Laureaci MFF Młodego Widza - Ale Kino - 0

W tym roku filmy oceniało JURY MIĘDZYNARODOWE, w składzie: Petra Kappler, Jadwiga Kowalska, Torun Lian, John Hay, Grzegorz Kędzierski. JURY MŁODYCH, w składzie: Katarzyna Markiewicz, Paula Michalska, Katarzyna Wawrzyniak, Stanisław Liguzinski. JURY DZIECIĘCE: Natalia Balcerzak, Aleksandra Ćwiek, Kinga Gromacka, Antonina Kuśnierz, Maria Majer, Anna-Maria Nowak, Nicole Piątek, Piotr Pilaczyński, Agata Poterska, Jakub Rusinek.

Poniżej informacje o poszczególnych nagrodach oraz uzasadnienia jurorów.

Złote Koziołki – Nagrody Jury Międzynarodowego

Nagroda w kategorii "Film aktorski dla dzieci"

To nie ja, przysięgam! reż. Philippe Falardeau

Film naprawdę wiernie odtwarza realia schyłku lat sześćdziesiątych. Uważamy jednak, że poruszony w nim problem dziecka z rodziny dysfunkcyjnej nie stracił na aktualności. Powstał obraz, który jednocześnie bawi i wzrusza, nie próbując przy tym manipulować widzem. Znakomicie poprowadzona gra aktorska, zwłaszcza w wykonaniu Antoine’a Le’Ecuyer’a.

Nagroda w kategorii "Film aktorski dla młodzieży"

Wypadki chodzą po ludziach reż. Andrew Lancaster

Przedstawiając świat, w którym "wypadki chodzą po ludziach", film nie popada w banał i zaskakuje nas wciąż na nowo, ukazując rodzinę, której członkowie znajdują różne sposoby pogodzenia się z nieszczęściem. Odważna reżyseria, scenariusz, aktorstwo, scenografia i zdjęcia czynią z niego film niezwykle zajmujący. Zachował on charakter prawdziwie niezależnego kina, jednocześnie rozpoznając i szanując oczekiwania publiczności.

Nagroda w kategorii "Film animowany dla dzieci"

Najstraszliwsze zwierzę Dmitry Rezchikov

Pełna humoru i dobrej muzyki animacja z zabawnymi i zajmującymi bohaterami oraz z uniwersalnym przesłaniem o potrzebie przezwyciężania strachu.

Nagroda w kategorii "Film animowany dla młodzieży"

Wymazywanie reż. Hwangbo Sae-Byul

Poetycka opowieść z nurtu realizmu magicznego z odrobiną poruszającej melancholii. Twórcy filmu bardzo umiejętnie zastosowali techniki budowania napięcia i dramatyzmu wykorzystywane w filmach aktorskich.

Wyróżnienie

Odeszli na ryby reż. Chris Jones

Ten krótkometrażowy film wyróżnia dobry scenariusz, świetna reżyseria i produkcja na najwyższym poziomie. Wzruszająca gra aktorska i zaskakujące zakończenie. Siła tego filmu tkwi raczej w uczuciach, niż w nagłych zwrotach akcji.

Nagroda CIFEJ

Podróż Teo reż. Walter Doehner Pecanins

Podróż bynajmniej nie sentymentalna, podczas której mały chłopiec musi nagle zmierzyć się ze światem dorosłych. Film przedstawia bohaterów w tak wiarygodny sposób, że widz niemal nie wyczuwa tu roboty filmowców. Dotyka problemu charakterystycznego dla Meksyku, a jednocześnie przekazuje wartości, które CIFEJ najbardziej docenia.

Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich

Świnki reż. Robert Gliński

Film Świnki to głęboko poruszająca opowieść, która ukazuje w nowym świetle aktualną problematykę pogranicza przemawiając do widza językiem współczesności. Szczególnie wysoko oceniamy reżyserię Roberta Glińskiego oraz kreację Filipa Garbacza za świeżość i subtelność artystycznego wyrazu.

"Marcinek" – Nagroda Jury Dziecięcego

To nie ja, przysięgam! reż. Philippe Falardeau

Marcinka otrzymuje film: To nie ja, przysięgam w reżyserii Phillippe Falardeau za pokazanie z perspektywy dziecka poważnych problemów. Przekaz nie jest zbyt przytłaczający dzięki humorystycznym akcentom. Na pochwałę zasługuje również świetna gra aktorska. Ważne w życiu jest, by iść do przodu, nie zważając na przeciwności losu.

Wyróżnienie jur dziecięcego

Blask tęczy reż. Vic Sarin

Wyróżniony za fantastyczną grę aktorską oraz za to, że w poruszający sposób pokazuje, jak ważna w życiu każdego człowieka jest miłość.

Wyróżnienie

W zwierciadle niejasno reż. Jesper W. Nielsen

Wyróżniony za przekazanie wiedzy dotyczącej ludzkiej egzystencji , gdzie śmierć nie jest końcem, lecz zmianą i początkiem czegoś nowego.

"Marcin" – Nagroda Jury Młodych

The Rabbit Case reż. Jakub Wroński

Wyróżnienie

Życie Hayat reż. Reha Erdem

W czasie kiedy klasyczna baśń spod znaku filmowego eskapizmu znajduje się pod obstrzałem, zagrożona przez dekonstrukcyjne zapędy szyderców i apologetów realizmu, niewielu filmowców ma wciąż odwagę szukać ucieczki w nostalgicznych i fantastycznych narracjach. My, opowiadamy się po stronie wyobraźni i alternatyw oferowanych przez utopie kreślone za pomocą czysto filmowych środków. Stąd nagrodę Marcina przyznajemy filmowi animowanemu The Rabbit Case, w reżyserii Jakuba Wrońskiego za kolażową Re-animację tradycji i naszych najwcześniejszych wspomnień na poziomie formy i treści.
Ponadto postanowiliśmy przyznać wyróżnienie dla filmu Życie Hayat, w reżyserii Rehy Erdema, który w intrygujący sposób przesuwał konflikty ze sfery wizualnej, na poziom dźwięku, wyobraźni i w przestrzeń poza kadrem.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…