Najlepsze dokumenty

To podróż w głąb australijskiej rafy koralowej, wędrówka przez niebezpieczne amazońskie lasy, bezkresną pustynię Gobi i industrialne dzielnice Szanghaju... Podróż przez wszystkie kontynenty, której celem jest zwrócenie uwagi świata na problemy i zagrożenia środowiska naturalnego: globalne ocieplenie, umierające lasy, wymieranie gatunków zwierząt i roślin, na kończące się zasoby naturalne. Efekt przewracającego się domina klęsk ekologicznych może zapoczątkować katastrofalne konsekwencje. Film S.O.S. Ziemia! to ostrzeżenie przed zagładą, to wołanie naszej Planety o ratunek...
Film jest apokaliptyczną wizją zderzenia się dwóch różnych światów - miejskiego życia, toczącego się w zawrotnym tempie i technologii na przeciwko środowisku naturalnemu, ukazane jako zbiór niesamowitych obrazów z życia Ziemi i jej mieszkańców.
Przejmujący dokument ukazujący życie bezdomnych dzieci we współczesnej Rosji. Zdane wyłącznie na siebie, wegetują na ulicach, dworcach i stacjach moskiewskiego metra. Brudne, bose i głodne, wykorzystywane seksualnie oraz prześladowane przez milicję, często uciekają w narkomanię. Ich życie jest ciągłą walką o przetrwanie. Obraz otrzymał nominację do Oscara.
Pewnej nocy w barze stary przyjaciel opowiada reżyserowi Ariemu powracający koszmar, w którym goni go 26 złych psów. Mężczyźni dochodzą do wniosku, że ma to związek z ich misją w izraelskiej armii podczas pierwszej intifady libańskiej na początku lat osiemdziesiątych. Zaskoczony Ari uświadamia sobie, że nic nie pamięta z tego okresu w swoim życiu. Zaintrygowany tą zagadką postanawia spotkać się i wypytać o to swoich starych kolegów i towarzyszy rozsianych po całym świecie. Musi poznać prawdę o tym czasie i o sobie samym. Poruszający i przerażający dokument animowany dotycząca niedawnej historii Bliskiego Wschodu.

Senna

7,7
Film dokumentalny o brazylijskim kierowcy formuły pierwszej, Ayrtonie Sennie da Silvie, który trzykrotnie zdobywał mistrzostwo świata F1. Zginał na torze wyścigowym Imola, podczas Grand Prix San Marino w wieku 34 lat.

Samsara

7,7
Po 20 latach od nakręcenia kultowej Baraki Ron Fricke powraca na ekrany kin fenomenalnym obrazem Samsara. To poetycki film bez słów, zapierająca dech podróż przez 25 krajów i kultur z porywającą muzyką, nominowanej do Oscara za oprawę muzyczną do Gladiatora, Lisy Gerrard z Dead Can Dance w tle. Film kręcono przez 5 lat, wyłącznie na taśmie 70 mm, co wpłynęło na jego wyjątkową wartość estetyczną. Sam tytuł wywodzi się z sanskryckiego określenia nieustannego przepływu i powtarzającego się cyklu narodzin, życia, śmierci i odrodzenia. Samsara zabiera nas w miejsca piękne i dotąd nieznane, pokazując przy tym potęgę natury, wpływ cywilizacji na przyrodę i życie człowieka, diametralnie odmienne życie ludzi w różnych zakątkach świata i skłania do refleksji nad kierunkiem, w którym podąża współczesna cywilizacja. PRZYGOTUJ SIĘ NA NIESPOTYKANĄ UCZTĘ DLA ZMYSŁÓW.

