Filmy NRD

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z kraju NRD. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Przygody Wernera Holta

Pod koniec II Wojny Światowej dwóch przyjaciół, siedemnastolatków, Werner Holt i Gilbert Wolzow, wprost ze szkoły trafia na front, do armii Hitlera. Gilbert od początku fanatycznie wykonuje rozkazy i chce być najlepszym żołnierzem, dzięki czemu szybko awansuje na sierżanta i zostaje dowódcą oddziału. Tymczasem Werner powoli zaczyna rozumieć bezsens wojny i powątpiewa w idee nazizmu. Kiedy staje się świadkiem masakry dokonanej przez SS i morderstwa szkolnej koleżanki, coś w nim pęka. Najpierw ratuje pewną Słowaczkę przed śmiercią, po czym zaczyna stawiać czynny opór. Pierwszym, który się o tym przekona będzie dawny szkolny kolega, a obecnie dowódca, Gilbert Wolzow.

Bitwa o Moskwę

Bohaterskie walki nie tylko czołgów, ale i piechoty rosyjskiej, gromiącej faszystów. Rosjanie zostali zdradziecko zaatakowani przez Niemców, którzy wcześniej mówili im, że wojska szykują do desantu na Anglię. Mimo to byli świetnie przygotowani do tej walki, rozgorzała się największa bitwa podczas drugiej wojny światowej.


Kopernik

Młody uczony niemiecki Retyk przegląda dzieło Kopernika "O obrotach sfer niebieskich". Jest to punktem do rozważań nad geniuszem uczonego z Torunia. Akcja filmu przenosi się do roku 1492, kiedy to Andrzej i Mikołaj rozpoczynają studia na uniwersytecie w Krakowie. Kolejnym etapem edukacji jest wyjazd do Włoch ...

Polonia Restituta

Film rozpoczyna się w roku 1914 – roku, w którym wybuchła pierwsza wojna światowa – i na przestrzeni kolejnych pięciu lat przedstawia historię walki, dążeń i działań politycznych o utworzenie niepodległego Państwa Polskiego po przeszło 100-letniej niewoli. Stanowi on odtworzenie wydarzeń historycznych opartych na zapisach kronikarskich, wspomnieniach i relacjach.

Tu Radio Gliwice!

Wysoki oficer SS, Helmut Naujocks, pod nadzorem szefa Gestapo przygotowuje pozyskaną z więźniów grupę dywersantów, która po przeszkoleniu ma w polskich mundurach powstańców przeprowadzić atak na radiostację w Gliwicach. Akcja znana z historii jako "prowokacja gliwicka" daje Hitlerowi bezpośredni powód do zaatakowania Polski i rozpoczęcia tym samym Drugiej Wojny Światowej. Film jest wierną rekonstrukcją zarówno przygotowań, jak i samego ataku.

Apacze

Akcja filmu dzieje się na pograniczu między USA i Meksykiem w 1848 roku, na terytorium obecnych stanów Arizona, Nowy Meksyk i Kolorado. Apacze plemienia Mimbreno zawierają umowę z meksykańską spółką górniczą, pozwalającą Meksykanom prowadzić poszukiwania kopalin. Ale złoża metali szlachetnych przyciągają tutaj i amerykańskiego geologa Johnsona. On podstępnie zwabia Indian do osady Santa-Rita i po krwawej masakrze otrzymuje ogromną nagrodę za ich skalpy. Tylko niewielu z Indian pozostaje przy życiu, wśród nich jest pałający zemstą wódz Ulzana...

Ludzie i bestie

Dramatyczne losy oficera radzieckiego Aleksieja Pawłowa, który podczas drugiej wojny światowej został uwięziony i po oswobodzeniu nie od razu podjął decyzję o powrocie do ZSRR. Po pewnym czasie Aleksiej wrócił do kraju. Podczas podróży z Moskwy na południe spotyka lekarkę Achmatową i jej córkę Tanię, którym pierwszym opowiedział o swoich doświadczeniach...

Ściśle tajne

Oparty na prawdziwych wydarzeniach z przełomu lat 1960/61 thriller szpiegowski. Pracownikowi Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego (Stasi) udaje się wykraść tajne plany agresji na NRD przygotowywanych przez agencję Secret Service.

Magiczny kamień

Dziesiąta z kolei adaptacja bajek braci Grimm zrealizowana przez wschodnioniemiecką Defę. Po skończonej wojnie, walczący w służbie króla żołnierze wracają do domów. Jest wśród nich Hans, który ranny w nogę dociera do chaty Czarownicy. Ta w zamian za pracę przy rąbaniu drewna i pomoc w ogródku oferuje mu nocleg i wyżywienie. Pewnego dnia na prośbę Czarownicy Hans wchodzi do studni, by wydostać stamtąd tajemnicze niebieskie światło. Ale okazuje się, że po wejściu do studni, wyjść już z niej nie można. Wtedy Hans odkrywa czarodziejskie właściwości niebieskiego kryształu...

Słowa kluczowe