Konkurs z Prawem zemsty 0

Od piątku w kinach nowy film z Gerardem Butlerem w roli głównej. Mamy dla Was konkurs oraz kilka informacji o produkcji. W napadzie rabunkowym na dom ginie matka i córka, zaś ocalały z masakry ojciec rodziny nie cofnie się przed niczym, żeby pomścić śmierć bliskich. Film PRAWO ZEMSTY, jest szokującym przykładem na to, że sprawiedliwość bywa ślepa. Film wyszedł spod ręki reżysera Włoskiej roboty i Negocjatora – F. Gary’ego Graya. Nagrody w naszej zabawie otrzymują: laleczka20, mirelaj, A_Biel. Gratulujemy!

Kadr z filmu Prawo zemsty

Historia ta zrobiła na mnie wrażenie zupełnie inne niż w przypadku większości filmów z tego gatunku – mówi Butler. Pod wieloma względami jest zupełnie nieprzewidywalna. Od samego początku wiesz, że wydarzyło się coś strasznego, o czym dowiadujesz się wyłącznie z punktu widzenia jednego bohatera. Fabuła jest pełna napięcia i przerażająca, a mimo to, pod koniec odczuwasz empatię i identyfikujesz emocjonalnie z obydwoma głównymi postaciami.

PRAWO ZEMSTY to klasyczna opowieść, tocząca się w wielkim mieście, w związku z czym zawiła fabuła musiała odgrywać się na tle wspaniałej amerykańskiej metropolii. Wydarzenia, oryginalnie rozgrywające się w Los Angeles, nabrały innego charakteru, kiedy przeniesiono je do Filadelfii.

Kadr z filmu Prawo zemstyKadr z filmu Prawo zemsty

Nie bez powodu zmieniliśmy lokalizację – mówi producent, Lucas Foster. Filadelfia jest siedzibą angielskiego prawa zwyczajowego w Ameryce. Wiele czasu spędzali w tym mieście twórcy amerykańskiej konstytucji. Tematem filmu jest sprawiedliwość, więc uważaliśmy, że najrozsądniej będzie przenieść się tam, gdzie po raz pierwszy zastanawiano się nad wieloma tymi kwestiami.

Według Fostera, miasto dało filmowcom wiele unikalnych możliwości.

Ma niesamowitą architekturę. Jest wielkie, lecz nie bezosobowe. Ma się wrażenie, że można się w nim trochę pogubić. Ważne było dla nas też wrażenie, iż jest to miasto surowe, o nietypowym wyglądzie – dodaje. Taki styl wizualny filmu określamy terminem 'neo-noir'. Nie wydaje mi się, żeby ktoś przed nami nakręcił Filadelfię w ten sposób.

Kadr z filmu Prawo zemstyKadr z filmu Prawo zemsty

Słynny ratusz w Filadelfii, którego osobliwa sylwetka od ponad stulecia jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu miasta, często stanowi tło wydarzeń filmu.

Ratusz w Filadelfii to jeden z najpiękniejszych budynków, jakie widziałem w Ameryce – stwierdza Butler. Można go oglądać z różnych stron i pod różnymi kątami, a zawsze prezentuje się niesamowicie. Pewnej nocy podświetliliśmy całą ulicę, wiodącą do ratusza i aż mi zaparło dech w piersiach. Kiedy przyjeżdżasz do dużego miasta, możesz odnieść wrażenie, że będziesz jedynie kroplą w oceanie, ale w Filadelfii jest inaczej, a ja poddałem się jego urokowi. Zrobiłbym tutaj kolejny film bez chwili zastanowienia.

Na potrzeby kluczowych scen, rozgrywających się za murami więzienia, ekipa filmowa zaadaptowała miejsce okryte złą sławą. Więzienie Holmesburg zostało zamknięte w 1995 roku, kiedy w wyniku zamieszek zginęło dwóch strażników. Być może bardziej jest jednak znane z tego, że przeprowadzano w nim eksperymenty medyczne na więźniach. Zbudowano je w roku 1896, a ostatnio częściowo otwarto, żeby odciążyć inne więzienia. Holmesburg jest przeciwieństwem nowoczesnych zakładów karnych, ze swoimi walącymi się ścianami z cegły, archaicznym stylem architektonicznym i celami z zardzewiałymi kratami.

Kadr z filmu Prawo zemstyKadr z filmu Prawo zemsty

Holmesburg sprawia niemal średniowieczne wrażenie, mówi Foster. Przenosi nas do innej epoki. Ten film mógłby rozgrywać się praktycznie w każdych czasach, gdybyśmy nie pokazali w nim nowoczesnych pojazdów. Mógłby być obrazem z lat czterdziestych, mógłby być The Big Sleep, zaś Holmesburg ma w sobie prawdziwą ponadczasowość.

Jeśli chodzi o Butlera, kręcenie zdjęć w Holmesburg okazało się potężnym przeżyciem.

Kadr z filmu Prawo zemstyKadr z filmu Prawo zemsty

Znajdowaliśmy się w funkcjonującym więzieniu – mówi aktor. Nie jestem osobą przyzwyczajoną do takich miejsc, tak samo jak Clyde Shelton. Podczas filmowania musieliśmy przerywać, żeby przepuścić więźniów w kajdanach, prowadzonych przez strażników, a potem wracaliśmy do pracy. To było fascynujące doświadczenie, nawet ten zapach i zimno. Całe to miejsce, samo w sobie, to temat na oddzielną opowieść.

ZADANIE konkursowe:
Dodaj przynajmniej jedną treść do naszej bazy filmowej ( w zgłoszeniu podaj ID ) i odpowiedz na pytanie. Podaj tytuł filmu w którym Gerard Butler zagrał Leonidasa?

Nagrody w konkursie:
3 DVD z filmem Ostatnie zlecenie

Regulamin konkursu.
1. Zgłoszenia należy wysyłać na adres e-mailowy: konkurs@fdb.pl.
2. W zgłoszeniu należy wysłać:
- prawidłową odpowiedź oraz numer dodanej treści a w temacie e-maila wpisać: Prawo zemsty,
- login na fdb.pl (konkurs dla zarejestrowanych użytkowników),
- imię i nazwisko, adres potrzebny do wysłania nagrody.

3. Każdy użytkownik może wysłać tylko jedno zgłoszenie do udziału w konkursie.
4. Na zgłoszenia czekamy do 12 grudnia 2009 do godz. 23.59.
5. Wyniki podamy 13 grudnia.
6. Nagrody trafią do osób, które prześlą zgłoszenie spełniające wszystkie punkty regulaminu.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Czechu

Nie żebym znowu się czepiał:) ale, Wyniki podamy 13 grudnia.

Proszę czekać…