Baraka

7,6
Z jednej strony jest to 96-minutowy dziennik z podróży, z innej - medytacja nad naszą planetą. Reżyser Ron Fricke jeździł z 70 mm kamerą po całym świecie, by uwieczniać obrazy ludzi i natury. Niektóre z nich są zwyczajne, jak ruch uliczny na Manhattanie, inne - niezwykłe, jak zaćmienie słońca, jeszcze inne - pełne rozpaczy - jak widok śmieciarzy pełzających niczym kraby po wysypisku śmieci w Kalkucie.
Dwóch młodych alpinistów – Joe Simpson i Simon Yates – próbuje zdobyć szczyt Siulaa Grande w peruwiańskich Andach. Udaje im się tego dokonać z sukcesem. Tyle że w drodze powrotnej Joe łamie nogę. Simon, przywiązując przyjaciela do swojej liny, próbuje ratować mu życie. Niestety, w pewnym momencie ten sposób schodzenia okazuje się już niemożliwy. Simon musi przerwać linę i zostawić kolegę w górach. Czekając na Joe to film oparty na prawdziwej historii, spisanej przez Joe Simpsona pt.: „Dotknięcie pustki”.
Antarktyda w filmie Herzoga znajduje nowy wymiar i znaczenie. Południowe krańce naszego świata są magnesem dla plejady gwiazd nauki, którym znudziła się postindustrialna cywilizacja codzienności. Naukowcy pracują tu dla ludzkości, która wkrótce… ma opuścić Ziemię. Reżyser stawia pytania o to, kim są, jakie są ich marzenia. Jego bohaterowie są dość ekscentryczni. Elektryczne gitary na dachu stacji naukowej oddalonej o dziesiątki kilometrów od głównego miasteczka, to tylko jeden z wielu przykładów ich indywidualizmu. Hydraulik, wywodzący się z królewskiej rodziny Azteków czy filozof pracujący jako operator koparki, to inny przykład elitarności tego miejsca. Swoboda, z jaką o swojej pracy i jej wyjątkowym charakterze opowiadają, fascynuje i odzwierciedla ich wewnętrzną wolność. W Mc Murdo, głównej bazie naukowej, która przypomina miasteczko górnicze, nadal stoi dom zbudowany w 1901 roku przez pierwszych zdobywców Antarktydy, Scotta i Shackletona. Herzog pokazuje materiały archiwalne, nadając drugi wymiar oglądanej teraźniejszości. Sposób przedstawiania przyrody Bieguna Południowego i łączenie go ze specyficzną ścieżką dżwiękową dają poczucie zbliżania się do tajemnicy. Na początku filmu dowiadujemy się, że nie będzie to kolejny film o pingwinach. Jednak pewien zagubiony pingwin odciśnie piętno na tym filmie.
Sylwetka pewnego nocnego portiera, fanatycznego zwolennika porządku oraz wszelkiej kontroli, modelowego przedstawiciela państwa totalitarnego.
Kontrowersyjny Michael Moore, twórca między innymi Fahrenheit 9/11, przygląda się tym razem amerykańskiej służbie zdrowia. W swoim najnowszym dokumencie reżyser odkrywa liczne nieprawidłowości w systemie opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych.
Microcosmos to niezwykły film przedstawiający życie mieszkańców łąki: biedronek, ślimaków, pająków, pszczół, gąsienic i innych owadów. Nigdy dotąd nie byliśmy tak blisko ich radości, dramatów i uczuć. Dzięki technice towarzyszymy bohaterom filmu podczas narodzin, życia i śmierci. Nakręcony w ciągu trzech lat film zachwyca kolorami i ujęciami świata, który leży tuż u naszych stóp.
Krzysztof Kieślowski postanowił w roku 1979 przeprowadzić sondę. Przepytał w tym celu wielu ludzi w różnym wieku, którzy musieli odpowiedzieć na następujące pytania: Kim jesteś? Czego byś chciał? Co jest dla ciebie najważniejsze? Następnie, ze wszystkich wypowiedzi, wybrał czterdzieści cztery najciekawsze i uporządkował je od niemowlaka, do prawie stuletniej kobiety. Powstał bardzo przejmujący obraz ludzkich pragnień, uczuć, poglądów i priorytetów, które zmieniają się z upływem czasu.
Bill Maher znany amerykański komik, postanawia zadać kilka pytań odnośnie religii zwykłym obywatelom i cenionym specjalistom, oraz przedstawicielom kościołów. Stara się przekonać ludzi, że nie wszystko o czym opowiada biblia jest prawdą.
Pierwszy film, który obnaża szokującą prawdę kryjącą się za kryzysem ekonomicznym 2008 roku. Globalne załamanie rynku na sumę ponad 20 bilionów dolarów przyczyniło się do utraty pracy i domów przez miliony osób. Film, poprzez dogłębne analizy i wywiady z najważniejszymi głowami świata finansów, politykami i dziennikarzami ukazuje nie tylko jak ta nikczemna gałąź przemysłu rosła w siłę, lecz także odkrywa pełne korozji relacje, które skorumpowały polityków, przepisy i środowisko akademickie.
Tomasz Sekielski dokumentuje sprawy pedofilli w polskim Kościele na podstawie świadectw i spotkań z ofiarami księży-pedofili.
Każdej zimy, po bezdrożach lodowatej pustyni Antarktyki, najbardziej niegościnnego miejsca na ziemi, od tysięcy lat obywa się ta sama wędrówka. Setki pingwinów cesarskich opuszczają bezpieczny, błękitny ocean i wspinają się po zmrożonym śniegu, by rozpocząć długą podróż do rejonów, w których nie ma śladów jakiegokolwiek życia. Prowadzone przez instynkt i Krzyż Południa, idą co roku w to samo miejsce, by po serii tańców godowych, przy dźwiękach ekstatycznych pieśni połączyć się w monogamiczne pary i zostać rodzicami. Film nominowany do Oscara w kategorii najlepszego dokumentu.
Śmierć Timothy'ego Treadwella była równie sensacyjna jak jego życie: zakładając, że można żyć bezpiecznie pośród niedźwiedzi grizzly na alaskijskim odludziu, słynny obrońca niedźwiedzi, razem ze swą partnerką, Amie, został zabity i zmasakrowany przez zwierzęta, którym poświęcił lata życia i badań. "Grizzly Man" to dokumentalny dramat ukazujący życie i śmierć tej niezwykłej postaci.
Prawdziwa historia, która zainspirowała twórców Człowieka z blizną i Miami Vice. W latach 80-tych bezwzględni kolumbijscy baroni narkotykowi zmienili na zawsze obraz pogrążonego w słońcu Miami. Sprowadzając na ulice falę przemocy widzianą tu ostatnio w czasach prohibicji gangsterzy przyczynili się wówczas do nadania miastu niesławnego tytułu narkotykowej i morderczej stolicy USA. Oto prawdziwa historia ukazująca tamte wydarzenia opowiedziana przez ludzi, którzy do nich dopuścili.
Królik po berlińsku to opowieść o tysiącach dzikich królików, które przez 28 lat zamieszkiwały Strefę Śmierci Muru Berlińskiego. 120 kilometrów pasa zieleni, do którego nikt, poza królikami i pilnującymi ich żołnierzami – nie miał dostępu. Tam odnalazły swój raj na ziemi. Oazę spokoju i bezpieczeństwa.

