Wojenny 1968

Przedstawiamy listę 53 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Wojenny z 1968 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Tylko dla orłów 7.4

Podczas drugiej wojny światowej na niemieckim terytorium rozbija się samolot. Niemcy pojmują jedynego z ocalałych - amerykańskiego generała. Nie zdają sobie sprawy, że schwytany generał posiada wszelkie informacje dotyczące plany inwazji aliantów. Anglicy w obawie o ujawnienie przez generała tajnych informacji powołują specjalna grupę, której zadaniem jest uratowanie więzionego generała.

Zielone berety 6.0

Film opowiada o wojnie wietnamskiej i działalności specjalnych oddziałów powietrzno - desantowych. Zaczyna się od konferencji prasowej zorganizowanej przed wyjazdem oddziałów specjalnych, na której wszyscy wysocy w randze oficerowie tłumaczą przyczyny amerykańskiej interwencji. Sceptyczny dziennikarz George Beckworth, przybywając wraz z oddziałem pułkownika Kirby do Wietnamu, dość szybko przekonuje się o słuszności ich relacji. Oddziały, którym towarzyszy, toczą ciężkie walki na wysuniętym przyczółku w dżungli, broniąc go i tutejszą ludność przed niezwykle bestialskimi oddziałami Vietcongu.

Hańba 6.9

Evie i Janowi przyszło żyć w czasie wojny. Małżeństwo muzyków zaszywa się na małej wysepce, aby uciec jak najdalej od wojny. Kochają się i są apolityczni, więc są podwójnie narażeni na atak. Kiedy wreszcie wojna zaczyna podchodzić pod ich dom, starają się dalej wieść zwyczajne życie. Wszystko jednak się zmieni, kiedy wojsko jednej z walczących stron złoży im wizytę.


Bitwa o Anzio 6.7

Fabularna rekonstrukcja desantu wojsk alianckich w pobliżu wioski Ancjum na plażach Morza Tyrreńskiego w 1944 roku. Mały oddział zwiadowczy wraz z korespondentem wojennym bez przeszkód dociera do Rzymu. Generał dowodzący desantem obawia się niemieckiej pułapki i zwleka z uderzeniem, co daje przewagę przeciwnikowi czas na zorganizowanie oporu.

Weekend z dziewczyną

Anna jest sierżantem w oddziale partyzanckim działającym w lasach w rejonie małego miasteczka. Partyzanci podczas jednej z bitew zostali rozbici, są ranni potrzebujących pomocy. W miasteczku mieszka doktor Stanny, który stracił podczas wojny rodzinę i przyjaciół, więc sam nie chce już walczyć z wrogiem i odmawia ratowania rannych w lesie. Anna postanawia więc zaprowadzić lekarza siłą, pod lufą pistoletu...

Wniebowstąpienie

Opowieść rozgrywa się w czasie agresji Niemiec na Związek Radziecki. Zajmują Lwów, gdzie od razu rozpoczynają się masowe prześladowania Żydów, którzy pozostali w mieście. Lwowianie gremialnie uciekają, także główni bohaterowie filmu: małżeństwo Raisy i Sebastian, którzy przedostają się do Warszawy. Sebastian jest Żydem, więc muszą się ukrywać. On nie wytrzymuje napięcia, popada w obłęd, choroba nasila się do tego stopnia, że stanowi śmiertelne zagrożenie nie tylko dla żony...

Komandosi

Rok 1941. Afryka. W przeddzień ofensywy przeciwko Niemcom specjalny oddział amerykański, złożony z komandosów pochodzenia włoskiego, otrzymuje zadanie zdobycia ważnej oazy i zabezpieczenia przed zniszczeniem składu paliwa na trasie wycofywania się armii Rommla.

Zwiadowca

Fabuła oparta na rzeczywistych wydarzeniach z biografii agenta wywiadu Aleksandra Kolesnikowa. Bohater filmu, dwunastoletni sierota Wasia Kołosow trafił w 1943 roku na front. W eszelonie zaznajamia się z sierżantem, który przywozi go do jednostki czołgowej. Dla uniknięcia kłopotów związanych z pojawieniem się chłopaka, dowódca poleca wysłać go na tyły armii, ale po drodze Wasia ucieka i w lesie demaskuje niemieckiego spadochroniarza. Otrzymawszy medal za ujęcie faszysty, Wasilij zostaje z czołgistami...

Atak na żelazne wybrzeże

Major James Wilson, entuzjasta powołanej do życia formacji komandosów, zabiega o przyznanie grupie szkolonych przez siebie ludzi nowego zadania. Przychodzi mu to z trudnością, bowiem akcja, którą dowodził poprzednio nie przyniosła spodziewanych efektów, co budzi sceptycyzm połączonego dowództwa aliantów. Bardziej szczegółowa analiza hitlerowskiej bazy morskiej ujawnia, że można ją zniszczyć jedynie przez zaskoczenie. Zapada decyzja, w kierunku bazy zostanie wysłany oddział Wilsona.

Szarża lekkiej brygady

Epizod wojny krymskiej (1853 - 1856), samobójcza szarża angielskiej konnicy pod Bałkławą we wrześniu 1854 roku, jest pretekstem do analizy życia epoki wiktoriańskiej. Spojrzenie na historię, angielski imperializm i stosunki panujące w armii Motywem wiodącym jest konflikt między dwoma oficerami...

Słowa kluczowe