"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

15 filmów roku 2009 6

Początek nowego roku zawsze sprzyja podsumowania starego roku. Również nasza redakcja postanowiła zrobić takie podsumowanie. Specjalnie dla Was wybraliśmy 15 naszym zdaniem produkcji, które powinny zasługiwać na uwagę każdego widza. W naszym zestawieniu uwzględniliśmy przede wszystkim produkcję, które w jakiś sposób zaskoczyły, do których z przyjemnością wraca się po kilku miesiącach.

15 filmów roku 2009

Zapraszamy do zapoznania się z 15 filmami roku 2009, które należało obejrzeć.

Gomorra

Kadr z filmu GomorraKadr z filmu Gomorra

Premiera: 16.01.2009

Reż: Matteo Garrone

Opis: Władza, pieniądze i krew – oto wartości, z którymi mieszkańcy prowincji Neapolu i Caserty stykają się każdego dnia. Nieważne, czy jesteś krawcem, absolwentem wyższej uczelni czy nastolatkiem, któremu wydaje się, że żyje w gangsterskim filmie. Twoim światem rządzi wszechobecna Camorra. Jej zasady są proste. Jeśli je złamiesz, czeka cię śmierć.

Info: Europejska produkcja, która spodobała się zarówno fanom kina bardziej komercyjnego jak i usatysfakcjonowała wszystkich szukających w kinie czegoś więcej niż proste strzelanki. Opowieść o kilku gangsterach oraz społeczności Neapolu, które nie wyobraża chyba sobie życia bez mafii. Kilka smaczków (choćby suknie szyte dla amerykańskich gwiazd) sprawiają, że zupełnie inaczej patrzymy na mafijne organizacje przestępcze.

Obywatel Milk

Kadr z filmu Obywatel MilkKadr z filmu Obywatel Milk

Premiera: 23.01.2009

Reż: Gus Van Sant

Opis: Kiedy w 1978 zamordowany został Harvey Milk, świat stracił jednego z największych wizjonerów i przywódców walczących o sprawiedliwość.

Info: Ten film nigdy nie zwróciłby naszej uwagi gdyby nie świetna gra aktorska Seana Penna. I to właśnie z tego względu postanowiliśmy przede wszystkim włączyć go do naszej listy. Aktor, który dotychczas był znany z ról twardych facetów w wyjątkowo przekonujący sposób potrafił zagrać… geja. Na uwagę zasługuje również fakt pokazania amerykańskiego społeczeństwa i sposób funkcjonowania tamtejszej demokracji w końcówce lat 70-tych.

Opór

Kadr z filmu OpórKadr z filmu Opór

Premiera: 23.01.2009

Reż: Edward Zwick

Opis: Zrealizowana z imponującym rozmachem opowieść o żydowskich partyzantach walczących podczas II Wojny Światowej w lasach Puszczy Nalibockiej, na terenie dzisiejszej Białorusi. Przez kilka lat z powodzeniem wymykali się hitlerowcom, a w sercu puszczy stworzyli świetnie funkcjonującą tajną osadę dla żydowskich uciekinierów.

Info: Może to strasznie kłamliwy film, może to gniot roku, ale tego, co zrobił w polskich kinach na początku roku nie sposób ominąć. Przez nasz kraj przelała się fala krytyki, niektórzy apelowali nawet o wprowadzenie zakazu wyświetlania tej produkcji. My chcieliśmy, aby projekt znalazł się na naszej liście również z tego względu, iż po raz pierwszy od dawien dawna pokazano żydów, którzy nie tylko przyglądali się spokojnie śmierci własnego narodu, ale także walczyli. Nie oceniamy go jako dzieła, to zadanie należy do was.

Ciekawy przypadek Benjamina Buttona

Kadr z filmu Ciekawy przypadek Benjamina ButtonaKadr z filmu Ciekawy przypadek Benjamina Buttona

Premiera: 6.02.2009

Reż: David Fincher

Opis: Opowieść o człowieku, który przychodzi na świat jako osiemdziesięciolatek i stopniowo młodnieje. O człowieku, który – podobnie jak my wszyscy – nie potrafi zatrzymać upływu czasu. Jego osobistą historię, osadzoną w Nowym Orleanie, śledzimy od końca I Wojny Światowej w 1918 roku aż po XXI wiek, przeżywając jego los równie niezwykły, jak bywa los każdego człowieka.

