Filmy Palestyna

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z kraju Palestyna. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Tam gdzieś musi być niebo

Palestyński autor znów kieruje kamerę na siebie. Tym razem, żeby dziwić się codziennym życiem, ludzkim twarzom i zwyczajom: na Bliskim Wschodzie, w Paryżu i Nowym Jorku. Przypomina, że gdy uważnie przyjrzeć się znajomym miejscom, można w nich odkryć wiele drobnych cudów i śmiesznostek.

5 rozbitych kamer

Emad mieszka w Bil'in, na zachód od miasta Ramallah, na Zachodnim Wybrzeżu. Pierwszą kamerą zarejestrował jak izraelskie buldożery w 2005 roku najechały na wioskę i wyrwały oliwne drzewka z ziemi. W tym miejscu, wzdłuż ziemi jego znajomego, powstał wielki mur oddzielający żydowskie miasta od Palestyńczyków. W pierwszych dniach oporu przeciwko żydowskim osadnikom i obecnym wszędzie żydowskim żołnierzom urodził się syn Mada – Gibreel. Emad dokumentował jak chłopiec dojrzewał i stał się świadomym uczestnikiem pokojowych, antyizraelskich protestów, a także jak szybko i silnie rozrastał się mur graniczny. Eman zarejestrował również, jak sympatycy z całego świata, również z Izraela, zapewniali pomoc wiosce, ale gdy opór się zwiększał i sytuacja mocno przybierała na sile, zaczynały się aresztowania, a mieszkańców wioski zabijano. Emad nadal kręci swój film, pomimo próśb żony, która boi się negatywnych konsekwencji. 5 rozbitych kamer to nie tylko fascynujący obraz, dokumentujący unikalne zdarzenia z historii żydowsko-palestyńskiego konfliktu, lecz również bardzo osobista, poruszająca filmowa wypowiedź na temat walki palestyńskiej wioski przeciwko przemocy i opresji.

Pomiędzy

Trzy palestyńskie kobiety mieszkające w apartamencie w Tel Awiwie starają się znaleźć równowagę między tradycyjną a nowoczesną kulturą.


Omar 6.8

Młody Palestyńczyk zgadza się na pracę pod przykrywką, po tym jak zostaje oskarżony o zamordowanie izraelskiego żołnierza.

Idol z ulicy 6.6

Porównywana do słynnego Slumdoga. Milionera z ulicy prawdziwa i niezwykła historia Mohammada Assafa, młodego Palestyńczyka mieszkającego w Strefie Gazy. Chłopiec udowadnia sobie i światu, że marzenia pomagają przekraczać nawet te najtrudniejsze granice. Występując w popularnym programie telewizyjnym Arab Idol poruszył serca wszystkich. Do głosowania na niego zachęcał sam palestyński prezydent, słów uznania nie szczędził mu palestyński premier. Mohammad stał się dla pogrążonych w konflikcie Palestyńczyków iskrą nadziei, że mogą się na nowo zjednoczyć.

Paradise Now 7.0

Film ukazuje losy dwóch przyjaciół z dzieciństwa, Khaleda i Saida, Palestyńczyków, którzy zgłosili się na ochotnika w szeregi grupy ekstremistów do przeprowadzenia ataku terrorystycznego w Tel Awiw-Jafie, poprzez wysadzenie się. Jednak jeden z nich wypełni powierzoną mu misję, a drugi zwątpi...

W ciemno 6.5

Nimr (Nicholas Jacob) jest palestyńskim studentem, który marzy o lepszym życiu za granicą. Pewnej nocy chłopak poznaje Roya (Michael Aloni), izraelskiego prawnika. Para zakochuje się w sobie. Dzieli ich wszystko – wyznanie, język, narodowość, a także stan portfela. Roy jest dziedzicem fortuny, a Nimr ledwo wiąże koniec z końcem. Mimo wszelkich przeciwności i czyhającej na każdym kroku służby bezpieczeństwa mężczyźni próbują pielęgnować i rozwijać uczucie, które ich połączyło.

3000 nocy

Młoda palestyńska nauczycielka rodzi syna w izraelskim więzieniu.

Stopniowanie

Gorący, letni dzień w Strefie Gazy. Dziś energia elektryczna jest włączona. W salonie kosmetycznym Christine są dwie fryzjerki i kilka klientek. Ale ich dzień wypoczynku jest zakłócony, gdyż wybucha strzelanina po drugiej stronie ulicy. Rodzina Gangland ukradła lwicę z zoo w Gazie, a Hamas zdecydował, że nadszedł czas na stare porachunki. Teraz to relaksujące miejsce stało się miejscem uwięzienia dla kobiet. Czas na niesamowite konfrontacje kolorowych osobowości, w każdym wieku i o różnych stanowiskach. Jak dzień się skończy? Stracą swoje życie w imię "wyzwolenia lwicy"?

Pierwsze spojrzenie

Wzruszający dramat o matce i synu, którzy po wojnie sześciodniowej trafiają do palestyńskiego obozu dla uchodźców w Jordanii. Lato, rok 1967. Podczas gdy na zachodzie ma miejsce rewolucja społeczno-kulturowa, która daje ludziom przypływ energii i nadziei, w Jordanii nie dzieje się najlepiej. Tysiące uchodźców z Palestyny przekracza granice tego państwa w poszukiwaniu schronienia przed wojną. Wśród nich są jedenastoletni Tarek (Mahmoud Asfa) oraz jego matka Ghaydaa (Ruba Blal). Zostają oni zakwaterowani tymczasowo w namiotach, gdzie mają czekać, aż sytuacja w ich kraju się ustabilizuje. Chłopiec nie może się jednak zadomowić. Tęskni za ojcem i ojczyzną. Szuka sposobu, żeby wyrwać się z pułapki. Pewnego dnia oddala się od obozu i zostaje przygarnięty przez grupę palestyńskich bojowników.

Słowa kluczowe