Warto czy nie warto ? 3

Zostały już niecałe cztery miesiące do końca roku, więc postanowiliśmy wybrać najciekawsze, a także najsłabsze (filmy sci-fi oraz akcji) jakie jeszcze będziemy mieli okazję zobaczyć w naszych kinach. Przedstawimy kilka argumentów popierających wybór tych a nie innych pozycji. Trzeba jednak przyznać, że w najbliższych miesiącach czeka na nas kilka interesujących tytułów.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami (kolejność przypadkowa)

WARTO

Dla fanów sci-fi oraz kina akcji

Surogaci

Kadr z filmu SurogaciKadr z filmu Surogaci

Reż. Jonathan Mostow
Wyst. Bruce Willis, Radha Mitchell, Rosamund Pike
Premiera: 2009-09-25
Świat przyszłości. Ludzie żyją w całkowitej izolacji, a jedyny kontakt między nimi następuje za pomocą robotów, które są lepszymi wersjami ich samych. Agent FBI (Bruce Willis), a właściwie jego elektroniczny zastępca, pracuje w wydziale zabójstw. Pewnego dnia zostaje zmuszony jednak do dość ryzykownego wyjścia z domu. Nie ma jednak innej możliwości, bo tylko on sam jest w stanie zapobiec niebezpiecznemu spiskowi i serii tajemniczych morderstw.

Dlaczego warto: po pierwsze będziemy mogli zobaczyć bardzo ciekawą wizję przyszłości, gdzie ludzi zastępują Surogaci (roboty wyglądające identycznie jak właściciel). Drugim argumentem jest Bruce Willis odmłodzony o dwadzieścia lat, podobno jest w świetnej formie i został "zrobiony" lepiej niż Magneto w X-menie. Ostatnim argumentem powinien być fakt, że film ma być połączeniem Łowcy androidów oraz Matrixa, co brzmi zachęcająco.

9

Kadr z filmu 9Kadr z filmu 9

Reż. Shane Acker
Wyst. Elijah Wood, Jennifer Connelly, Martin Landau
Premiera: 2009-09-18
W postapokaliptycznej przyszłości pewnej grupie szmacianych laleczek grozi zagłada. Zrobią wszystko, aby uratować swoje życie. Jedna z nich, nosząca na plecach numer 9, jest ich ostatnią nadzieją na przetrwanie. Na życie laleczek czyhają siejące zagładę, drapieżne kreatury nowego świata.

Dlaczego warto: o tej animacji już powiedziane był tyle, że raczej nie ma sensu wypisywać znów tych samych argumentów. Jeżeli ktoś jeszcze się przypadkiem ich nie widział, zapraszamy do zapoznania się z naszymi Recenzjami, oraz Artykułem, które szczegółowo opisują produkcję.

Dystrykt 9

Kadr z film Dystrykt 9Kadr z film Dystrykt 9

Reż. Neill Blomkamp
Wyst. Sharlto Copley, William Allen Young
Premiera: 2009-10-09
W roku 1982 wprost na Johanessburgiem (RPA) zatrzymuje się statek kosmiczny. Rząd zatrzymuje obcych i umieszcza ich obozie nazwanym Dystryktem 9, będącym dzielnicą slumsów. Tam przybysze z kosmosu zmuszeni są zostać, aż światowe władze zdecydują, co z nimi zrobić. 28 lat później prywatnej firmie MNU zwierza się zadanie utrzymania porządku i przesiedlenie kosmitów do nowego obozu. Napięte stosunki między rasami zdają się osiągać apogeum. Kluczem do rozwiązania problemu staje się Wikus van de Merwe (Sharlto Copley) – pracownik Multi-National United, który zostaje wystawiony na działanie obcej biotechnologii.

Dlaczego warto: film zbiera świetne recenzje za granicą nie tylko wśród widzów. Przedstawia bardzo realistyczną wizję przyszłego świata, ciekawe przedstawienie "Obcych", więzionych w obozie znajdującym się w RPA. Niektórzy twierdzą, że reżyser nawiązał fabułą do apartheidu, panującego właśnie w RPA. Reżyser przy budżecie 30 mln $ stworzył film, który według wielu jest jak dotąd najbardziej efektownym i oryginalnym filmem tego roku. Jeżeli sam fakt ciekawej fabuły nikogo nie przekonuje z pewnością świetne efekty specjalne oraz sami Obcy powinni przyciągnąć ludzi do kin.

