Zmarła Hanka Bielicka 0

9 marca 2006 roku, w wieku 91 lat zmarła Anna Weronika Bielicka znana jako Hanka Bielicka.Niezwykła aktorka filmowa i teatralna, miłośniczka kapeluszy i torebek, dama jakich mało, a drugiej osoby z takim temperamentem i radością życia nie znajdziemy.

Urodziła się 9 listopada 1915 roku w Konowce na Ukrainie. Dzieciństwo, którego wspomnienie było dla niej azylem w ciężkich dniach, miała, jak twierdziła, bardzo szczęśliwe.

Jubileusz Hanny BielickiejJubileusz Hanny Bielickiej

Rok 1939 był dla niej okresem debiutu na scenie teatralnej – dostała angaż do teatru Pohulanka w Wilnie oraz zakończenia młodego życia – Jej rodzina zastała aresztowana oraz zesłana na Kołymę (ojciec) i do Kazachstanu (matka z siostrą) – Hanka została sama.

Po 1945 roku była związana z zespołami teatrów z Białegostoku, Łodzi i Warszawy. W 1977r. przeszła na emeryturę, lecz to nie przeszkodziło jej w dalszych występach teatralnych, estradowych i telewizyjnych.

Hanka Bielicka zyskała ogromną popularność dzięki estradzie i radiowemu Podwieczorkowi przy mikrofonie, w którym wygłaszała słynne monologi Dziuni. Monologów wygłaszanych charakterystycznym ochrypniętym głosem w zawrotnym tempie i właściwym Hance temperamencie wysłuchano ponad 1000 razy.

Zagrała w serialach, m.in. w Wojnie domowej, Palce lizać i Badziewiakowie, fani filmu mogli ją zobaczyć w Zakazanych piosenkach, Celulozie, Cafe pod Minogą, Małżeństwie z rozsądku oraz w Panu Wołodyjowskim.

Ostatnio zagrała ciotkę Judyty w Ja wam pokażę!.

Mimo, że zagrała w ponad 20 filmach kinowych i telewizyjnych, najchętniej oglądło się Ją na scenie i estradzie, gdzie można było podziwiać Jej niezwykłą witalność i sceniczny temperament.

Za pracę artystyczną została uhonorowana m.in. Nagrodą Prezesa Rady Ministrów I stopnia (1979); otrzymała Krzyż Kawalerski i Komandorski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Krzyż Zasługi.

Zmarła w szpitalu w Warszawie, po godzinie 16. Tego samego dnia przed południem przeszła operację tętniaka aorty.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

opatrznik

Niektórych osobowości nie da sie zastąpić..

sam001

Szkoda, że tacy wielcy ludzie odchodzą, ciekawi mnie jedno, kto zajmie ich miejsce, bo jak narazie młodzi aktorzy są, że tak powiem do …

Proszę czekać…