Info: David Fincher zrealizował produkcję, która przez wiele lat wcześniej wydawała się nie do nakręcenia. Odtworzył niezwykłe losy postaci stworzonej przez F. Scotta Fitzgeralda. To taka zupełnie inna wersja Forresta Gumpa, który był znany tylko dla okolicznej ludności. Brad Pitt i Cate Blanchett pokazali, że nie tylko świetnie wyglądają, ale potrafią bardzo dobrze grać. Szkoda tylko, iż Oscarów tak mało.

Slumdog.Milioner z ulicy

Kadr z filmu Slumdog. Milioner z ulicyKadr z filmu Slumdog. Milioner z ulicy

Premiera: 27.02.2009

Reż: Danny Boyle

Opis: Jamal, mieszkaniec slumsów Bombaju, w wieku 18 lat bierze udział w hinduskiej wersji "Milionerów". Od finałowej wygranej dzieli go ostatnie pytanie, jednak zanim zdąży na nie odpowiedzieć, aresztuje go policja. Funkcjonariusze chcą się dowiedzieć jak chłopak może wiedzieć tak dużo. Jamal opowiada prawdziwą historię dzieciństwa, przemocy i miłości swojego życia. To ulica była jego szkołą. Szkołą przetrwania…

Info: Jeśli nie oglądaliście tego filmu należy jak najszybciej iść do wypożyczalni i zobaczyć nową produkcję Danny'ego Boylea. Przewrotna opowieść o zwykłym mieszkańcu slumsów, który opowiada swoje niezwykłe losy. Film, który śmieszy, bawi oraz zmusza do łez. Istnieje jeszcze inna strona medalu tej produkcji. Sukces filmu nie przyniósł odmiany losu młodych indyjskich aktorów, którzy wciąż żyją w slumsach.

Watchmen: Strażnicy

Kadr z filmu Watchmen: StrażnicyKadr z filmu Watchmen: Strażnicy

Premiera: 6.03.2009

Reż: Zack Snyder

Opis: Akcja filmu „Watchmen” osadzona jest w alternatywnej Ameryce roku 1985, kiedy to przebrani w kostiumy super-bohaterowie są częścią społeczeństwa, a „Zegar Sądu Ostatecznego” – wyznaczający poziom napięcia między USA a Związkiem Radzieckim – stale pokazuje pięć minut do północy. Członek samozwańczej straży obywatelskiej, Rorschach rozpoczyna intrygę mającą na celu zabicie i zdyskredytowanie wszystkich byłych i obecnych super bohaterów. Łącząc siły ze swoim byłym legionem – rozwydrzoną grupą emerytowanych super bohaterów, z których tylko jeden posiada prawdziwą moc – Rorschach wpada na trop zakrojonego na szeroką skalę spisku, który ma związek z przeszłością i może mieć katastrofalne skutki na przyszłość. Misją Strażników jest czuwanie nad ludzkością… ale kto czuwa nad nimi?

Info: Dla części naszej redakcji jest to najbardziej niedoceniony film roku. Jedna z lepszych ekranizacji komiksu, która mimo wszystko sukcesu nie mogła odnieść. To nie jest zwykła, prosta historia, w której mamy tylko dobrych i tylko złe postaci. Tutaj przeplatają się wątki dobra i zła, tutaj nie jesteśmy do końca pewni, kto jest dobry a kto zły. Wszyscy za to powinni obejrzeć czołówkę filmu, która jest bodajże jedną z najlepszych czołówek filmów pełnometrażowych.