Sugar Man

7,3
Laureat Nagrody Publiczności na festiwalach w Sundance, Nowym Jorku, Los Angeles, Melbourne. Uniwersalna i zaskakująca opowieść o potędze przypadku i roli szczęścia w ludzkim życiu. Ten trzymający w napięciu film przedstawia niewiarygodną, pełną niespodzianek, a do tego prawdziwą historię życia Sixto Rodrigueza, piosenkarza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi, a o którym… nikt nie słyszał. Pod koniec lat 60. w jednym z barów w Detroit dwóch uznanych producentów muzycznych usłyszało nieznanego piosenkarza o wielkim talencie. Nagrali z nim album, licząc że z miejsca stanie się gwiazdą. Jednak płyta okazała się fiaskiem: nie chciał jej kupować dosłownie nikt. Piosenkarz wkrótce zniknął bez śladu, jeśli nie liczyć plotki o jego przedziwnym samobójstwie podczas koncertu. Kilka lat później pirackie kopie jego płyty trafiły do podzielonej apartheidem Południowej Afryki. W ciągu dwóch dekad odniosły tam niewiarygodny sukces, bijąc rekordy sprzedaży Elvisa Presley’a i Rolling Stonesów, choć sam piosenkarz nigdy się o tym nie dowiedział. Dwaj południowoafrykańscy fani postanowili odkryć, co naprawdę stało się z ich idolem i bohaterem. Śledztwo zaprowadziło ich do prawdy bardziej niezwykłej, niż wszystkie mity krążące wokół artysty znanego jako Rodriguez. Ten film to opowieść o jego niezwykłych losach, a także o nadziei, inspiracji i potędze muzyki.

