"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

15 lat Przyjaciół 8

Czy zastanawialiście się kiedyś, jaki serial można zaliczyć do kultowych? Czy znacie taką produkcje, która mimo swoich kolejnych lat starzenia się, kolejnych emisji dalej sprawia, że cieszycie się z możliwości obejrzenia jakiegoś epizodu? Za właśnie taką kultową produkcję mogą uchodzić Przyjaciele. Szóstka przyjaciół z Nowego Jorku śmieszy nas już 15 lat. I nie szkodzi, że blisko 5 lat temu emisję serialu zakończono.

Przyjaciele

PrzyjacielePrzyjaciele

Serial Przyjaciele dostał 6 nagród Emmy i blisko 63 nominacje, a jeśli dodamy do tego nagrodę Złotego Globu to nie dziwmy się, iż ma fanów na całym świecie. Właściwie każdy odcinek oglądało średnio 52 miliony ludzi na całym świecie i emitowano go w rekordowej ilości krajów. Dziś chyba nie ma ludzi na Ziemi, którzy nie znaliby Rachel, Rossa, Joe’a, Pheobe czy Chandlera. Z Jennifer Aniston, Courteney Cox Arquette, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry i Davida Schwimmera ta produkcja uczyniła gwiazdy.

HISTORIA

pKadr z serialu PrzyjacielepKadr z serialu Przyjaciele

Twórcami serialu byli David Crane, Marta Kauffman i Kevin Bright. To właśnie oni wymyślili fabułę na opowieść o 6 przyjaciół z kawiarni, którzy nie tylko znaliby się od lat, ale również wspólnie przeżywali przeróżne przygody. Początkowo produkcja miała nosić tytuł Insomnina Cafe lub Across the hall. Według pierwszego pomysłu cała akcja miała rozgrywać się w kawiarni i właśnie tam mieliśmy lepiej poznawać głównych bohaterów. Ważnym założeniem był również fakt, iż każdy z szóstki przyjaciół miał być tak samo ważną postacią dla produkcji. Dzięki temu nie doszłoby do tego, iż sympatia widzów ukierunkowałaby się na konkretne postacie a nie całą historię. To zaś sprawiło, iż właściwie do końca produkcji żaden z aktorów odgrywających główne role nie czuł, iż jego postać jest przyćmiewana przez kogoś innego.

Ostatecznie jednak w 1993 roku stacja NBC zgodziła się wyemitować pilotażowy odcinek serialu, którego tytuł zmieniono po prostu na ""movie-link" data-id="166" href="http://fdb.pl/film/166-przyjaciele">Przyjaciele" (uznano, iż tak będzie lepiej). Co ciekawe właśnie wtedy producenci – ludzie w średnim wieku postanowili zatrudnić młodych scenarzystów tak aby historia była jak najbardziej realna. Ich jedynym założeniem wtedy było, aby każdy przeciętny Amerykanin w serialu mógł zobaczyć sytuacje, które mogły im się przydarzyć. Na dodatek chciano także, aby szóstka znajomych była swoistym wzorem tego jak może wyglądać przyjaźń. Trzeba przyznać, iż młodzi scenarzyści wywiązali się z tego zadania po prostu świetnie. Po latach przyznali, iż skryptu do wielu odcinków było pisane na kilka dni przed produkcją.

GŁÓWNI BOHATEROWIE

Kadr z serialu PrzyjacieleKadr z serialu Przyjaciele

Trzeba przyznać, iż pomysłodawcy serialu wyjątkowo dobrze wymyślili głównych bohaterów. Ross i Monica to rodzeństwo, które na swój sposób są ekscentryczni. On jest typowym naukowcem, który czasem nie potrafi sobie poradzić w zwyczajnych sytuacjach. Ona z kolei to zwariowana perfekcjonistka, której marzeniem jest kupienie mini odkurzacza… do odkurzania odkurzacza.

Chandler Bing według pierwszego pomysłu być gejem, który dzięki przyjaciołom odkrywa lepiej swoją seksualność. Jednak tak Matthew Perry pokierował swoją postacią, iż stał się informatykiem, który nie do końca radzi sobie z kobietami.

Joey to dla wielu jedna z najlepszych postaci tego serialu. Kobieciarz uwielbiający jedzenie, który na pewno nie dostanie nigdy Nobla. Co najciekawsze według pierwszego pomysłu nie miał być taki nierozgarnięty. Los po prostu sprawił, iż postać głupiutkiego Joey’a spodobała się widzom.

Nie można zapomnieć o Rachel, którą poznajemy w momencie, kiedy ucieka sprzed ołtarza i postanawia się usamodzielnić. Jest typową córką milionera, która początkowo nie radzi sobie w życiu. Jest swoistym odbiciem przeciętnego "nastolatka", który pewnego dnia wychodzi z gniazdka rodzinnego i musi zacząć radzić sobie sam.