Gran Torino

Kadr z filmu Gran TorinoKadr z filmu Gran Torino

Premiera: 27.03.2009

Reż: Clint Eastwood

Opis: Walt Kowalski, weteran wojny w Korei i zapiekły rasista z krwi i kości o stalowej woli, żyjący w świecie, który nieustannie ulega zmianom, zostaje zmuszony przez sąsiadów-imigrantów, którzy wraz ze swoją rodziną wprowadzili się po sąsiedzku, do trudnej konfrontacji z własnymi zadawnionymi uprzedzeniami. A wszystko zacznie się od klasycznego samochodu Kowalskiego – Gran Torino z 1972 roku.

Info: Niezwykły film Eastwooda z akcentem polskim. Opowieść o prostym zwyczajnym weteranie wojennym, rasiście, któremu przyjdzie żyć w okolicy pełnej imigrantów. Choć początkowo nie pała do nich sympatią wszystko zmienia się na skutek jednego wydarzenia, które odmieni losy wszystkich bohaterów. Na dodatek przewrotna końcówka, której chyba nikt się nie spodziewał.

Zapaśnik

Kadr z filmu ZapaśnikKadr z filmu Zapaśnik

Premiera: 20.03.2009

Reż: Darren Aronofsky

Opis: Poruszająca opowieść o Randym "The Ram" Robinsonie (Mickey Rourke), gwieździe wrestlingu – brutalnej i widowiskowej odmiany zapasów, którego spektakularna kariera została nagle przerwana przez zawał serca. Randy stara się stanąć na nogi i ułożyć swoje życie na nowo. Wiąże się ze striptizerką (Marisa Tomei) i próbuje odzyskać miłość córki. Jednak nic nie jest w stanie zastąpić mu adrenaliny związanej z walką. Kiedy na jego drodze pojawia się dawny rywal Ayatollah, Randy podejmuje rzucone mu wyzwanie i staje do walki, choć wie, że może być to ostania rzecz jaką zrobi w życiu….

Info: Czy mógłby powstać inny film, który przywróciłby do łask producentów aktora Mickey'a Rourke. Kiedyś ten przystojniak dzisiaj wygląda jak gangster z naszych koszmarów. Jednak wciąż aktorsko jest świetnie przygotowany. Obraz to po części opowieść o wrestlingu a po części o życiu, które nie zawsze układa się pozytywnie. Troszkę szkoda, iż nie doceniono Marisę Tomei, która dla wielu zagrała rolę swojego życia.

Star Trek

Kadr z filmu Star TrekKadr z filmu Star Trek

Premiera: 8.05.2009

Reż: J.J. Abrams

Opis: Losy galaktyki znajdują się w rękach Jamesa Kirka (Chris Pine), wiecznie spragnionego przygód chłopaka z Iowa, oraz Spocka (Zachary Quinto), którego wychowało społeczeństwo odrzucające wszelkie emocje. Żywioł i rozum. Instynkt i rozsądek. To niezwykłe partnerstwo będzie jedyną siłą, która ocali załogę przed niewyobrażalnym niebezpieczeństwem i pozwoli dotrzeć tam, gdzie nikt inny nie miał odwagi.

Info: Nowy przygoda z załogą USS Entrepraise od początku wydawała się być projektem bardzo ryzykownym. Bowiem, w jaki sposób zadowolić zarówno wiernych fanów oryginalnej serii oraz zapoznać z historią młodych widzów? Projekt J.J. Abramsa okazał się strzałem w dziesiątkę. Świetna gra aktorska, piękne plenery oraz niezbyt nachalne efekty specjalne sprawiły, iż nie tylko amerykanie pokochali tą gwiezdną przygodę. Mamy nadzieję, że wy także.

Kac Vegas

Kadr z filmu Kac VegasKadr z filmu Kac Vegas

Premiera: 7.08.2009

Reż: Todd Phillips

Opis: Czterech dobrych kumpli wyrusza na wieczór kawalerski do Las Vegas. Następnego ranka dopada ich kac-gigant, przyszły pan młody znika, a pozostali nie pamiętają, co się stało. Wyruszając na poszukiwanie kolegi, odkrywają, że jeden z nich poślubił striptizerkę, drugi miał doświadczenie homoseksualne, a wszystkich czterech ściga lichwiarz – bandyta.