Ikar

7,3
Gdy pewien rosyjski naukowiec ujawnia szokujące dane, amerykański filmowiec i zarazem cyklista przypadkowo wpada na trop światowej afery dopingowej.
Ryszard Riedel nie był i nie potrafił zresztą być - zwykłym człowiekiem. Mimo postępujących lat był człowiekiem o wrażliwości i psychice dziecka, żyjącym w świecie własnych marzeń i iluzji. Można by go nawet nazwać współczesnym uosobieniem "Piotrusia Pana", który nie stąpał jak inni po ziemi, tylko unosił się z wdziękiem nad nią, odwiedzając kiedy było mu to na rękę swoją "Nibylandię". Unosił się oczywiście do czasu, dopóki nie zaczęła go brutalnie przyciągać ziemska grawitacja. Wtedy sięgnął po dodatkowe "paliwo" - po narkotyki...
Człowiek na linie - Man on Wire, czyli artystyczne przestępstwo stulecia, to historia niesamowitego wyczynu jakiego dokonał 7 sierpnia 1974 roku Philippe Petit. Marzeniem tego francuskiego linoskoczka było przejście po linie rozciągniętej między zbudowanymi wówczas niedawno bliźniaczymi wieżami World Trade Center. Film Marsha odsłania kulisy przygotowań do tego wyczynu, niezwykłych związków międzyludzkich, przyjaźni oraz zbiegów okoliczności, które doprowadziły do spełnienia tego szaleńczego marzenia. Spaceru pomiędzy wieżami, których już nie ma.
W 1999 w trakcie strzelaniny w Columbine High School w USA zginęło 15 osób. Czy musiało dojść do tragedii? Skąd fascynacja bronią, której ofiarami są sami Amerykanie? Czy odpowiedź o przyczyny nasilania się przemocy leży w łatwym dostępie do broni? Czy winni są politycy? Czy za ich działaniami stoi lobby związane z przemysłem zbrojeniowym?
Film ten oferuje fanom i miłośnikom muzyki na całym świecie rzadką szansę spojrzenia zza kulis na artystę podczas prób do koncertów, które miały mieć miejsce na początku lata na scenie londyńskiej O2 Areny, i na które wszystkie bilety zostały wyprzedane. Ukazane są kilkomiesięczne przygotowania od kwietnia do czerwca 2009. Widzowie będą mogli zobaczyć Michaela Jacksona, jakiego nigdy nie widzieli.
Film dokumentalny opowiadający o popularnych w Ameryce fast foodach. Morgan Spurlock, autor filmu, przeprowadza na sobie pewien eksperyment. Przez miesiąc ma zamiar żywić się wyłącznie produktami, które można zakupić w McDonaldzie. Jak to się skończy? Sami sprawdźcie.
Film otwiera sekwencja trzech ujęć: lata 80. - tłum w kilometrowej kolejce przed sklepem; jesień 1989, Vaclavske Namesti - tłum, który podniósł głowę po latach niewoli; rok 2004 - tłum biegnący w stronę nowo otwartego hipermarketu Czeski Sen. W piękny, słoneczny ranek na podmiejskie łąki przyszło półtora tysiąca potencjalnych klientów, z torbami, plecakami, wózkami. Widzimy, jak brną przez trawę w stronę kolorowej fasady sklepu. Dochodzą - i stają oniemiali. Hipermarketu nie ma, jest tylko kolorowa plandeka rozpięta na stelażach.
Kolejny, po "Mikrokosmosie", film znanego francuskiego producenta Jacquesa Perrin, którego tematem jest fascynujący świat przyrody – widziany z perspektywy lotu ptaka. Film urzeka pięknymi zdjęciami, które realizowane były na wszystkich kontynentach przez ponad trzy lata.
Tematem tego dokumentu są wydarzenia poprzedzające atak na World Trade Center, przebieg wypadków z 11 września oraz wydarzenia, które miały miejsce bezpośrednio po ataku. Głównym zamiarem Moore’a jest analiza związanych z 11 września działań podjętych przez George’a W. Busha. Moore nie tylko ostro krytykuje tutaj amerykańskiego prezydenta, lecz także szuka powiązań pomiędzy nim a prominentnymi Irakijczykami, w tym rodziną Osamy bin Ladena.
Thierry od najmłodszych lat na okrągło kręci filmy swoją kamerą. Z czasem przechodzi to w jego pasję, a używanie kamery jest nieodłącznym elementem jego życia. Wkrótce odkrywa świat, który pochłonie go bez reszty. Zacznie podróżować, działać na granicy z prawem, obserwować poszerzająca się kulturę "Street Art'u". Wkrótce Thierry przyjmuje swój własny pseudonim i zaczyna tworzyć swoje dzieła.

