Zmarła Hanka Bielicka 0

9 marca 2006 roku, w wieku 91 lat zmarła Anna Weronika Bielicka znana jako Hanka Bielicka.Niezwykła aktorka filmowa i teatralna, miłośniczka kapeluszy i torebek, dama jakich mało, a drugiej osoby z takim temperamentem i radością życia nie znajdziemy.

Urodziła się 9 listopada 1915 roku w Konowce na Ukrainie. Dzieciństwo, którego wspomnienie było dla niej azylem w ciężkich dniach, miała, jak twierdziła, bardzo szczęśliwe.

Jubileusz Hanny BielickiejJubileusz Hanny Bielickiej

Rok 1939 był dla niej okresem debiutu na scenie teatralnej – dostała angaż do teatru Pohulanka w Wilnie oraz zakończenia młodego życia – Jej rodzina zastała aresztowana oraz zesłana na Kołymę (ojciec) i do Kazachstanu (matka z siostrą) – Hanka została sama.

Po 1945 roku była związana z zespołami teatrów z Białegostoku, Łodzi i Warszawy. W 1977r. przeszła na emeryturę, lecz to nie przeszkodziło jej w dalszych występach teatralnych, estradowych i telewizyjnych.

Hanka Bielicka zyskała ogromną popularność dzięki estradzie i radiowemu Podwieczorkowi przy mikrofonie, w którym wygłaszała słynne monologi Dziuni. Monologów wygłaszanych charakterystycznym ochrypniętym głosem w zawrotnym tempie i właściwym Hance temperamencie wysłuchano ponad 1000 razy.

Zagrała w serialach, m.in. w Wojnie domowej, Palce lizać i Badziewiakowie, fani filmu mogli ją zobaczyć w Zakazanych piosenkach, Celulozie, Cafe pod Minogą, Małżeństwie z rozsądku oraz w Panu Wołodyjowskim.

Ostatnio zagrała ciotkę Judyty w Ja wam pokażę!.

Mimo, że zagrała w ponad 20 filmach kinowych i telewizyjnych, najchętniej oglądło się Ją na scenie i estradzie, gdzie można było podziwiać Jej niezwykłą witalność i sceniczny temperament.

Za pracę artystyczną została uhonorowana m.in. Nagrodą Prezesa Rady Ministrów I stopnia (1979); otrzymała Krzyż Kawalerski i Komandorski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Krzyż Zasługi.

Zmarła w szpitalu w Warszawie, po godzinie 16. Tego samego dnia przed południem przeszła operację tętniaka aorty.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

opatrznik 2006-03-12

Niektórych osobowości nie da sie zastąpić..

sam001 2006-03-11

Szkoda, że tacy wielcy ludzie odchodzą, ciekawi mnie jedno, kto zajmie ich miejsce, bo jak narazie młodzi aktorzy są, że tak powiem do …

Proszę czekać…