Gamer

Kadr z filmu Niebezpieczna rozgrywkaKadr z filmu Niebezpieczna rozgrywka

Reż. Mark Neveldine, Brian Taylor
Wyst. Gerard Butler, Milo Ventimiglia, Michael C. Hall
Premiera: 2009-10-09
Fabuła filmu została osadzona w niedalekiej przyszłości, gdzie ludzie potrafią na masową skalę kontrolować umysły innych dzięki grze komputerowej o nazwie "Slayers". Mistrzem tej gry jest Kable (Gerard Butler), który w pewnym momencie próbuje odzyskać własną tożsamość poprzez walkę z pomysłodawcą gry, Kenem Castle (Michael C. Hall).

Dlaczego warto: fabuła produkcji w pewnym sensie nawiązuje do filmu Uciekinier z 1987 roku, więc możemy spodziewać się mocnego filmu akcji. Jeżeli ktoś grał w grę Call of Duty, będzie miał wrażenie, że właśnie uczestniczy w jednej z rozgrywek. Osoba Gerarda Butlera, po rolach w filmach Rock'n'Rolla i 300 wydaje się mocnym punktem obsady. Film trzyma w napięciu i jest pełen efektów specjalnych, może nie jest to ambitna produkcja z fascynującą fabułą, ale idealnie nadaje się do kina gdzie będziemy mogli zobaczyć i usłyszeć efekty w pełnej krasie.

2012

Kadr z filmu 2012Kadr z filmu 2012

Reż. Roland Emmerich
Wyst. John Cusack, Thandie Newton, Amanda Peet
Premiera: 2009-11-13
Film zainspirowany zostały katastroficznymi przepowiedniami Oriona, według których w 2012 roku nastąpi koniec kalendarza Majów i czeka nas zagłada świata. Produkcja opowiadać będzie o grupce osób, która próbować będzie przetrwać glświetnobalny kataklizm.

Dlaczego warto: sama osoba reżysera Rolanda Emmericha sprawia, że możemy spodziewać się mocnego kina akcji. John Cusack aktor, który nie schodzi poniżej pewnego poziomu. Wizja końca świata (tak nam bliska ostatnio) wzbudza dużą ciekawość, zwiastun pokazuje świetne efekty, które na kinowym ekranie powinny wbijać w fotel. Czekamy na świetną produkcja mającą być jedną z hitów tego roku.

NIE-WARTO

Zamieć

Kadr z filmu ZamiećKadr z filmu Zamieć

Reż. Dominic Sena
Wyst. Kate Beckinsale, Gabriel Macht, Tom Skerritt
Premiera: 2009-10-16
Po dwóch latach stacjonowania w amerykańskiej bazie badawczej na Antarktydzie, policjantka Carrie Stetko z niecierpliwością oczekuje powrotu do domu. Niedawno złożyła rezygnację i teraz odlicza godziny i minuty dzielące ją od ostatniego samolotu. Jednakże ciało odkryte w lodzie na trzy dni przed odlotem sprawia, że Carrie w jednej chwili zostaje rzucona w sam środek antarktycznego śledztwa. Liczba ofiar rośnie w zawrotnym tempie, zagadka wikła się coraz bardziej, nie wiadomo, komu można zaufać. Śmiertelne niebezpieczne zamiecie raz po raz przesłaniają całkowicie pole widzenia, ale nie znający zmęczenia zabójca nie cofnie się przed niczym, aby uchronić sekret pogrzebany przed sześćdziesięciu laty.

Dlaczego nie-warto: na sam początek kryminał na śniegu? to nie brzmi dobrze. Trochę "odgrzewany kotlet", już mieliśmy kilkukrotnie okazję widzieć filmy, które swoją fabułę opierają na warunkach panujących na Antarktydzie. Spokojnie w każdej chwili można sobie wyobrazić kilka scen, które będziemy mogli zobaczyć w filmie. Podczas seansu zobaczymy jedynie kilka scen akcji, które podobno są dodatkowo chaotyczne, więc sama perspektywa oglądania ciągnącego się w nieskończoność nudnego dochodzenia nie jest kusząca. A także Kate Beckinsale jako pani detektyw, raczej z tego nic pozytywnego nie będzie…

Fighting

Kadr z filmu FightingKadr z filmu Fighting

Reż. Dito Montiel
Wyst. Channing Tatum, Terrence Howard, Luis Guzmán
Premiera: 2009-10-16
Sean Arthur (Channing Tatum) handluje kradzionym towarem na ulicach Nowego Yorku. Pewnego dnia podczas bójki zauważa go Harvey Boarden (Terrence Howard), który widzi w nim duży potencjał i proponuje mu udział w nielegalnych walkach. Z każdą walką Sean jest coraz lepszy i zaczyna zarabiać coraz większe pieniądze, lecz z czasem nie wszystko okazuje się tak piękne jak na początku…

Dlaczego nie-warto: ile to już ostatnimi czasy widzieliśmy filmów akcji, które opierały się na tym, że bohater jest bokserem, czy wojownikiem. Po świetnych produkcjach z lat 70-tych i 80-tych, ciężko jest doścignąć taki poziom i raczej ten film tego nie zmieni, sceny walk są na średnim poziomie, co jest trochę śmieszne ponieważ sam tytuł zobowiązuje. Kolejna historia opowiadająca o chłopaku, który osiąga szybko sławę i sukces, po czym wszystko psuje i na koniec próbuje to naprawić. Grający głównego bohatera Channing Tatum jak do tej w żadnym filmie nie wykazał się warsztatem aktorski, ta produkcja na pewno nie zmieni tego faktu.