Amy

6,9
Historia piosenkarki Amy Winehouse, która zmarła z powodu zatrucia alkoholowego w 2011 roku.
Porywający film o narodzinach rocka w Polsce. Niezapomniana muzyczna podróż w czasie, która stała się możliwa dzięki zachowanym unikalnym i nierzadko wstrząsającym nagraniom z ostatnich 50 lat. Barwne wspomnienia kultowych muzyków i ich zaskakujące zwierzenia sprawiają, że film ten długo zapada w pamięci. Daj się porwać ostremu brzmieniu. Otwórz oczy i posłuchaj jak polski rock tworzył historię.
W kolejnym dokumencie po Tylko nie mów nikomu, Tomasz Sekielski wraz z ekipą filmową kontynuuje badanie tematu pedofilii w polskim Kościele.
Film jest wykładem na temat katastrofy ekologicznej naszej planety. Prowadzi go Al Gore. Obraz ukazuje dramatyczną sytuację efektu cieplarnianego na naszej Ziemi. Al Gore uważa jednak, że istnieje możliwość ocalenia naszej planety, i że możemy zapobiec jeszcze katastrofie.
Jest to pierwszy film w dziejach światowej kinematografii, który pokazano publicznie. Składa się z pojedynczego ujęcia pokazującego tytułowe wyjścia robotników z fabryki w Lyonie. Chociaż film powstał w marcu, pierwszy pokaz odbył się dopiero 28 grudnia w słynnej paryskiej Grand Cafe.
Czterech kolegów, muzułmanów żyjących w Wielkiej Brytanii jedzie na ślub swojego przyjaciela do Pakistanu. W trakcie podróży dowiadują się o ataku na World Trade Center. Tuż przed weselem zostają aresztowani przez okupacyjne, amerykańskie siły zbrojne i osadzeni w bazie wojskowej Guantanamo. Pada niejasne podejrzenie, że są członkami Al Kaidy. Tylko z tego powodu chłopcy przez trzy lata będą więzieni w nieludzkich warunkach, torturowani i poniżani w imię walki ze światowym terroryzmem.
Grupa ludzi "idiotów" robią niesamowite rzeczy. Nikt inny oprócz nich by tego nie zrobił ponieważ zabrakło by im odwagi. Johnny i spółka w bardzo śmieszny sposób który jest za razem niebezpieczny np. pływanie z rekinami z ich ulubionym przysmakiem, jazda na plastikowych 4 kołowych rowerkach z niesamowicie stromej góry albo w sklepie łazienkowym w jednym z sedesów zrobić "KUPE". To i wiele wiele innych akcji prezentuje Johnny Knoxvill i jego przyjaciele.

Blokersi

6,5
Film o polskiej kulturze hip hopowej. Opowiada o młodych ludziach z wielkomiejskich blokowisk, o tym jak żyją, jaka jest dzisiaj ulica w Polsce. Poza raperami są tu grafficiarze, break dance`owcy i ludzie związani z kulturą hip hopu.
Film złożony z kilku oddzielnych scen, których motywem przewodnim są karkołomne, budzące śmiech lub obrzydzenie wyczyny grupy kaskaderów znanych z MTV.

Jackass

6,4
3 razy śmieszniej, 3 razy głupiej, 3 razy boleśniej. Chłopaki z "jackass" wracają z najdzikszą dawką wariactw w historii! Pękniesz ze śmiechu patrząc jak Johnny Knoxville próbuje jeździć na rolkach w zagrodzie dla byków, Bam Margera przechodzi tor przeszkód wypełniony paralizatorami, a Steve-O dotyka nieba w wypełnionej po brzegi przenośnej toalecie.

Proszę czekać…