepsze pobudki.

Gatti rossi in un labirinto di vetro 5.0

W trakcie pobytu w Barcelonie, ktoś zabija biorących udział w podróży ludzi. Wszystko wskazuje na to, iż jest to jeden z uczestników. Dokonywane zbrodnie są wyjątkowo drastyczne, bowiem każdej z ofiar, ubrany w czerwony płaszcz morderca wydłubuje lewe oko.

Powrót Różowej Pantery 7.6

Inspektor Jacques Clouseau powraca w wielkim stylu. Z muzeum zostaje skradziony drogocenny diament (tytułowa Różowa Pantera), a w miejscu, gdzie się znajdowała zostaje znaleziona rękawiczka, która, jak się okazuje, należy do sir Charlesa Newtona zwanego Fantomem. Zostaje on więc głównym podejrzanym, a sprawę ma poprowadzić najlepszy francuski detektyw Jacques Clouseau.


Francuski łącznik 2 6.4

Porwany w Marsylii przez heroinowego króla Alaina Charniera Fernardo Rey, ucieka. Zmuszony jest połączyć swe siły z francuskim partnerem Bernard Fresson by schwytać Charniera. Szybkie i zaskakujące zwroty akcji powodują, że druga część godnie kontynuuje klimat i charakter wspaniałego filmu z 1971 roku.

Hazardziści 8.0

Słynny, autentyczny napad na bank w Wołowie w 1962 roku, posłużył za kanwę tego kryminału. Historia w filmie rozgrywa się gdzieś na Śląsku. W jednym z banków wystąpiła awaria systemu alarmowego, podczas jej naprawy rzemieślnik Jaskólski dochodzi do przekonania, że bank ten można łatwo okraść. Przystępuje do organizacji skoku na skarbiec. Werbuje do akcji niekaranych, dobrze sytuowanych obywateli: kasjera bankowego, właściciela zakładu samochodowego, taksówkarza. Akcję przeprowadzają sprawnie, łupem pada 16 milionów złotych, ale czy dalej wszystko przebiegnie, tak jak zaplanowali?

Cygan 7.0

Ekranizacja powieści José Giovanniego. Hugo Sennart (Alain Delon), zwany Cyganem podejmuje śmiałą ucieczkę z więzienia. Jest to człowiek bezwzględny i bez skrupułów. Na wolności musi się ukrywać, ale pomimo tego już zaczął planować kolejny skok. Yann Cuq to znany włamywacz i spec od kas pancernych. Po jednym z kolejnych napadów wraca zmęczony do domu, jednak tutaj wdaje się w awanturę ze swoją partnerką. Dochodzi do szamotaniny, w wyniku której kobieta przypadkowo wypada przez balkon. Yann ucieka z domu i zaczyna się ukrywać. W niedługim czasie poznaje Cygana i zaczynają razem planować dalsze losy przestępczej działalności.

W mroku nocy 6.9

Hary Moseby jest wieloletnim i doświadczonym detektywem z Los Angeles. Kiedy rozpoczyna nowe zlecenie, sprawa wydaje mu się banalnie prosta. Bardzo zamożna gwiazda z Hollywood chce odnaleźć swoją córkę, która uciekła z domu. Jednak na pozór proste zadanie wplątuje go w szereg niebezpiecznych intryg.

Brannigan 6.0

Przestępca ucieka przed karą ze Stanów Zjednoczonych do Londynu: policjant z Chicago podąża za nim. Scotland Yard nie lubi kolegów zza oceanu, ale w razie konieczności udziela pomocy...

Okup 7.0

W jednym z państw skandynawskich grupa terrorystów opanowuje rezydencję brytyjskiego ambasadora. W zamian za jego życie napastnicy żądają od brytyjskich władz uwolnienia więzionych terrorystów. W tym samym czasie druga grupa terrorystów uprowadza angielski samolot pasażerski zmuszając go do lądowania na jednym ze skandynawskich lotnisk. Wkrótce okazuje się, że obie akcje są ze sobą ściśle powiązane. Szef skandynawskich służb specjalnych pułkownik Thalvik podejmuje próbę uwolnienia zakładników przy pomocy znakomicie wyszkolonych komandosów.

Pigalak 7.0

Zmęczony, cyniczny, nerwowy. Burt Reynolds gra porucznika Phila Gainesa - policyjnego wygę z Los Angeles, który nieoczekiwanie popada w tarapaty, gdy prowadzi śledztwo w sprawie śmierci pewnej nastolatki. Dochodzenie komplikują jego relacje z chłodną prostytutką (Catherine Deneuve), która jest niebezpiecznie zamieszana w sprawę – jeden z jej wpływowych klientów (Eddie Albert) jest głównym podejrzanym. Na dodatek niezrównoważony ojciec ofiary (Ben Johnson) utrudnia pracę Gainesowi, prowadząc własne chaotyczne śledztwo.

Słowa kluczowe