Animation Now! Festival

Logo Animation Now! Festival

Już za nieco ponad dwa tygodnie w dniach 9-13 grudnia odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Aktualnej Animacji Animation Now! w Trójmieście. W programie pokazy, warsztaty i wiele innych atrakcji. Na wszystkie pokazy wstęp wolny!

Animation Now! Festival to święto animacji celebrowane w zawrotnym tempie 24 klatek na sekundę!

Festiwal zrodził się z fascynacji animacją i pragnie dzielić się tą pasją z możliwie szerokim gronem odbiorców. Animacja potrafi w fenomenalny sposób ożywić i wprawić w ruchu niemal wszystko: rysunki, lalki, wycinanki, plastelinę, piasek, sól, fotografię i grafikę komputerową, a nawet wełnę i warzywa. Animacja to przerysowanie, wyolbrzymienie, absurd, humor, to umożliwienie niemożliwego, nieskrępowana fantazja, nagłe metamorfozy i skróty myślowe pobudzające wyobraźnię oraz poetyka i piękno obrazu. Tego wszystkiego będzie można doświadczyć podczas Animation Now! Festival.
Festiwal będzie przekrojem przez aktualne tendencje w dziedzinie animacji, innowacje w łączeniu różnych mediów oraz zaprezentuje najciekawsze artystycznie produkcje filmowe ostatnich kilku lat z całego świata. Specjalna platforma Uwaga! Świeżo Animowane zapozna widzów również z najnowszymi polskimi animacjami.

Animation Now! Festival będzie wyjątkową okazją do spotkania w Trójmieście miłośników animacji, animatorów, studentów wydziałów multimedialnych, profesjonalistów oraz szerokiej widowni z całej Polski i uczestnictwa w atrakcyjnych wydarzeniach, dzięki ambitnemu programowi filmowemu oraz randze zaproszonych gości. Podczas pięciu dni projekcji filmowych połączonych z warsztatami, koncertami, prezentacjami i spotkaniami z twórcami animacji Trójmiasto stanie się miejscem tętniącym najnowszymi trendami światowej animacji.

MODUŁY PROGRAMOWE:

1. ANIMATION NOW! REVIEW

Miejsce: Kino Kameralne, Gdańsk + Biuro ESK, Gdańsk + PPNT, Gdynia

Pokazy kinowe objęte są kuratorskim wyborem najciekawszych artystycznie i nowatorskich formalnie filmów, szczególnie tych, które zaistniały i zostały nagrodzone na międzynarodowych festiwalach w okresie kilku ostatnich lat.

Animation Now! Review będzie wyjątkową okazją do premierowych pokazów wysokiej jakości filmów animowanych, do których dostęp dla polskiej publiczności jest zazwyczaj bardzo ograniczony. Specjalna sekcja filmowa zostanie przygotowana dla najmłodszych odbiorców i ich rodziców.

2. WARSZTATY ANIMACJI

Miejsce: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Gdynia + wybrane przestrzenie w Gdańsku

Priorytetem warsztatów jest przybliżenie animacji jako atrakcyjnej dziedziny współczesnych sztuk wizualnych, zapoznanie uczestników z innowacjami technologicznymi w tym zakresie oraz możliwość współpracy młodych animatorów z profesjonalistami.

Young Animation: warsztaty dla młodzieży z doświadczonymi twórcami animacji 2D (prowadzenie: Robert Turło).

Animation Starter: warsztaty dla dzieci umożliwią uczestnikom poznanie „od kuchni” procesu tworzenia animacji (prowadzenie: Sylwester Gałuszka, Robert Jurkowski).

Soundmaker: Laboratorium Dźwięków – wykłady i warsztaty poświęcone produkcji dźwięków do filmów animowanych (m.in. Radosław Ochnio, Henryk Zastróżny).

3. WELCOME ANIMATION!

Miejsce: wybrane przestrzenie w Gdańsku

Do udziału w festiwalu zaproszeni zostali twórcy animacji: znane studia animacji, animatorzy, designerzy, reżyserzy, którzy zaprezentują kulisy powstawania swoich produkcji, m.in.:

- Zbigniew Rybczyński: wykład na temat pionierskich osiągnięć technologicznych artysty w dziedzinie animacji i obrazu cyfrowego;

- Wojciech Wawszczyk: prezentacja powstawania animacji krótkometrażowej „Drzazga”, czyli jak powstaje animacja 3D.

- kulisy powstawania nowej superprodukcji „Jeż Jerzy”.

4. SOUND & VISION

Miejsce: wybrane przestrzenie w Gdańsku

Wydarzenia muzyczne urozmaicą program filmowy i zaprezentują nowatorski sposób połączenia technik animacji i grafiki komputerowej z nowoczesnymi brzmieniami muzycznymi, m.in.:

- performance „Wilkanoc”: Mariusz Wilk Wilczyński oraz Pogodno, czyli seans rysowania i animacji na żywo z improwizowaną muzyką.

Zwiastun festiwalu:

Źrodło: http://animationow.pl/


Adam
http://www.shortoftheweek.com/