Pozostałe

W kinach pojawi się również kilka pozycji, które mogą okazać się zaskoczeniem:

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 14

Avatar square 200x200
Redox 2009-09-19

Na pewno wybiorę się na "Dystrykt 9". Tak znakomitego trailera dawno nie widziałem !!

Ronaldinho 2009-09-15

Wypuszczenie tak szybko R5 to porażka dystrybucji, ale krajów z rejonu R5, gdzie takiego filmu do kin nie wprowadzają, tylko od razu na DVD. Po co miałbyś iść do kina? Mogłeś nie oglądać R5ripa, to raz, po drugie widocznie masz słabą silną wolę. W kinie każdy film się lepiej ogląda, do tego w kinie będziesz miał idealny dźwięk, a na R5 nigdy taki nie będzie.
Tylko, że zauważ, że jeżeli dystrybutorem jest firma zagraniczna, np UIP, to premiera jest praktycznie dzień w dzień równo ze światową, w niektórych przypadkach różnica do dwóch tygodni. Nie można polski nazywać krajem trzeciego świata jeśli chodzi o dystrybucję, to polscy dystrybutorzy są trzecioświatowi (w szczególności tu chodzi o firmę Imperial CinePix). Premiera Avatara 25 grudnia, a nie 18, to wymysł tylko i wyłącznie firmy Imperial CinePix, polskiej firmy.

Adrian 2009-09-14

Dokładniej mi chodziło o wypuszczenie wersji R5 szybciej niż w naszych kinach.. bardzo dobra jakość plus oryginalna wersja dźwiękowa. Po co miałbym iść do kina teraz? By wysłuchać innego tłumaczenia?
Podobna sprawa ma się z filmem Obsessed.. w ten piątek leci u nas w kinie, a od prawie miesiąca jest już na DVD z POLSKIM lektorem, z oryginalną ścieżką dźwiękową. Jedyna różnica to taka, że jeszcze go nie znajdziesz na sklepowych półkach..
Jesteśmy krajem trzeciego świata jeśli chodzi o dystrybucję i nic mojego zdania nie zmieni. Tylko nowsze premiery typu Avatar (chyba jesteśmy ostatni na liście premier świata?) dobitnie mnie utwierdzają w tym przekonaniu.

Ronaldinho 2009-09-14

Premiera niecałe dwa miesiące po światowej to nie jest porażka, zwłaszcza, że film nie jest blockbusterem, a więc nie był wprowadzany do nas z zewnątrz, tylko ITI się musiało same postarać i podejrzewam, że czekali z decyzją o dystrybucji kinowej na opinie o filmie i pierwsze wyniki finansowej w USA. Do tego masz pokazy przedpremierowe 16 września niemal we wszystkich większych miastach, w tym w moim 175-tysięcznym, więc nie ma co narzekać.

Adrian 2009-09-13

Dystrykt 9, arcydzieło kina sf tego roku. Genialna fabuła, role aktorskie i sposób jego nakręcenia. Samemu ma się wrażenie jakby było się w środku całej akcji. Żałuję, że nie widziałem tego filmu w kinie, ale niestety polska dystrybucja, już bez większych niespodzianek, to po prostu porażka.
9, nie przepadam za animacjami, więc się nie wypowiadam. Tak samo obojętnie przechodzę koło Gamer. Z tym wyjątkiem, że kiedy widziałem ten drugi, to miałem ochotę wyłączyć go parę razy. Nie chcę psuć zabawy.. może to zależy od gustu.
A czekam najbardziej na Surogatów. Genialny komiks, zapowiadane efekty. Liczę na Jestem legendą w świecie Ja, robot. :D Z wyjątkiem głównego aktora.. :)
O nie polecanych – posłucham. Ominę szerokim łukiem. Zwiastun Zamieci rodem z jakiegoś przerażacza o monstrualnych rozmiarach, który po kolei porywa i zabija swojego ofiary.. a na końcu zrozumienie, że to meteoryt i burza śnieżna. Nie, dziękuję.

Proszę czekać…