Kryminał 1983

Przedstawiamy listę 74 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Kryminał z 1983 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Człowiek z blizną 8.3

Kiedy w latach 80. Fidel Castro otworzył granice Kuby, do USA wyemigrowało ponad 100 tysięcy ludzi. W ten sposób na kontynent dostali się także przestępcy, którzy tutaj widzieli szansę za osiągniecie sukcesu. O jednym z takich ludzi i jego drodze po mafijnych szczeblach kariery opowiada ten film.

Inspektor Gadżet 6.2

Tytułowy "Inspektor Gadżet" to detektyw udoskonalony w wiele przydatnych urządzeń. Jego wrogiem jest tajna organizacja M.A.D. pod przewodnictwem Doktora Claw'a. W misjach Gadżeta pomaga mu jego siostrzenica Penny i jej pies Łepek.


Błękitny grom 7.3

Wybrany do testowania Błękitnego Gromu Frank Murphy (Scheider) nie kryje zdumienia poznając niezwykłe możliwości maszyny. Błękitny Grom może prześwietlać ściany, nagrywać rozmowy prowadzone szeptem i równać z ziemią całe budynki. Murphy nie ufa zwierzchnikom i wraz ze swym partnerem Lymangoonem (Daniel Stern) odkrywa, że wojskowi chcą wykorzystywać supernowoczesny helikopter do inwigilowania zwykłych obywateli. Jego plany poznaje skorumpowany pułkownik Cochrane (Malcolm McDowell). Murphy porywa więc Błękitny Grom i wyzywa lotnictwo wojskowe na podniebny pojedynek nad Los Angeles.

Zwycięzcy i grzesznicy 6.6

Pięciu młodych ludzi, których los zetknął w więzieniu postanawia rozpocząć na wolności uczciwe życie. Ich firma zostaje zaangażowana do pracy na terenie bazy gangu fałszerzy, co sprawia, że muszą zweryfikować swe marzenia.

Zasłony 5.3

Młoda aktorka przygotowuje się do zagrania nowej, trudnej roli. Dzięki pomocy swego reżysera trafia do instytucji zajmującej się ludźmi upośledzonymi umysłowo. Pobyt tam traktowany jest jako najlepszy sposób wczucia się w rolę. Tymczasem ekipa zaczyna kręcić film bez niej. Dziewczyna, gdy dowiaduje się o tym, ucieka. Potem zaczynają się dziać rzeczy straszne. Wszelkie aktorki, próbujące się wcielić w rolę, którą miała zagrać nasza bohaterka są mordowane.

Taggart 8.0

Detektyw Taggart prowadzi dochodzenia w sprawach makabrycznych morderstw na terenie ponurego miasta Glasgow.

Klątwa Różowej Pantery 6.9

Wciąż brak wieści o miejscu pobytu nadinspektora Clouseau lub też potwierdzenia, czy w ogóle żyje. Prezydent Francji powierza sprawę odnalezienia Clouseau jego byłemu wrogowi - nadinspektorowi Dreyfusowi (Herbert Lom). Ten ma wskazać podobnie genialnego policjanta co Clouseau, by odnalazł zaginionego. Używa do tego nadzwyczajnego komputera jednak zamiast poprawnych parametrów wpisuje uprzednio specjalną kombinację, która pokazywać ma odwrotność zapytania, w tym wypadku komputer wskazuje najgorszego policjanta, który ma najmniejsze szanse powodzenia. Okazuje się jednak, że wskazany sierżant z Nowego Jorku - Clifton Sleigh (Ted Wass) jest podobnym pechowym szczęściarzem co zaginiony inspektor, co prowadzi do wielu zabawnych nieporozumień.

Uderzenie 8.0

Mignot jest właścicielem małej, paryskiej piwiarni. Pewnej nocy, tuż przed zamknięciem lokalu, odwiedza go kilku gości. Grożąc bronią żądają ujawnienia wszelkich informacji o Jacquesie Darnayu, z którym kilka lat wcześniej obrabował jubilera. Diamenty nie odnalazły się do tej pory, więc o miejscu ich ukrycia może wiedzieć tylko Jacques. Ten z kolei ma wyjść z więzienia za kilka dni. Mignot nie zdradza przyjaciela. Pobity ucieka. Jacques wychodzi z więzienia z kilkoma frankami w kieszeni. Wie, że jest śledzony przez policję i gangsterów, którzy chcą odzyskać kamienie. Usiłuje skontaktować się Mignotem - ten jednak się ukrywa.

Mistrz kierownicy ucieka 3 5.8

Smokey zwany Bandytą (Burt Reynolds) oraz jego pilot Cledus mają przejechać przez Amerykę ciągnąc za sobą reklamę rybnej restauracji. Tym razem ciężarówkę prowadzi Cledus. Tymczasem szeryf Buford Justice, zaciekły wróg Smokeya będący już na emeryturze, sądzi, że to właśnie Bandyta zasiada za kierownicą i postanawia uniemożliwić mu wykonanie zadania.

Słowa kluczowe