Info: Amerykańskie komedie można było podzielić na te romantyczne i familijne oraz te dla nastolatków. Jednak, gdy do kin wprowadzony został Kac Vegas wszystko stało się inne. Do łask wrócą za pewne produkcje komediowe dla dorosłych widzów. Czwórka bohaterów zmuszona jest krążyć po Las Vegas w poszukiwaniu przyszłego pana młodego. Już od dawna wielu z nas podczas seansu tak dobrze się nie bawiło.

Bękarty wojny

Kadr z filmu Bękarty wojnyKadr z filmu Bękarty wojny

Premiera: 11.09.2009

Reż: Quentin Tarantino

Opis: Świat opanowała II Wojna Światowa. Grupa żydowsko-amerykańskich żołnierzy znanych jako "Bękarci", sieje zgrozę w szeregach wojsk Trzeciej Rzeszy. Zgodnie z rozkazami mają mordować wroga w najbardziej bestialski sposób, jaki tylko będzie możliwy. "Bękarci" pod dowództwem porucznika Aldo Raine’a stawią czoła żołnierzom dowodzonym przez oficera SS – Hansa Landa.

Info: Genialna wojenna produkcja Quentina Tarantino, który postanowił odmienić losy wojny. Grupka amerykańskich żydów zostaje wysłana do europy, aby tam siać grozę wśród hitlerowców. W międzyczasie trwają przygotowania do zamachu na czołowych nazistów w malutkim Paryskim kinie. Poza tym do dzisiaj chyba wszyscy mają przed oczami Hansa Landę.

9

Kadr z filmu  9Kadr z filmu 9

Premiera: 18.09.2009

Reż: Shane Acker

Opis: W postapokaliptycznej przyszłości pewnej grupie szmacianych laleczek grozi zagłada. Zrobią wszystko, aby uratować swoje życie. Jedna z nich, nosząca na plecach numer 9, jest ich ostatnią nadzieją na przetrwanie. Na życie laleczek czyhają siejące zagładę, drapieżne kreatury nowego świata.

Info: Niezwykła opowieść o losie szmacianych laleczek, którym przyjdzie żyć w postapokaliptycznym Londynie. Próbą zmiany świata jest tajemnicze urządzenie, które może zupełnie odmienić losy ocalałych przy życiu lalek. Finał filmu okazuje się dla wielu rozczarowujący, ale jednak na uwagę zasługuje fakt, iż animacja staje się, co raz to lepsza. I oby tak dalej.

Dystrykt 9

Kadr z filmu Dystrykt 9Kadr z filmu Dystrykt 9

Premiera: 9.10.2009

Reż: Neill Blomkamp

Opis: W roku 1982 wprost na Johanessburgiem (RPA) zatrzymuje się statek kosmiczny. Rząd zatrzymuje obcych i umieszcza ich obozie nazwanym Dystryktem 9, będącym dzielnicą slumsów. Tam przybysze z kosmosu zmuszeni są zostać, aż światowe władze zdecydują, co z nimi zrobić. 28 lat później prywatnej firmie MNU zwierza się zadanie utrzymania porządku i przesiedlenie kosmitów do nowego obozu. Napięte stosunki między rasami zdają się osiągać apogeum. Kluczem do rozwiązania problemu staje się Wikus van de Merwe (Sharlto Copley) – pracownik Multi-National United, który zostaje wystawiony na działanie obcej biotechnologii.

Info: Obraz powstał z dala od amerykańskich wielkich studiów filmowych, przez co ma swoją magię. Cała historia pokazuje zmianę nastawienia do kosmitów głównego bohatera. Do końca nie wiemy czy to na skutek wirusa, czy to może ze względu na fakt większego z nimi przebywania. Wiemy jednak, że to Ziemianie czasem mogą być tymi złymi w kontaktach z kosmitami.

