Western 1990

Przedstawiamy listę 13 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Western z 1990 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Tańczący z wilkami 8.0

Pod koniec Wojny Secesyjnej, w nagrodę za swe bohaterskie czyny na polu walki – za które to poczytano m.in. mylnie odebraną próbę samobójczego ataku – porucznik Dunbar otrzymuje możliwość wyboru lokalizacji swojej dalszej służby. W ten sposób otrzymuje zadanie zmiany dotychczasowej obsady, przygotowania i utrzymania fortu, na dalekim zachodnim pograniczu Unii. W samotnej warcie towarzyszy mu jedynie pałętający się po prerii wilk – „Dwie Skarpety”, wyraźnie zaciekawiony obecnością człowieka. Kiedy w okolicy pojawiają się Indianie, początkowo z nieufnością podchodzą oni do „białego” człowieka. Z czasem jednak Dunbar zyskuje aprobatę plemienia, poznaje jego prawa i zwyczaje, by ostatecznie, jako „Tańczący z Wilkami” stać się jednym z ich braci.

Powrót do przyszłości III 7.7

Trzecia część, kultowej już, trylogii Powrót do przyszłości. Tym razem Dr Brown ląduje na Dzikim Zachodzie. Na pomoc rusza mu oczywiście jego przyjaciel Marty. Chłopak na miejscu popada w kłopoty z lokalnym zbirem. Marty i Dr Brown muszą powrócić do przyszłości, ale ich wehikuł czasu nie działa.

Młode strzelby II 7.0

Billy "The Kid" i jego gang są ścigani listem gończym. Gdy "Doc" Scurlock i Chavez zostają schwytani Billy rusza im na ratunek. Uciekinierzy ruszają na południe Meksyku. Wówczas szeryf Chisum wynajmuje Pata Barretta, byłego partnera Billy'ego aby za 1000$ nagrody zabił legendarnego Billy'ego "The Kid".


El Diablo

Do miasteczka na Dzikim Zachodzie, na pograniczu z Meksykiem, powraca po ukończeniu studiów Billy Ray. Ten niezgrabny nauczyciel darzy nieśmiałym uczuciem swą przyjaciółkę z dzieciństwa, Nattie, ale przede wszystkim marzy o przygodach na miarę bohaterów groszowych westernowych powieści, których jest nałogowym czytelnikiem. Okazja wkrótce się nadarza: meksykański bandyta El Diablo, porywa Nattie.

Preriowe opowieści

Dobrze się zapowiadający pisarz z Seattle - Farley, wędruje samotnie przez pustynię na Wschód. Nastała noc, rozbija obóz i rozpala ognisko. Nagle z mroku wyłania się tajemniczy jeździec. Okazuje się, że jest to Morrison, człowiek gór, łowca głów, który przemierza pustynię na koniu, wioząc nieboszczyka. Kiedy się bliżej zaznajomili, Morrison zaczyna opowiadać niesamowite historie. Pierwszą, o prastarej klątwie Indian i człowieku, który zbezcześcił indiański cmentarz, za co został pogrzebany żywcem. Bohaterem kolejnej opowieści jest wędrowiec, który spotykał na pustyni kobietę w ciąży, żywiącą się ciałami łatwowiernych mężczyzn.

Quigley na Antypodach 6.5

Amerykański strzelec wyborowy walczy w obronie aborygenów z bezwzględnych ranczerem.

Strzały na pograniczu

Małe miasteczko Randado, młody farmer Kirby Frye przypadkowo łapie nocą dwóch meksykańskich rabusiów bydła. W ten sposób zostaje mianowany na zastępcę szeryfa, ale kiedy szeryf wyjeżdża na patrol, to syn okradzionego przez Meksykanów ranczera postanawia sam wymierzyć sprawiedliwość.

Montana

Okolice hrabstwa Rosebud w stanie Montana przypominają scenografię westernu: pogonie z lassem w ręku, wypas koni, knajpy, w których słucha się muzyki country i burdy wywoływane przez mężczyzn, którym szumi w głowie alkohol. Ten idylliczny obraz zakłóca świadomość, że życie we współczesnej Montanie jest dalekie od sielanki. Znikają bezkresne połacie prerii, które zastępują kopalnie odkrywkowe. Hodowcy bydła i farmerzy nie są w stanie utrzymać się z pracy swoich rąk, a amerykański kowboj jest już tylko legendą Dzikiego Zachodu. Rodzina Guthrie staje przed trudnym dylematem, który dzieli jej członków na dwa przeciwne obozy. Ojciec i syn bardzo chcą sprzedać ranczo inwestorom, a matka i córka pragną zachować ziemię, by w dalszym ciągu kultywować tradycyjny styl życia.

Róża i Szakal

Czasy amerykańskiej wojny secesyjnej. Prawdziwa historia miłości agenta tajnych służb Unii, Allana Pinkertona, założyciela słynnej agencji detektywistycznej, i Rose Greenhow, arystokratki z Południa, która szpiegowała na rzecz konfederatów. Bohaterowie poznali się na ekskluzywnym balu, gdzie Rose była zarówno jego organizatorką, jak i aktywnym szpiegiem. Gdy później ludzie Pinkertona ją wytropili i schwytali, a sąd skazał na rozstrzelanie, zakochany agent pomógł jej uciec z więzienia…

Słowa kluczowe