Obyczajowy 1984

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 12 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Obyczajowy z 1984 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

W małej podkarpackiej wsi odbywa się uroczystość z okazji setnych urodzin seniorki rodu. Kiedy kobieta umiera, rodzina, aby zachować przeznaczone dla niej prezenty, zaczyna kłamać w sprawie babci.
Akcja rozgrywa się w Gdańsku, gdzie w miejscowej stoczni pracuje Romek, mężczyzna ze wsi. Odwiedza go dawna sympatia, Gośka. Jest uzależniona od heroiny, posiada dużą ilość pieniędzy. Wkrótce dziewczyna znika, Romek rozpoczyna poszukiwania. Udaje się między innymi do rodzinnej wsi.

Alabama

6,3
Bożena jest studentką medycyny. Chociaż jest łagodna i wyrozumiała, poróżniła się z rodzicami, więc wyprowadza się z domu. Jej chłopak Piotr - również student medycyny - jest bezwzględnym egoistą. Pracuje w pogotowiu, aby zarobić na wspólne utrzymanie. Oboje kochają się i chcą być ze sobą , ale pieniądze zarabiane przez Piotra nie wystarczają na minimum egzystencji. Dziewczyna nie widzi szans na wspólne życie. Kiedy pewnego dnia zastaje Piotra w niedwuznacznej sytuacji z Anną, ucieka. Nocna eskapada naraża ją na zaczepki. Kiedy napastuje ją jakiś pijak, z opresji ratuje ją znajomy Anny, który zabiera ją do siebie. Widzi, że dziewczyna jest na skraju załamania nerwowego, więc proponuje jej pomoc podsuwając narkotyk.


Historia rozgrywa się w czasie stanu wojennego. Po kilku latach chałturzenia za granicą wracają do kraju dwaj muzycy. Przyjeżdżają mercedesem wypełnionym przemycanym towarem, mają też ze sobą kamerę filmową. Zaczynają od uczczenia powrotu w lokalu nocnym, a kiedy rano trzeźwieją, stwierdzają, że została im tylko kamera. Trafiają do jakiejś zapadłej wioski, gdzie wszyscy, łącznie z miejscowymi władzami, widząc kamerę, biorą ich za redaktorów z telewizji...
Winicjusz Rudy jest inspektorem sanitarnym. Na warszawskim bazarze Różyckiego on i jego rodzina wyprzedają różne rzeczy, aby zdobyć brakujące kilka tysięcy na kupno „malucha”… Kiedy wreszcie Rudy staje się jego szczęśliwym posiadaczem, samochód znika sprzed domu następnego dnia. Powiadomiona o kradzieży milicja oświadcza, że ukradziono kilkadziesiąt aut w kolorze piasek pustyni. Zrozpaczony Rudy włamuje się do czyjegoś samochodu, zmienia tablice rejestracyjne, a rodzinie oświadcza, że odnalazł swojego „malucha”. Potem co kilka dni kradnie kolejne auto porzucając poprzednie … Wreszcie zostaje złapany przez milicję i osadzony w areszcie. Tym razem kolor „malucha” to srebrna perła. Wkrótce zostaje zwolniony, gdyż ukradł… własny samochód, który został przemalowany przez złodziei…

Yesterday

7,3
Prowincjonalne miasteczko, rok 1964. Czterej uczniowie technikum, zafascynowani muzyką i stylem życia słynnych Beatlesów, zakładają zespół i przyjmują pseudonimy: John, Paul, George i Ringo. John (Piotr Siwkiewicz) jest zauroczony szkolną koleżanką Anią (Anna Kaźmierczak). Podczas akademii szkolnej na zapleczu sali gimnastycznej John i Ania zostają przyłapani "na gorącym uczynku" przez nauczyciela Biegacza ( Krzysztof Majchrzak). Rekwiruje on bieliznę dziewczyny i każe jej zgłosić się po odbiór osobiście. Pociąga to za sobą serię wydarzeń, które dla młodych przeżywających silne emocje ludzi wydają się być wydarzeniami epokowymi. Ciotka Ringa obcina mu podczas snu włosy, Ania ucieka z internatu, John podejmuję próbę samobójczą.... Po latach Ania i John czekają na sprawę rozwodową. Nie łączy ich nic, nawet muzyka Beatlesów.

Baryton

7,0
Południowe rubieże Polski, lata trzydzieste ubiegłego wieku. Do rodzinnego miasteczka przybywa światowej sławy baryton operowy, Antonio. Jest to wielkie wydarzenie w mieście, gdzie artysta ma dać uroczysty koncert. Przy mistrzu kręci się liczna świta, skonfliktowana intrygami, rywalizująca o jego względy i usiłująca go wykorzystać. Niespodziewanie, podczas bankietu, Antonio traci głos…
Maciek (Krzysztof Kolberger) jest reżyserem filmowym. 40-letni mężczyzna przechodzi kryzys wieku średniego. Z dnia na dzień praca przestaje być jego pasją i nie potrafi porozumieć się z żoną (Anna Romantowska). Podczas jednej ze wspólnych podróży rozstaje się z nią wysiadając nagle z auta na środku szosy. Osamotniony Maciek zaczyna snuć fantazje. Wyobraża sobie siebie na planie filmowym na nadmorskiej plaży. Z luksusowej limuzyny wysiadają trzy piękne aktorki (Beata Tyszkiewicz, Hanna Stankówna, Grażyna Szapołowska) i sędziwy aktor (Andrzej Szalawski). Rozmowa z nimi nudzi jednak reżysera, który wyrusza jachtem w morze. Tam postanawia zatopić łódź i popełnić samobójstwo. W kolejnych scenach powracają do Maćka rozmaite epizody z jego życia i zrealizowanych filmów. Fikcja miesza się z rzeczywistością.
Na jubileusz trzydziestolecia Nowej Huty zostali zaproszeni jej wieloletni pracownicy. Jest wśród nich Józef, który od kilku lat mieszka z drugą żoną w Szczecinie. Podczas uroczystego spotkania z dawnymi kolegami w kombinacie okazuje się, że tylko dwóch weteranów nie otrzymało jubileuszowych odznaczeń. Przyjaciel Józefa, Leon, usiłuje dociec przyczyny tego stanu rzeczy. Sądzi, że brygadzista musiał mieć na niego jakiś „haczyk”…
Filmowa "Hania" to historia romantycznej miłości. Młody panicz Henryk i jego rówieśnik, syn bogatego ziemianina tatarskiego Selim Mirza, zakochują się w tej samej dziewczynie. Hania jest sierotą, córką wiernego sługi ojca Henryka. Między młodzieńcami dochodzi do ostrej rywalizacji o względy dziewczyny, obaj zostają ranni w pojedynku. Po powrocie do zdrowia Henryk dowiaduje się, że Hania przeszła ospę i została oszpecona. Dziewczyna odrzuca oświadczyny Selima i wstępuje do klasztoru, zaś obaj młodzieńcy się godzą.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…