Thriller 1983

Przedstawiamy listę 70 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Thriller z 1983 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Człowiek z blizną 8.3

Tony jest uciekinierem z Kuby, drobnym kryminalistą, który nie przebierając w środkach przejmuje kontrolę nad narkotykowym imperium w Miami. Błyskotliwy scenariusz Olivera Stone'a i muzyka Giorgio Morodera zapewniły filmowi miejsce wśród największych osiągnięć kina gangsterskiego.

Błękitny grom 7.2

Wybrany do testowania Błękitnego Gromu Frank Murphy (Scheider) nie kryje zdumienia poznając niezwykłe możliwości maszyny. Błękitny Grom może prześwietlać ściany, nagrywać rozmowy prowadzone szeptem i równać z ziemią całe budynki. Murphy nie ufa zwierzchnikom i wraz ze swym partnerem Lymangoonem (Daniel Stern) odkrywa, że wojskowi chcą wykorzystywać supernowoczesny helikopter do inwigilowania zwykłych obywateli. Jego plany poznaje skorumpowany pułkownik Cochrane (Malcolm McDowell). Murphy porywa więc Błękitny Grom i wyzywa lotnictwo wojskowe na podniebny pojedynek nad Los Angeles.

Silkwood 7.3

Ta historia wydarzyła się naprawdę. Młoda działaczka związków zawodowych ginie w tajemniczej katastrofie samochodowej. Pracowała w zakładzie przygotowującym pluton dla celów energetyki jądrowej. Zajęła się niewdzięcznym tematem bezpieczeństwa zakładu. Ginie w momencie gdy, miała publicznie ogłosić jak wielkie niebezpieczeństwo zagraża wszystkim pracownikom i całej Oklahomie.


Trybunał

Sędziowie Sądu Najwyższego w Kalifornii są wyraźnie sfrustrowani i zmęczeni obowiązującym systemem prawnym. Uważają, że jest w nim tyle luk i furtek, że trudno sprawiedliwie i jednomyślnie sądzić. Postanawiają więc wziąć prawo w swoje ręce. Jest to metoda na pozbycie się niewygodnych kryminalistów. Jeden z nich, młody człowiek z głową pełną ideałów, nie bardzo zgadza się z takim stanem rzeczy.

Gry wojenne 6.9

W tym klasycznym już cyberthrillerze, pełnym nieustającego napięcia i akcji, występują w rolach głównych początkujący wówczas Matthew Broderick i Ally Sheedy. Jest to film błyskotliwy, nie pozbawiony swoistego humoru, a przede wszystkim prowokujący! Młody hacker David Lightman (Broderick) w poszukiwaniu nowych, ekscytujących gier komputerowych przełamuje najbardziej wymyślne zabezpieczenia i kody, i włamuje się do ściśle strzeżonego systemu komputerowego Departamentu Obrony. Wojskowy komputer podejmuje wyzwanie i rozpoczyna grę - stawką w niej jest wybuch III Wojny Światowej, a w efekcie totalne zniszczenie całego globu. Z pomocą swojej dziewczyny (Sheedy) i geniusza komputerowego - twórcy programu (zdobywca nagrody Tony - John Wood) David musi przechytrzyć mózg elektronowy i zapobiec nuklearnej zagładzie.

Burza mózgów 6.4

Wynalazcy: Michael Brace i Lillian Reynolds tworzą maszynę, która umożliwia dokładną rejestrację ludzkich uczuć, a następnie ich odtworzenie. Patent może być na przykład wykorzystywany w produkcji filmów, wówczas widzowie mogą reagować na bodźce tak samo jak aktorzy, np. na zapachy. Odkryciem zainteresowały się służby wojskowe, które chcą wykorzystać wynalazek do skonstruowania zabójczej broni...

BrainWaves

Kaylie Bedford zostaje potrącona przez samochód i doznawszy uszkodzenia mózgu zapada w śpiączkę. Chcąc ratować żonę Julian zgadza się na eksperymentalną metodę leczenia, polegającą na stymulowaniu jej mózgu impulsami przenoszącymi prawidłowy wzorzec działania. O dziwo metoda przynosi niespodziewane efekty i kobieta wraca do zdrowia. Jak się wkrótce okazuje Kaylie otrzymała również wspomnienia zmarłej od której pochodził wzorzec.

Nigdy nie mów nigdy 6.7

Sean Connery powraca po raz ostatni w roli super agenta Jamesa Bonda w tym kipiącym wartką akcją thrillerze sensacyjnym zrealizowanym przez reżysera Imperium kontratakuje. Złowieszcza organizacja SPECTRE wykrada dwie głowice atomowe. Agent 007 wkracza do akcji ratując świat przed nuklearnymi terrorystami!

Park Gorkiego 7.0

W moskiewskim parku Gorkiego odnalezione zostają trzy okaleczone ciała. Sprawa potraktowana zostaje jako priorytetowa i przydzielona Arkady'emu Renko. Dysponując jedynie poszlakami Arkady odkrywa, kolejne elementy tej makabrycznej układanki, które wiodą go do pewnego Amerykanina. Na jego drodze stają jednak agenci KGB i skorumpowani przełożeni.

Suburbia

Film opowiada o grupie punków, którzy mieszkają w opuszczonym domu na przedmieściach. Ich życie toczy się od kolejnej kradzieży, do kolejnego koncertu. Okoliczni mieszkańcy nie są zadowoleni z takich sąsiadów i wszelkimi sposobami próbują się ich pozbyć. Kiedy jedna z ich koleżanek umiera, punki udają się na jej pogrzeb. Tam wszczynają awanturę, ponieważ nikt nie chce ich wpuścić. To wydarzenie zaważy na ich dalszym losie.

Słowa kluczowe