Kryminał 1991

Przedstawiamy listę 120 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Kryminał z 1991 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Przylądek strachu 7.4

Max Cady 14 lat temu zgwałcił nieletnią dziewczynę. Wypuszczony z więzienia, chce się zemścić na swoim obrońcy z urzędu, Samie Bowdenie. Zarzuca mu, że zataił przed sądem dowody odciążające. Początkowo Cady prowokuje Bowdena, wywołując u niego wyrzuty sumienia. Później zmienia taktykę i stosuje psychiczny terror, nieustannie śledząc żonę Bowdena i jego córkę. W końcu adwokat sam podejmuje radykalne działania i dochodzi do krwawego pojedynku...

Milczenie owiec 8.5

Młoda kadetka FBI zostaje przydzielona do przesłuchania zamkniętego w ośrodku dla psychopatów kanibala, aby zdobyć od niego informacje na temat innego mordującego szaleńca.

Na fali 7.2

Młody agent FBI (Keanu Reeves) pracując pod przykrywką, przenika do gangu surferów napadających na banki, jednak z czasem zaczyna coraz bardziej utożsamiać się z przestępcami...


Thelma i Louise 7.6

Mieszkająca w Arkansas Thelma, gospodyni domowa jest całkowicie zależna od swojego despotycznego i brutalnego męża. Jej przyjaciółka, kelnerka Lousie, rozczarowana kolejnym związkiem proponuje, by razem wyjechały na weekend do domku w górach. Kiedy zatrzymują się w przydrożnym barze, nieznajomy mężczyzna usiłuje zgwałcić Thelmę. Louise strzela do napastnika, zabijając go na miejscu. Kobiety muszą uciekać. Zamierzają schronić się w Meksyku.

Barton Fink 7.5

Młody, inteligentny i niedoświadczony autor wystawianych na Broadwayu sztuk Barton Fink przybywa w 1941 do Hollywood, gdzie na zlecenie despodycznego magnata filmowego ma napisać scenariusz dla trzeciorzędnego filmu o zapaśnikach. Przeżywa on niemoc twórczą podczas desperackiej próby sprawdzenia się w gatunku twórczości, do którego nie ma żadnego stosunku. Musi też uznać wyobcowanie w kontakcie z pospolitą kulturą mieszczańską, z którą właściwie czuje się związany. Urozmaicenie przynosi mu znajomość z nieco maniakalnym, ale przyjaznym lokatorem z sąsiedniego pokoju. Kiedy później okazuje się, że jest on wielokrotnym mordercą, Barton Fink zostaje wplątany w niebezpieczne wydarzenia, z których z trudnością uchodzi z życiem.

Ostatni skaut 7.4

Prywatny detektyw i ex-futbolista na własną rękę prowadzą śledztwo w sprawie tajemniczego morderstwa. Trafiają na ślad afery związanej ze środowiskiem zawodowego futbolu. Od tej pory ich zadaniem jest przeżyć.

Niezawodna broń 7.0

Główny bohater, Jeff Sanders, po śmierci matki, wychowywany jest przez ojca, który jest policjantem. Ojciec nie potrafi sobie z nim poradzić, więc odsyła go do bursy, mając nadzieję, że tam wychowawcy powstrzymają jego porywczą naturę. W tym internacie Jeff poznaje swojego przyjaciela, mistrza Kima. Po pewnym czasie Jeff zostaje agentem służb specjalnych i gdy Kim zostaje zamordowany przez mafię, wypowiada jej wojnę...

Szukając sprawiedliwości 6.6

Nowojorski policjant Bobby Lupo zostaje zastrzelony w biały dzień w centrum Brooklynu, w obecności swojej żony i dzieci. W pościg za przestępcą udaje się przyjaciel Lupo, detektyw Gino Felino (Steven Seagal). Zabójcą okazuje się Richie Madano (William Forsythe), wyjątkowo brutalny i bezwzględny członek mafii, który pragnie się usamodzielnić. Morderca jest również dobrze znany detektywowi Gino z czasów dzieciństwa, gdy jako młodzi chłopcy, rywalizowali między sobą na Brooklynie.

Motywy zbrodni 6.6

Składająca się z serii ponurych retrospekcji historia zaczyna się, gdy zdecydowany na wszystko detektyw przesłuchuje w New Jersey Cynthię Kellog w sprawie śmierci znienawidzonego męża jej najlepszej przyjaciółki. Nie chcąc obwiniać bliskiej sobie osoby, Cynthia wymyśliła całą serię kłamstw, które w końcu zaczynają zagrażać jej własnej rodzinie. Skonfrontowane podczas pełnych napięcia scen, obie kobiety muszą stawić czoła szokującej i pełnej przemocy sytuacji.

Chłopaki z sąsiedztwa 7.2

South Central jest w Los Angeles murzyńskim gettem i zarazem najniebezpieczniejszą dzielnicą w mieście. Tu niezwykle łatwo można paść ofiarą napadu czy gwałtu. Nikt nie zwraca już uwagi na prawo, bowiem w South Central ono nie istnieje. Wszelkie reguły postępowania wyznaczają gangi, nierzadko zwalczające się wzajemnie. Brak możliwości społecznego awansu i jakichkolwiek perspektyw na przyszłość wymusza walkę o przetrwanie według zasady: albo ty, albo ciebie. W South Central mieszkają trzej przyjaciele. Doughboy nie wyróżnia się spośród zdemoralizowanej młodzieży. Mimo młodego wieku ma na swym koncie kilka przestępstw, na których wcale nie zamierza poprzestać. Natomiast jego przyrodni brat Ricky ma szansę wyrwać się z getta, gdyż stypendium umożliwi mu doskonalenie umiejętności futbolowych już poza South Central. Trzeci z przyjaciół Tre stara się unikać zgubnych wpływów środowiska, co jest niewątpliwie zasługą jego ojca, który uczy go prawdziwej, czarnej kultury. Niestety, krewki Doughboy wkrótce staje się przyczyną kłopotów całej trójki. Chłopak nieopatrznie strzela do członka jednego z gangów. W takim przypadku obowiązuje odpowiedzialność zbiorowa. Przyjaciele są w ogromnym niebezpieczeństwie.

Słowa kluczowe