Wojenny 1969

Przedstawiamy listę 57 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Wojenny z 1969 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Jak rozpętałem drugą wojnę światową 8.1

Franek Dolas (Marian Kociniak) – żołnierz o wielkim sercu, ale olbrzymim pechu, który myśli, że rozpętał II wojnę światową nieustająco bawi nas do łez. Ta zwariowana, zrealizowana z niezwykłym rozmachem komedia rozgrywa się w obozie jenieckim, w Austrii, Jugosławii, Afryce, na lądzie, morzu i w powietrzu. Franuś swoim "sprytem" doprowadza do szału Niemców, Jugosłowian, Włochów, a zwłaszcza spokojnego oficera brytyjskiego, doprowadza do kilku buntów, m.in. w Legii Cudzoziemskiej i w armii włoskiej. Franek Dolas w wydaniu Mariana Kociniaka to rewelacyjna kreacja aktorska, która przeszła do historii polskiej kinematografii i skradła serca widzów

Love Camp 7 1.7

Dwie angielskie agentki zostają wysłane do niemieckiego obozu jenieckiego dla kobiet, by zdobyć informacje od uwięzionej tam naukowiec. Obóz okazuje się piekłem, w którym Niemcy dopuszczają się gwałtów i przemocy na przetrzymywanych kobietach.

Armia cieni 6.8

W okupowanej Francji, należący do Ruchu Oporu inżynier Philippe Gerbier zostaje zdradzony i wydany nazistom. Po ucieczce dołącza do swoich w Marsylii, gdzie stara się doprowadzić do egzekucji zdrajcy. Film ukazuje nieustraszonych bojowników podziemia w sytuacjach niejednoznacznych moralnie, w których honor przestaje być wartością absolutną. O realizmie obrazu świadczy fakt, że zarówno autor powieści, która stanowiła podstawę dla scenariusza, Joseph Kessel, jak i reżyser filmu należeli do "Armii Cieni".


Bitwa ostatniego tygrysa 2.0

Gdy w 1944 roku wojska alianckie próbowały odbić z rąk niemieckiego najeźdźcy miasteczko Carrentonw Normandii, udało im się zniszczyć cztery z pięciu czołgów. Załoga piątego, mocno uszkodzonego, walcząc o życie postanawia się ukryć. Pod osłoną nocy Niemcy naprawiają czołg. Hunter, jego dowódca decyduje się kontynuować walkę za wszelką cenę, nawet kosztem życia swojego i swoich żołnierzy.

Przeprawa 9.7

Jeden z mostów w górach Jugosławii staje się pod koniec II Wojny Światowej bardzo istotnym punktem strategicznym. Wiedzie przez niego jedyna droga, którą mogą przejechać wycofujące się z Grecji na północ pancerne jednostki niemieckie. Grupa dywersantów pod dowództwem Tigera otrzymuje zadanie przebicia się przez niemieckie tyły i zburzenia mostu, dzięki czemu Niemcy znajdą się w sytuacji bez wyjścia.

Och! Co za urocza wojenka 7.0

Film o pierwszej wojnie światowej, na podstawie musicalu pod tym samym tytułem, koncentruje się głównie na członkach jednej rodziny (nazwisko Smith), którzy udają się na wojnę. Wiele działań w filmie obraca się wokół słów piosenek maszerujących żołnierzy. Również ukazane są w nim niektóre z bardziej znanych (i niesławnych) incydentów wojennych (w tym zamach na księcia Ferdynanda, świąteczne spotkanie pomiędzy brytyjskimi i niemieckimi żołnierzami na ziemi niczyjej)...

Zmierzch bogów 7.3

Historia niemieckiej rodziny Essenbeck, przemysłowców, właścicieli fabryki, rozgrywająca się w latach 1933-34, czyli od pożaru Reichstagu do "nocy długich noży". Opowieść o zawiści, walce i upadku godności. Visconti czerpie tu z MacBeth'a, Demonów Dostojewskiego, jak i z Thomasa Manna i z Götterdämmerung Wagnera.

Ptaszki, sieroty i szaleńcy 9.0

Mozaika przypowieść. Trzy dorastające wojenne sieroty, zamykają się od anarchii, i tworzą karnawałową egzystencję radości, w świecie nieczułym i nie dobrym.

Kierunek Berlin 6.9

Połowa kwietnia 1945 roku. Armie Sprzymierzonych zmierzają nieuchronnie w stronę Berlina. Jedna z kompanii Wojska Polskiego ma za zadanie dokonać rozpoznania bojem przeprawy przez Odrę. Kompanię tworzą zaprawieni w walkach weterani jak kapral Wojciech Naróg (Wojciech Siemion), porucznik Kaczmarek (Krzysztof Chamiec). Wśród pozostałych żołnierzy są także między innymi młody AK-owiec uczestnik Powstania Warszawskiego, wysiedleńcy z kresów oraz dowódca major Polak (Nikołaj Rybnikow).

Znicz olimpijski 8.0

Opowieść inspirowana na faktach z życia Heleny Marusarzówny, Bronisława Czecha i Stanisława Maruszarza. Film pokazuje heroiczne wyczyny zakopiańskich narciarzy, którzy nie bacząc na zagrożenie zarówno ze strony hitlerowców jak i niebezpieczeństwa czyhające w niedostępnych górach, z narażeniem życia przewożą przesyłki kurierskie na Węgry.

Słowa kluczowe