FDB.PL 1128 nowy temat
szukaj Kategorie

Forum techniczne fdb.pl. Zgłoś błędy zauważone na stronie, pisz opinie na jej temat. Strona ta jest dla Was i zależy nam aby spełniała Wasze oczekiwania.

Pytanie odnośnie zdjęć 8
Chemas

Wiadomo, gdzie daje się portret osoby, wiadomo, że ma być bz napisów itp itd. Pytanie jednak jak dodać zdjęcia z filmów, a takowe nieraz są, przykład:

https://fdb.pl/osoba/9979-roddy-piper

Przy okazji drugie pytanie, czy taki porter z IMDb by przeszedł:

https://www.imdb.com/name/nm0684929/mediaviewer/rm201451520

Zdjęcie jest aktualniejsze i poza chyba właściwsza.

Z góry dzięki za odpowiedź osób kompetentnych.

fredaser

@Chemas Zdjęcia z filmów dodajemy do odpowiedniego filmu, czyli np. przy tym aktorze pokazują się zdjęcia z filmu https://fdb.pl/film/755-oni-zyja bo zdjęcia zostały dodane na stronę filmu. Po odpowiednim podpisaniu zdjęć możemy je oglądać przy osobach tam ukazanych.

Grzegorz_Derebecki

@Chemas Ze zdjęciami czeka nas mała rewolucja bo już za jakiś czas będziemy musieli dokładniej weryfikować legalność zdjęcia. Normalnie takie zdjęcie jak na IMDB robi jakis fotograf i on później chciałby na takim zdjęciu zarobić. Powinniśmy skupić się raczej na zdjęciach z otwartą licencją na użytek niż brać takie z imdb.com.

Często też dystrybutorzy udostępniają zdjęcia aktorów np z pokazów prasowych itp.

Niestety ale zdarzały się już w przeszłości wezwania do zapłaty ogromnych kwot za użyte zdjęcia.

Tak czy inaczej czeka nas ciężki okres po wejściu w Polsce ACTA2 bo wydawcy stron będą musieli monitorować czy dodawane treści są legalne przez co po prostu nie będzie można dodawać zdjęć np bez dokładnego podania źrodła + licencji.

Obecnie sprawa wyglada tak, że teoretycznie dodający czyli ty odpowiada za to co dodaje więc również proponuję nie dodawać zdjęć co do których pochodzenia nie jesteśmy pewni.

Chemas

fredaser
Dzięki za odpowiedź
Póki można wrzucę może to zdjęcie ;)

@Grzegorz_Derebecki

Rozumiem, cały czas nie byłem pewien co do dawania zdjęć z IMDb. Choć z drugiej strony, właściwie, dopóki nie ma konieczności podania źródła zdjęcia (bo przecież jest IMDb jako do całości filmu), to nie wiadomo, skąd je mam i wrzucam.

Ale rozumiem, podejrzewam więc, że będzie konieczność podania legalnego źródła zdjęcia.
Z drugiej strony przesada jest już z tą legalnością danych. Przecież to jakby nie patrzeć dobra kultury. Przecież wrzuca się je na portal gromadzący dane o filmach i osobach filmu.

Ogólnie dzięki za szybką reakcję

Ciekaw jestem innych wypowiedzi.

Grzegorz_Derebecki

@Chemas Ale pomyśl tak: Jestem fotografem poświęcam czas by robić zdjęcia i dlaczego ktoś ma brać moją pracę za darmo? Ja doskonale rozumiem tych ludzi problem jest ze nie ma obecnie łatwego mechanizmu weryfikacji czyje jest dane zdjęcie i kto posiada prawa do niego.

Problem jest jak potem dostajesz maila ze masz za jedno zdjęcie zapłacić np 10 tyś zł :)

Inaczej wyglada sprawa np z zdjeciami z filmów (nie mowie o zdjęciach z planu) tutaj często jest tak, że to sam dystrybutor chce by były wszędzie dostępne.

Chemas

@Grzegorz_Derebecki

Rozumiem całkowicie problem. W takim razie będziesz musiał dopuścić możliwość wstawiania jako portret zdjęć z filmu, ponieważ znacznie utrudni się znalezienie zdjęć typowo portretowych, a przede wszystkim weryfikacja legalności źródła.
Swoją drogą jestem ciekaw czy zdjęcia ze stron związków aktorskich itp są legalne.

Sweet_Foxy

@Chemas Zazwyczaj na stronie jest napisane, w jakim zakresie można z niej korzystać. Może to być informacja u dołu strony albo w zakładce typu „o nas” lub też w regulaminie, a czasem pod konkretnym materiałem (np. „kopiowanie materiałów zabronione”, „wykorzystywanie materiałów w sposób inny niż przewiduje prawo zabronione”, „All Rights Reserved”, „wszystkie/wszelkie prawa zastrzeżone”, „Copyright” lub znaczek ©).

Jeśli chodzi o serwisy typu Wikipedia, to trzeba sprawdzać, na jakiej licencji jest zdjęcie. Np.
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hitchcock,_Alfred_02.jpg

znajduje się w domenie publicznej i można z nim robić, co się chce. A

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Anna_Dereszowska_by_Foksal.jpg

można wykorzystać, jednak trzeba podać autora, bo tego wymaga licencja:

https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Wycinanie portretu z filmu bez zgody autora zdjęć/posiadacza praw autorskich (o ile nie robisz tego na własny użytek np. jako ćwiczenie umiejętności) w zasadzie też narusza prawo.

No trudno jest zdobyć legalne fotki znanych osób do komercyjnego serwisu, a zatrudnienie paparazzich jest kosztowne. :-)

Grzegorz_Derebecki

@Sweet_Foxy w planach mamy dodatkowe pole przy dodawaniu zdjeć gdzie będzie można własnie podać autora i licencje.

Wykadrowanie zdjęcia od dystrybutora wydaje się dużo bardziej bezpieczne mimo wszystko w tym przypadku ale oczywiście i tutaj można się przyczepić.

Można by iść dalej i zastanowić się co z google które również wyświetla miniaturki zdjęć :)

Sweet_Foxy

@Grzegorz_Derebecki To fajnie, że będzie można podawać autora i licencję, bo zdjęć osób publicznych na Creative Commons jest bardzo dużo.

Wg prawa musisz mieć zgodę na przeróbkę zdjęcia/filmu, bo to już jest tzw. „opracowanie utworu”. Przypuszczam jednak, że dystrybutor, który Ci podaruje materiały, zgodzi się też na to. Generalnie zawsze można kogoś poprosić o zgodę na wykorzystanie fotki, ale to chyba raczej wyjątkowo, bo życia by zabrakło, żeby tylko tak pozyskiwać materiały. :-)

Google’owi to jeszcze ludzie płacą, żeby ich wyświetlało. :-)

Proszę czekać…