Wojenny 1969

Przedstawiamy listę 56 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Wojenny z 1969 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Jak rozpętałem drugą wojnę światową 8.1

Franek Dolas (Marian Kociniak) – żołnierz o wielkim sercu, ale olbrzymim pechu, który myśli, że rozpętał II wojnę światową nieustająco bawi nas do łez. Ta zwariowana, zrealizowana z niezwykłym rozmachem komedia rozgrywa się w obozie jenieckim, w Austrii, Jugosławii, Afryce, na lądzie, morzu i w powietrzu. Franuś swoim "sprytem" doprowadza do szału Niemców, Jugosłowian, Włochów, a zwłaszcza spokojnego oficera brytyjskiego, doprowadza do kilku buntów, m.in. w Legii Cudzoziemskiej i w armii włoskiej. Franek Dolas w wydaniu Mariana Kociniaka to rewelacyjna kreacja aktorska, która przeszła do historii polskiej kinematografii i skradła serca widzów

Kierunek Berlin 6.9

Połowa kwietnia 1945 roku. Armie Sprzymierzonych zmierzają nieuchronnie w stronę Berlina. Jedna z kompanii Wojska Polskiego ma za zadanie dokonać rozpoznania bojem przeprawy przez Odrę. Kompanię tworzą zaprawieni w walkach weterani jak kapral Wojciech Naróg (Wojciech Siemion), porucznik Kaczmarek (Krzysztof Chamiec). Wśród pozostałych żołnierzy są także między innymi młody AK-owiec uczestnik Powstania Warszawskiego, wysiedleńcy z kresów oraz dowódca major Polak (Nikołaj Rybnikow).

Most na Renie 7.0

Jest II wojna światowa, rok 1945. Niemiecki generał von Brock dostaje rozkaz wysadzenia ostatniego mostu na Renie. Most prowadzi w głąb Niemiec i jest jedyną drogą odwrotu dla kilkudziesięciu tysięcy niemieckich żołnierzy. Tymczasem Amerykanie są już blisko otoczenia uciekających wojsk. Generał zostaje sam z niebywałym dylematem.


Wyzwolenie 7.7

Najdroższy film w dziejach rosyjskiej kinematografii. Ponad 7-godzinna epopeja wojenna, zrealizowana z niespotykanym rozmachem. Wielka Wojna Ojczyźniana pokazana została z uderzającym realizmem i dbałością o szczegóły, a sceny ostatecznego triumfu wojsk radzieckich nad III Rzeszą, czyli upadek Berlina, uznane są do dziś za jedne z najlepszych w historii kina. Unikalne materiały dokumentalne z archiwów radzieckich w połączeniu z fragmentami kronik filmowych koproducenta epopei NRD - i niemal nieograniczonym budżetem sprawiają, że efekt końcowy nie ma sobie równych. Na uwagę zasługuje międzynarodowa obsada, w tym udział wybitnych polskich aktorów Jana Englerta, Barbary Brylskiej, Daniela Olbrychskiego, Franciszka Pieczki.

Andriej Rublow 8.1

Historyczne tło filmu stanowi XV-wieczna Rosja widziana oczyma pielgrzymującego mnicha Rublowa. Jest to czas wewnętrznego rozbicia państwa rosyjskiego i konfliktów pomiędzy Wielkimi Księciami. Jednak nie to stanowi główny temat filmu, którego wymowa jest głęboko filozoficzna. Na przykładzie wielkiego rosyjskiego twórcy ikon – Andrzeja Rublowa, reżyser rozpatruje odwieczny konflikt pomiędzy artystą a władzą…

Jarzębina czerwona 7.5

Wiosna 1945 roku. Oddziały I Armii Wojska Polskiego zbliżają się do Wału Pomorskiego. Brnąc przez błoto, zalane leśne trakty mozolnie zbliżają się do Kołobrzegu. Niemcy nie zamierzają poddać się bez walki i zacięcie bronią swych pozycji. Kompania dowodzona przez porucznika Kotarskiego, której radiowy kryptonim brzmi „Jarzębina”, bierze czynny udział w zmaganiach. Żołnierze są już zmęczeni walką. Chcą wracać do swoich najbliższych, marzą o spokojnym, cichym, własnym kawałku ziemi. Po wkroczeniu do Kołobrzegu walki toczą się o każdy dom, każdy pokój, każdy skrawek ziemi. Po ciężkim boju polscy żołnierze wypierają hitlerowców z miasta i dochodzą do Bałtyku. Niestety nie wszyscy. Nie ma wśród nich już porucznika Kotarskiego i wielu jego towarzyszy.

Bitwa o Anglię 7.2

Niemcy Hitlerowskie po zajęciu Polski, Danii, Belgii, Holandii, Francji zamierzają zdobyć Wyspy Brytyjskie. Operacja "Lew Morski", czyli desant niemiecki drogą morską na Wielką Brytanię, zależy od zdobycia panowania w powietrzu. Zapewnić ją ma wspaniała i niezwyciężona Luftwaffe. Rozpoczyna się bitwa o Anglię. Brytyjscy lotnicy, wspierani bohatersko przez Polaków, Czechów, Słowaków, Francuzów i Amerykanów stają do twardej obrony. Obrony, od której zależą losy Wielkiej Brytanii i Europy.

Love Camp 7 1.7

Dwie angielskie agentki zostają wysłane do niemieckiego obozu jenieckiego dla kobiet, by zdobyć informacje od uwięzionej tam naukowiec. Obóz okazuje się piekłem, w którym Niemcy dopuszczają się gwałtów i przemocy na przetrzymywanych kobietach.

Znicz olimpijski 8.0

Opowieść inspirowana na faktach z życia Heleny Marusarzówny, Bronisława Czecha i Stanisława Maruszarza. Film pokazuje heroiczne wyczyny zakopiańskich narciarzy, którzy nie bacząc na zagrożenie zarówno ze strony hitlerowców jak i niebezpieczeństwa czyhające w niedostępnych górach, z narażeniem życia przewożą przesyłki kurierskie na Węgry.

Przeprawa 9.7

Jugosławia 1944 rok. Elitarna grupa partyzantów otrzymuje zadanie wysadzenia w powietrze strategicznego mostu w celu zatrzymania nazistowskiej ofensywy. Zadanie wydaje się niewykonalne, gdyż most jest bardzo dobrze strzeżony, niemal niezniszczalny. Jedyną osobą, która zna jego słabe punkty jest jego architekt. Ten jednak nie chce współpracować z ruchem oporu przy zniszczeniu swojego dzieła...

Słowa kluczowe