IMDb ma już 19 lat

Screen ze strony IMDb.com

IMDb, czyli Internet Movie Database obchodzi w dniu dzisiejszym swoje 19 urodziny. Jest to największa baza filmowa na całym świecie, którą dziennie odwiedza blisko 57 milionów unikalnych użytkowników. Co ciekawe portal IMDb jest starszy od największych wyszukiwarek internetowych (Google czy Yahoo). Dzisiaj portal IMDb jest własnością Amazon.

Założycielem portalu jest Col Needham, który w 1990 roku stworzył specjalną uniksową nakładke dzięki której można było znaleźć najciekawsze artykuły o filmach. Oficjalnie portal uzyskał nazwę IMDb 4 lata później, kiedy to coraz więcej osób na całym świcie (wtedy głównie w Stanach) zaczęło szukać w Internecie informacji o branży filmowej. W połowie lat 90tych twórcy serwisu musieli wprowadzić opłaty od użytkowników, gdyż tylko w ten sposób mogli utrzymać serwis.

W roku 1998 portal kupuje Amazon, który przywraca jego darmową formę. W zamian wprowadza kilka dodatkowych płatnych a powiązanych ze stroną stron. Najpopularniejszą z nich do dzisiaj jest Box Office Mojo, który jest jednym z najlepszych serwisów o finansowej stronie Hollywood.

Na chwile obecną z IMDb korzysta dziennie blisko 57 milionów użytkowników. Z naszej strony życzymy im kolejnych 19 tak świetnych lat.

Źrodło: www.imdb.com


Michał
"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux