Przedstawiamy listę 167 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Sci-Fi z 2005 roku.
Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali
w tych filmach.
Po trzech latach nieustannych walk nadchodzi koniec wojny Klonów. Obi-Wan Kenobi zostaje wysłany przez Radę Jedi, aby doprowadził przed wymiar sprawiedliwości generała Grevious, przywódcę armii separatystów. Tymczasem w Republice Corucant kanclerz Palpatine rośnie w siłę. Jego daleko idące polityczne zmiany przekształcają pogrążoną w wojnie Republikę w galaktyczne imperium. Palpatine czuje się na tyle silny, że ogłasza się Imperatorem. Okazuje się, że ma on wielką moc. Wyznaje swojemu najbliższemu sprzymierzeńcowi, Anakinowi Skywalkerowi, prawdziwe źródło jej pochodzenia. Zwabiony Skywalker potężną mocą przechodzi na Ciemną Stronę i staje się złowrogim Darthem Vaderem.
Henry, Ben i Kara są najlepszymi pilotami, członkami tajnego programu rządowego. Ich nowy partner to w pełni zautomatyzowany, super nowoczesny, niewykrywalny przez radary, inteligentny myśliwiec. Podczas próbnego lotu, na skutek rażenia piorunem maszyna doznaje awarii - sztuczna inteligencja wymyka się spod kontroli, a jej celem staje się wywołanie światowej wojny. Tylko znajdująca się na pokładzie trójka pilotów może powstrzymać śmiertelne zagrożenie. W ich rękach spoczywa los całego globu.
Adaptacja popularnej strzelanki komputerowej. Akcja filmu rozgrywa się na Marsie, gdzie odkryto starożytne artefakty i ludzkie szczątki. Podczas eksperymantowania ze znaleziskami uwolnione zostają demony i tu do akcji wkracza oddział dzielnych, uzbrojonych po zęby w bardzo wymyślną broń komandosów, wśród których jest nasz bohater - John Grimm (Karl Urban). To z czym przyjdzie im się zmierzyć jest jednak dużo bardziej niebezpieczne od ich dotychczasowych misji.
Dosłownie kilka sekund przed zniszczeniem Ziemi, która jak się okazuje, leży na trasie międzygalaktycznej autostrady, łagodny i nie szukający mocnych wrażeń dziennikarz radiowy Arthur Dent zostaje uratowany przez swego przyjaciela i sąsiada, Forda Prefecta. Prefect jest kosmitą w ludzkiej skórze zbierającym materiały do nowego przewodnika dla kosmicznych autostopowiczów. Razem, na gapę, zabierają się przelatującym statkiem kosmicznym. Po drodze spotykają wielu niezwykłych mieszkańców kosmosu - w tym dwugłowego Prezydenta Galaktyki i pewnego androida szukającego rozwiązania zagadki życia, wszechświata i w ogóle wszystkiego...
W kosmosie zdarzyć się może wszystko, a awarie statków kosmicznych są na porządku dziennym. Coś takiego przytrafiło się również czworgu członkom załogi eksperymentalnego promu. Padli oni ofiarą groźnego promieniowania, w wyniku którego zyskali nowe umiejętności – potrafią m.in. rozciągać się jak guma i władać ogniem. Teraz czeka ich najtrudniejsze zadanie – muszą pokonać genialnego szaleńca, który planuje zniszczyć świat.
Doktor Christophera Ecclestona jest mądry i zabawny, bezczelny i odważny. Jako Obcy i samotnik (trudno utrzymywać kontakty z przyjaciółmi, gdy praca wymaga nieustannego przenoszenia się w czasie i przestrzeni) opiera się głównie na żelaznej logice – zwłaszcza, gdy światu zagraża niebezpieczeństwo. Nie zawsze radzi sobie jednak równie dobrze, gdy w grę wchodzą sprawy uczuć. Dlatego potrzebuje Rose. To dziewczyna ze sklepu, z naszych czasów, która czuje się osaczona przez swoje nudne życie. Od chwili, gdy Rose i Doktor się spotykają wiedzą, że są dla siebie stworzeni. Rozumieją się znakomicie, wspaniale się dopełniają. Rose czuje, że nic jej tu nie trzyma (ani despotyczna matka, ani nudny chłopak), wybiera więc Doktora i jego obietnicę wspaniałych przygód we wszechświecie.
Anglia znajduje się pod rządami despotycznego kanclerza, który zarządza krajem twardą ręką, rozszerza moc zakazów, społeczeństwo więzi we własnych domach w wyniku wprowadzonej godziny policyjnej. Kiedy nie ma nadziei na zmianę tej sytuacji pojawia się on – tajemniczy mężczyzna w masce Guya Fawkesa – o pseudonimie „V”. Bohater ratuje z opresji Evey, która zostaje zatrzymana przez despotycznych funkcjonariuszy policji. „V” zaczyna odbudowę kraju poprzez wyburzenie gmachu sądu – w ten sposób chce obudzić w narodzie skrywane uczucia. Ma również wystąpienie w mediach, gdzie na kanale alarmowym nadaje na cały kraj komunikat, że równo za rok o tej samej potrze (tj. 5 listopada) wyburzy parlament. Zwraca się z prośbą o pomoc do obywateli. Sam również rozpoczyna walkę z ludźmi odpowiedzialnymi za badania genetyczne na ludziach.
W połowie XXI wieku coraz popularniejszą rozrywką dla bogatych stają się podróże w czasie. Dzięki chicagowskiej firmie Time Safari Inc. można zapolować na prawdziwe dinozaury. Jest jednak kilka reguł: w przeszłości nie wolno niczego zmieniać, niczego tam zostawiać, ani też niczego zabierać ze sobą w przyszłość. Ku zadowoleniu szefa firmy (Ben Kingsley) interes kwitnie, jednak pewnego dnia na Chicago niczym grom z jasnego nieba spada plaga za plagą. Jest tylko jedno wyjaśnienie: ktoś złamał reguły, zakłócił tok ewolucji. Trzeba udać się w przeszłość, by ratować teraźniejszość. Oto zadanie dla pary naukowców (Edward Burns, Catherine McCormack), która obsługuje futurystyczny wehikuł czasu.
Charlize Theron w roli Aeon Flux, bojowniczki podziemia walczącego w 25 stuleciu z totalitarnym rządem ostatniego miasta na powierzchni Ziemi.
Aeon jest ostatnią nadzieją rebeliantów na obalenie sterylnie „idealnego” modelu społecznego. Ale gdy zostanie jej zlecone zabicie przywódcy rządu, Aeon znajdzie się w samym środku splątanej sieci intryg i odkryje sekrety, które odmienią losy świata.