Odlot

Kadr z filmu OdlotKadr z filmu Odlot

Premiera: 16.10.2009

Reż: Pete Docter

Opis: Pewnego dnia Carl Fredricksen postanawia zrealizować marzenie swego życia i wyrusza w podróż do tajemniczej krainy w Ameryce Południowej. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Carl podróżuje we własnym domu unoszonym przez setki balonów, a w wyprawie przypadkowo towarzyszy mu pewien ośmiolatek. Jednak prawdziwe przygody zaczynają się dopiero po dotarciu na miejsce, gdzie dwóch podróżników spotyka dziwacznego ptaka i mówiącego ludzkim głosem psa.

Info: Tylko Pixar mógł stworzyć historię o egocentrycznym staruszku, który postanawia wyruszyć ze swoim domem do Ameryki Południowej. Przypadek sprawia, iż Carlowi Fredricksenowi towarzyszyć będzie młody, otyły skaut Russel. Produkcja ta zawiera magię i uniwersalne przesłanie, że każdy z nas będąc małym dzieckiem miał jakieś tam marzenia. Pytanie tylko czy teraz o nich nie zapomnieliśmy?

Avatar

Kadr z filmu AvatarKadr z filmu Avatar

Premiera: 25.12.2009

Reż: James Cameron

Opis: Avatar opowiada historię sparaliżowanego byłego komandosa, który dostaje szansę odzyskania zdrowego ciała. Musi jednak wziąć udział w specjalnym programie militarnym o nazwie Avatar. W rolach głównych między innymi Sam Worthington, Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez.

Info: Powiedzmy sobie szczerze, iż na liście filmów do obejrzenia w ubiegłym roku nie sposób ominąć najnowszej produkcji Jamesa Camerona. I to nie tylko ze względu na rewolucję w kinie trójwymiarowym. Ten obraz należy obejrzeć choćby ze względu na osobę samego reżysera, który od czasu Titanica nie nakręcił innej produkcji. Cameron jak żaden inny hitowy reżyser nie kręci na siłę. Za każdym razem tworzy coś niezwykłego. Avatar nas nie zawiódł, a was?

PS - (Filmy polskie i niezależne będą w osobnym newsie)

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 32

justangel

Badania miałam robione. Zarówno neurologiczne jak i laryngologiczne, i wszystko w porządku:)
A "Szczęk" teraz nie oglądam, bo już mnie nie straszą. Jako dziecko bałam się na tym filmie, teraz się nie boję, cały nastrój grozy prysnął gdzieś wraz z wiekiem.

Ronaldinho

Polecam pójść na jakieś badania, bo to normalne nie jest, a może szybko uda ci się z jakiejś wady neurologicznej wyleczyć. A i są różne wersje 3D i może być tak, że tylko na jednej ci się kreci w głowie.
Dlaczego? Bo stare i słabe efekty?

justangel

Co do Camerona to owszem: zrobił niezłe filmy, ale największą fanką jego twórczości nie jestem. Wydaje mi się, że niestety czasem w jego filmach można odczuć przerost formy nad treścią. Ale co kto lubi.
A film zobaczę, ale kiedy i czy w 3D to nie wiem. Powód zasadniczy: przy 3D kreci mi się w głowie:)
Fanką "Szczęk" też nie jestem, bałam się na tym filmie za dziecka, teraz nie sądzę, żeby mnie nawet zainteresowały…

Ronaldinho

Gdyby tak nie było, to być wiedziała co w połączeniu z tym gatunkiem daje James Cameron.
Nie rób błędu i idź na 3D.
A np "Szczęki" mają jakąś sensowną fabułę? Można ją opisać w jednym zdaniu – "Rekin ludojad grasuje blisko często uczęszczanej plaży."

justangel

Wręcz przeciwnie:)
A ja słyszałam akurat odwrotnie:) Że to schematyczny i prosty film, tyle że ładnie zrobiony. Jak jest naprawdę przekonam się jak w końcu obejrzę:)
Wiesz mnie generalnie chodziło mi o to, że dobre efekty i zaskoczenie widza to za mało bo film uznać za fenomenalny czy kultowy. Jak nie ma sensownej fabuły to efekty nic nie dadzą, bo one z czasem staną się przestarzałe.

Proszę czekać…