odlotek
odlotek

odlotek

@odlotek

Płeć
Mężczyzna
Punkty
7165 za dodawanie
Poprawność dodawania
Z ostatnich 30 dni: 99,9% (206 treści)
Z ostatniego roku: 99,2% (1102 treści)
Dołączył
marzec 2024 ( ostatnia wizyta)
Ostatnio ocenione Filmy Osoby
Listy

Ulubione

Rozwiązane quizy
Aktywność
Portrety osób FDB.PL

Cześć. Chciałbym trochę ruszyć temat dodawania portretów osób. Fajnie jakby określono jakieś konkretne wymogi co do akceptowania zdjęć. Szczególnie chodzi mi o jakość, oraz kadrowanie. Zdjęcia często są w bardzo fatalnej jakości (uważam, że już lepszy jest brak zdjęcia). Pierwszy przykład z brzegu.
https://fdb.pl/osoba/30004-ewa-kurylo
Po pierwsze wygląda to mało profesjonalnie, a po drugie trochę przeczy zapisowi z poradnika – "musi być przydatny użytkownikowi (pomóc mu rozpoznać daną osobę na podstawie zdjęcia)."

Panuje też straszna rozbieżność co do dodanych zdjęć pod względem ich kadrowania. Czasem to typowo portretowe zdjęcia, a czasem przekrój całej sylwetki od pasa w górę. Fajnie jakby wprowadzono możliwość kadrowania / przycinania zdjęć. Tutaj kolejne przykłady:
https://fdb.pl/osoba/353305-milena-suszynska-dziuba
https://fdb.pl/osoba/763409-aubrey-anderson-emmons
Zdjęcia bardzo dobrej jakości, więc ich przycięcie i wykadrowanie na twarz nie ujęłoby ostrości.

Jeszcze jeden problem, jeśli chodzi o brak możliwości kadrowania zdjęcia podczas dodawania, na przykładzie poniżej:
https://fdb.pl/osoba/41269-maja-hirsch
Zdjęcie fajne, dobrej jakości. Jednak po powiększeniu widać, że twarz aktorki jest w centrum. Natomiast na miniaturce, jest mocno ucięta z lewej strony.

Na koniec tak w skrócie jakie są moje spostrzeżenia i propozycje:
1. Ustawić możliwość kadrowania zdjęcia podczas wgrywania go do bazy.
2. Konkretne wymogi co do jakości obrazu. Ewentualnie zezwolić (nie jestem pewny jak jest teraz) na poprawianie jakości zdjęć w programach graficznych.
3. Ustalić jeden konkretny wzór – np. tylko szyja i twarz. Wtedy większe zdjęcia właśnie przycinać i kadrować przed dodaniem.
4. Uważam też, że można by zablokować możliwość wchodzenia w dodane już zdjęcia i otwierania ich w osobnych linkach. Wtedy trochę gorsze jakościowo zdjęcia nie wyglądałyby tak źle, bo byłby widoczny tylko ich pogląd w ramce.

Dajcie znać co myślicie. Trochę smutno wyglądają te profile osób kina. O wiele czytelniejsze i przejrzyste są treści z fajnie komponującymi się zdjęciami. Dodałoby to atrakcyjności portalowi. Szkoda też, że obok tytułów w filmografiach, nie wyświetlają się miniaturki plakatów filmowych, ale to już zupełnie inny temat do poruszenia.

Kreatywność dodających i obojętność weryfikujących FDB.PL

@jacks To słuszna uwaga. Te przydługie opisy występują tylko pod polskimi produkcjami bo nazwy ról są zawsze kopiowane z fp. Zresztą to też jest główny powód dlaczego panuje taki bałagan w profilach aktorów. Nie uważam, że jest to inwencja twórcza dodających, a właśnie trzymanie się tego nazewnictwa z fp. Różnica jest tylko taka, że tam role wyświetlają się pod konkretnym rokiem i ktoś w 2022 jest partnerem Katarzyny, a już w 2023 byłym partnerem Katarzyny itd.

Dla mnie w ogóle opisywanie ról jest zbędne. Sytuacja pokazuje, że w profilach zagranicznych aktorów takiego problemu nie ma. Więc trochę generujemy go sami z uporem maniaka opisując rolę pod polskimi produkcjami.

Kreatywność dodających i obojętność weryfikujących FDB.PL

@Chemas Jestem jak najbardziej za! Napotkałem ten problem jak zacząłem uzupełniać obsady przy serialu "Leśniczówka". Jeśli już role mają być opisywane to ja proponowałbym mocno przyhamować z dodawaniem zawodów i dopisków w stylu narzeczony, partner, mąż. Wyłączając oczywiście role epizodyczne bo tam raczej profesja, czy status się nie zmieniają. Natomiast dodawałbym opisy gdy określają one coś niezmiennego, jak pokrewieństwo (matka, brat) lub tytuł – profesję jak ksiądz. Wtedy nawet jeśli wikary zostaje proboszczem to jednak cały czas jest księdzem i nie trzeba aż tak wnikać.

Kolejną kwestią jest opisywanie głównych ról. To już uważam za całkowicie zbędne. Na przykładzie "BrzydUli" – Viola Kubasińska, przyjaciółka Pauliny lub Marek Dobrzański, syn Krzysztofa. Każdy kto oglądał ten serial będzie doskonale wiedział kim są wspomniani bohaterowie bo wystąpili praktycznie w każdym odcinku. Najśmieszniejsze jest to, że Marka Dobrzańskiego zdefiniowano jako syna Krzysztofa, który to był totalnie trzecioplanową postacią i właśnie może być niekojarzony. Tym bardziej uważam ten dopisek za zbędny i wręcz mylący. Równie dobrze można by dodać Ula Cieplak, koleżanka Eli i mówiłoby to tyle samo, czyli nic… :)

Proszę czekać…