"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Echa aresztu Polańskiego 0

Środowisko filmowe na całym świecie wysyła listy do Szwajcarskiego Ministra Sprawiedliwości z żądaniem uwolnienia reżysera. Akcję obrony Polańskiego zainicjował Thierry Fremaux, szef Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Niezależna akcja odbywa się w Stanach (z inicjatywy producenta Harvey'a Weinsteina) oraz Polsce (z inicjatywy PiSFu).

Roman Polański w epizodycznej roli w filmie Godziny szczytu 3 (2007)

Przypomnijmy, iż Romana Polańskiego aresztowano w sobotę wieczorem na lotnisku w Zurichu. Został on zatrzymany w związku z listem gończym, jakie za artystą wystawiono blisko 31 lat temu przez amerykański sąd federalny. Chodzi o zarzuty związane z wykorzystaniem 13-letniej dziewczynki.

Polański wielokrotnie bywał w Szwajcarii (ma tam dom) jednak zawsze prywatnie i nigdy nie było wiadomo, kiedy dokładnie przebywa. Teraz jednak ze względu na swój udział w festiwalu filmowym w Szwajcarii podano, kiedy i gdzie reżyser przybędzie do tego kraju. I właśnie z tego względu władze Szwajcarii wiedziały dokładnie, kiedy przybędzie artysta.

Roman Polański w Stanach Zjednoczonych traktowany jest jako zbieg. Grozi mu wieloletnie więzienie nie tylko za zarzuty, jakie postawiono mu przed 31 laty, ale również za ucieczkę. Przypomnijmy, iż na krótko po postawieniu zarzutów reżyser zbiegł do Francji gdzie posiadał obywatelstwo, więc nie groziła mu deportacja. Od tego czasu unika odwiedzania tych krajów, które mają podpisane ze Stanami Zjednoczonymi umowy ekstradycyjne (między innymi Wlk. Brytania).

Źrodło: www.hollywoodreporter.com

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 6

Flames23

Dokładnie, proces musi się odbyć, przypuszczam że w najgorszym przypadku Polański dostanie karę w nawiasach. Myślę że powinien się kopsnąć do stanów i załatwić tą sprawę raz na zawsze.

Ronaldinho

Skoro, jeżeli seks był inicjatywą 13-letniej dziewczyny wyglądajęcej na 18 lat, to jej powinni postawić zarzut za przymuszenie do popełnienia przestępstwa :) Ale Polańskiego nie uniewinnią bez procesu, a musi się odbyć, bo przestępstwo zostało zgłoszone, a sprawa rozpoczęta.

fishh

Witam,
jakkolwiek by chciała zacząc karierę to mówimy o 13 letniej dziewczynce! Osobiście twierdzę, że jak popełnił przestępstwo (mimo "zgody" 13 letniej dziewczynki!!) powinien ponieść karę jak każdy inny człowiek. Każda zwyczajna osoba zostałaby zlinczowana z miejsca. Wiadomo, że mówimy o świetnym reżyserze światowej sławy, znanym na całym świecie ale o melanżach jakie organizował z Nicholsonem każdy wie doskonale….tylko większość o tym nie mówi.
Nie chciałbym oczywiście aby skazano go na kilkadziesiąt lat więzienia….ale jest to prawdopodobne. Wszystko spoko tylko jakby zrobiła to osoba mało popularna, niekojarzona w wielkim świecie nikt nie napsiałby nawet słowa na jakimkolwiek blogu oprócz słów skur….yn, ch.j pier….ny, kur..a itp pod artykułem na portalu informacyjnym.
Pozdrawiam
P.S Szacunek dla Szwajcarów, że ogarnęli list gończy sprzed 30 lat:|:). Precyzja:)

justangel

Cóż, co do przestępstwa to sprawa jest śliska – czytałam dość dawno biografie Polańskiego i mimo wszystko tak bym go nie nazwała.
Z tego co czytałam, i o ile dobrze pamiętam: seks był i owszem, ale za zgodą panienki, która dobrze wiedziała po co tam przychodzi. Chciała się spodobać reżyserowi i była skłonna użyć rożnych argumentów. Słowo gwałt padło, w momencie, gdy okazało się ze panienka talentu nie ma i znany reżyser nie chce jej zatrudnić. O całej sprawie miała też doskonale wiedzieć matka, która nie miała nic przeciwko, by córka w ten sposób zaczęła karierę. Kariery nie zaczęła, więc zaczęły się oskarżenia.

Proszę czekać…