Filmy Palestyna

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z kraju Palestyna. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Główny bohater filmu, w którego rolę wciela się sam reżyser, przestaje się czuć komfortowo w rodzinnym Nazarecie. Niewinne scysje z sąsiadem, niepokojące akty wandalizmu i narastająca agresja sprawiają, że dojrzewa w nim myśl o wyjeździe. Nowego życia i alternatywy dla swojej ojczyzny szuka najpierw w Paryżu, później w Nowym Jorku. Nie jest to jednak łatwe, gdyż myśli o Palestynie prześladują go niemal na każdym kroku, a kusząca wizja świeżego startu zamienia się w komedię pomyłek. Podobną, jaką dla bohatera jest filmowy biznes, który przez Suleimana został tu sportretowany w groteskowy sposób.
Emad mieszka w Bil'in, na zachód od miasta Ramallah, na Zachodnim Wybrzeżu. Pierwszą kamerą zarejestrował jak izraelskie buldożery w 2005 roku najechały na wioskę i wyrwały oliwne drzewka z ziemi. W tym miejscu, wzdłuż ziemi jego znajomego, powstał wielki mur oddzielający żydowskie miasta od Palestyńczyków. W pierwszych dniach oporu przeciwko żydowskim osadnikom i obecnym wszędzie żydowskim żołnierzom urodził się syn Mada – Gibreel. Emad dokumentował jak chłopiec dojrzewał i stał się świadomym uczestnikiem pokojowych, antyizraelskich protestów, a także jak szybko i silnie rozrastał się mur graniczny. Eman zarejestrował również, jak sympatycy z całego świata, również z Izraela, zapewniali pomoc wiosce, ale gdy opór się zwiększał i sytuacja mocno przybierała na sile, zaczynały się aresztowania, a mieszkańców wioski zabijano. Emad nadal kręci swój film, pomimo próśb żony, która boi się negatywnych konsekwencji. 5 rozbitych kamer to nie tylko fascynujący obraz, dokumentujący unikalne zdarzenia z historii żydowsko-palestyńskiego konfliktu, lecz również bardzo osobista, poruszająca filmowa wypowiedź na temat walki palestyńskiej wioski przeciwko przemocy i opresji.

Omar

6,9
Młody Palestyńczyk zgadza się na pracę pod przykrywką, po tym jak zostaje oskarżony o zamordowanie izraelskiego żołnierza.


Trzy palestyńskie kobiety mieszkające w apartamencie w Tel Awiwie starają się znaleźć równowagę między tradycyjną a nowoczesną kulturą.
Porównywana do słynnego Slumdoga. Milionera z ulicy prawdziwa i niezwykła historia Mohammada Assafa, młodego Palestyńczyka mieszkającego w Strefie Gazy. Chłopiec udowadnia sobie i światu, że marzenia pomagają przekraczać nawet te najtrudniejsze granice. Występując w popularnym programie telewizyjnym Arab Idol poruszył serca wszystkich. Do głosowania na niego zachęcał sam palestyński prezydent, słów uznania nie szczędził mu palestyński premier. Mohammad stał się dla pogrążonych w konflikcie Palestyńczyków iskrą nadziei, że mogą się na nowo zjednoczyć.
Palestyński ojciec uwięziony po drugiej stronie izraelskiego muru próbuje dostać się do szpitala do rannego syna.
Gorący, letni dzień w Strefie Gazy. Dziś energia elektryczna jest włączona. W salonie kosmetycznym Christine są dwie fryzjerki i kilka klientek. Ale ich dzień wypoczynku jest zakłócony, gdyż wybucha strzelanina po drugiej stronie ulicy. Rodzina Gangland ukradła lwicę z zoo w Gazie, a Hamas zdecydował, że nadszedł czas na stare porachunki. Teraz to relaksujące miejsce stało się miejscem uwięzienia dla kobiet. Czas na niesamowite konfrontacje kolorowych osobowości, w każdym wieku i o różnych stanowiskach. Jak dzień się skończy? Stracą swoje życie w imię "wyzwolenia lwicy"?
Wzruszający dramat o matce i synu, którzy po wojnie sześciodniowej trafiają do palestyńskiego obozu dla uchodźców w Jordanii. Lato, rok 1967. Podczas gdy na zachodzie ma miejsce rewolucja społeczno-kulturowa, która daje ludziom przypływ energii i nadziei, w Jordanii nie dzieje się najlepiej. Tysiące uchodźców z Palestyny przekracza granice tego państwa w poszukiwaniu schronienia przed wojną. Wśród nich są jedenastoletni Tarek (Mahmoud Asfa) oraz jego matka Ghaydaa (Ruba Blal). Zostają oni zakwaterowani tymczasowo w namiotach, gdzie mają czekać, aż sytuacja w ich kraju się ustabilizuje. Chłopiec nie może się jednak zadomowić. Tęskni za ojcem i ojczyzną. Szuka sposobu, żeby wyrwać się z pułapki. Pewnego dnia oddala się od obozu i zostaje przygarnięty przez grupę palestyńskich bojowników.
Reem, młoda matka, która jest żoną zazdrosnego mężczyzny, udaje się do salonu Hudy w Betlejem na strzyżenie. Jednak ta zwyczajna wizyta wymyka się spod kontroi, gdy Huda, postawiwszy Reem w haniebnej sytuacji, zaczyna ją szantażować. Kobieta chce, aby Reem zgodziła się pracować dla tajnych służb okupanta, a tym samym zdradziła swój lud. Reem ucieka z salonu, a tej samej nocy Huda zostaje aresztowana przez Hasana i innych członków ruchu oporu. Mężczyźni znajdują bezimienne zdjęcia wszystkich kobiet zwerbowanych przez Hudę, w tym Reem. Huda wie, że zostanie stracona, gdy tylko poda nazwiska i stara się zyskać jak najwięcej czasu...

W ciemno

6,5
Nimr (Nicholas Jacob) jest palestyńskim studentem, który marzy o lepszym życiu za granicą. Pewnej nocy chłopak poznaje Roya (Michael Aloni), izraelskiego prawnika. Para zakochuje się w sobie. Dzieli ich wszystko – wyznanie, język, narodowość, a także stan portfela. Roy jest dziedzicem fortuny, a Nimr ledwo wiąże koniec z końcem. Mimo wszelkich przeciwności i czyhającej na każdym kroku służby bezpieczeństwa mężczyźni próbują pielęgnować i rozwijać uczucie, które ich połączyło.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…