Ostatnia z szóstki przyjaciół to zwariowana i nieco hippisowska, Phoebe Buffe, która nie dość, że nie jada mięsa to jeszcze wierzy w życie pozagrobowe. Na dodatek zawsze marzyłaby być Księżniczką Consuelą Bananahammock.

Swoistym dodatkiem do tego jest Gunter, czyli właściciel Central Perku – ulubionej restauracji naszych bohaterów. Jest tłem dla głównych postaci i zarazem odbiciem wszystkich ludzi, którzy chcieliby do tego niezwykłego grona dołączyć.

FABUŁA

Kadr z serialu PrzyjacieleKadr z serialu Przyjaciele

Już od pierwszego sezonu (a było ich dziesięć) wiele się w serialu dzieje. Lepiej poznajemy naszych głównych bohaterów, ich rozterki i problemy. Dzięki niezwykłemu sposobowi opowiadania stajemy się powiernikami sekretów szóstki przyjaciół, przyglądamy się Monice i jej próbą znalezienia męża. Pomagamy Rossowi w zdobyciu Rachel. Towarzyszymy Rachel w "dorastaniu" i usamodzielnianiu się. I wreszcie towarzyszymy Joey’emu i Pheobe w ich przygodach. Stajemy się, więc kimś, kto co prawda nie należy do tego niezwykłego grona, ale jest obserwatorem tych wszystkich sytuacji, które zdarzają się głównym bohaterom. Widzimy jak rozwija się związek Monici i Chandlera, widzimy jak Ross i Rachel wciąż się rozstają i rozwodzą (powstał nawet syndrom Ross i Rachel opisujący podobne zachowania). Jesteśmy świadkami nietypowego macierzyństwa Phoebe oraz smucimy się, kiedy Joey cierpi, gdy po raz pierwszy odkrywa, że jest zakochany.

Z każdym kolejnym sezonem nie tylko przybywało widzów oglądających poszczególny odcinek (w Stanach średnia na odcinek to blisko 16 mln ludzi), ale również Hollywoodzkich gwiazd, które chciały wystąpić gościnie w tej niezwykłej telewizyjnej produkcji. I tak między innymi wystąpili: Julia Roberts, Ben Stiller, Christina Applegate, Jean-Claude Van Damme, Hank Azaria, Gary Oldman, Winona Ryder, Susan Sarandon, Chris Isaak, Brooke Shields, Billy Crystal, Danny De Vito, Brad Pitt, Sean Penn, Alec Baldwin oraz George Clooney.

PODSUMOWANIE

Kadr z serialu PrzyjacieleKadr z serialu Przyjaciele

Pierwszy odcinek wyemitowano w 1994 roku a ostatni w 2004 roku. Od tego czasu tak samo nas bawi jak przed laty. I właśnie to świadczy o tym, iż jest produkcją kultową. Staje się uniwersalny i sprawia, że mimo końca emisji wciąż chcemy do niego wracać. Poza tym myślę, że wielu z nas chciałoby mieć takich przyjaciół jak ci pokazani w serialu. I właśnie tego wszystkim wam życzę z okazji 15- lecia emisji pierwszego odcinka serialu. A wszystkich tych, którzy mają możliwość obejrzenia jednego odcinka Przyjaciół, zachęcam.

Sto Lat.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 6

Andrzej_Rogos

Pomijajac fakt, ze oczywiscie absolutnie sie nie zgadzam, chcialbym zapytac w czym gustujesz. Rzuc kilkoma tytulami.
PS. Za brak polskich liter przepraszam.

Beznickowy

Według mnie jeden z najgorszych seriali (pewnie zostanę za te słowa stracony przez fanów Przyjaciół). Serial nuży, nie śmieszy, a gagi i żarty są wzięte z najniższej półki. Przynajmniej według mnie. Nie lubię oglądać filmów i serialów, gdzie każda osoba posiada niskie IQ, a każdy żart jest wywołany ich głupotą, bo głupota wcale nie śmieszy.

Tomassh

Genialny serial! Ostatnia scena ostatniego odcinka strasznie dołująca… Szkoda, że wersja kinowa nie doszła do skutku :(

Scarlett666

Bardzo przyjemnie się czyta, zgadzam się :). I też zauważyłam kilka błędów:
Dzięki niezwykłemu sposobowi opowiadania stajemy się powiernikami sekretów szóstki przyjaciół, przyglądamy się Monice i jej próbą znalezienia męża. – próbom :).
A co do 'Przyjaciół'… Pierwszy odcinek obejrzałam jak miałam chyba z 12 lat, oglądam ich do dzisiaj – zawsze jak mam podły humor, potrafię się dzięki nim roześmiać ; ).

Trophy

Fajny temat na artykuł :)
Kilka błędów zauważyłam.
"Przyjaciele" nigdy mi się nie znudzą.
Czasami jak już nie chce oglądać znów od początku, to po prostu losuje jakiś odcinek kolejno z sezonów. Uwielbiam.

Proszę czekać…