Wywiad z Emily Young 1

Emily Young reżyserka filmu Weronika postanawia umrzeć, udzieliła wywiadu, w którym opowiedziała o magii kina, Coelho, łódzkiej filmówce i polskiej wódce.

Emily Young

Przypomnijmy, że polska premiera filmu planowana jest na 2 października, a w głównej roli wystąpiła Sarah Michelle Gellar.

Paulo Coelho to jeden z najpopularniejszych pisarzy naszych czasów… Jak wpadłaś na pomysł nakręcenia „Weroniki” ?

Tak naprawdę to nie był mój pomysł – producenci filmy znaleźli mnie i zapytali czy byłabym zainteresowana wyreżyserowaniem filmu. Mieli już pierwszy draft scenariusza, więc po przeczytaniu go zgodziłam się. Scenariusz uległ potem znacznym zmianom w których miałam okazję uczestniczyć.

Kadr z filmu Weronika postanawia umrzećKadr z filmu Weronika postanawia umrzeć

Co było najtrudniejsze przy realizacji tego filmu?

Myślę, że najtrudniejszą sprawą, tak zresztą jak w przypadku każdego filmu, było opowiedzenie historii w najlepszy możliwy sposób. Jest tak wiele warstw, które składają się na całość filmu, iż wyzwaniem jest podejmowanie właściwych decyzji od pierwszego klapsa, aż do ostatecznej kopii. Praca z amerykańskimi aktorami była bardzo interesująca ze względu na różnice kulturowe i odmienne oczekiwania. Na planie byłam jedyną Brytyjką (z wyjątkiem Davida Thewlisa), więc musiałam wypracować sobie sposób właściwy sposób komunikacji z resztą ekipy. I sprawić, by zrozumieli moje poczucie humoru…

W filmie panuje bardzo specyficzny, rzecz by można, metafizyczny nastrój. Czy trudno było stworzyć taką atmosferę na planie?

To, jaka atmosfera wytworzy się na planie jest zawsze tajemnicą. Mogę zebrać ekipę i ogarnąć scenariusz, ale nie mam wpływu na to co tak naprawdę będzie się działo, kiedy spotkamy się na planie. Na tym właśnie polega magia kina: nic nie jest tak naprawdę pod 100% kontrolą.

Emily YoungEmily Young

„Weronika….” Weronika postanawia umrzeć to film absolutnie obowiązkowy dla każdego fana prozy Paulo Coelho. Jak jednak zachęciłabyś do obejrzenia go tych, którzy nie znają książek pisarza?

Jest to historia młodej kobiety, której wydaje się, że jej życie jest już skończone…kiedy tak naprawdę dopiero się zacznie. Film stawia pytanie: co byś zrobił, gdybyś miał przed sobą tylko tydzień życia ? W jaki sposób zmieniłbyś swoje życie?

Ukończyłaś Łódzką Szkołę Filmową. Jak wspominasz czasy studiów na tej uczelni?

W szkole spędziłam wspaniały czas. Uwielbiałam ją. Wtopiłam się całkowicie i w Łódź i w szkołę. Cały czas spędzałam na robieniu filmów, rozmowach o filmach i oglądaniu ich. Lata spędzone w szkole miały w sobie rodzaj niepowtarzalnej atmosfery: pełnej energii, ciężkiej pracy i ostrej zabawy ( i całonocnych imprez z wódką…. (śmiech)

Jakie są Twoje plany na najbliższą przyszłość? Jest wciąż wiele książek Coelho, które czekają w kolejce na ekranizację….

To prawda… Obecnie jednak pracuje nad nowym filmem, opowiadającym o muzułmańskiej dziewczynie. Jego akcja rozrywa się w Wielkiej Brytanii. Tym razem pracuję nad czymś co jest w ogólnym rozumieniu bliższe mojemu domowi.

materiał od dystrybutora

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…