Złote Taśmy rozdane 0

Filmy Dom zły w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego i Biała wstążka dzieło Michaela Hanekego uhonorowano Złotymi Taśmami za rok 2009, nagrodami polskich krytyków filmowych.

Kadr z filmu "Dom zły"

Złote Taśmy są przyznawane od 1985 r. przez krytyków ze Stowarzyszenia Filmowców Polskich, zrzeszonych również w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI.

Werdykt Stowarzyszenie Filmowców Polskich przekazało PAP w czwartek.

Dom zły Wojciecha Smarzowskiego – historia o prowadzonym w 1982 r. milicyjnym śledztwie w sprawie brutalnego morderstwa popełnionego w jednej z chałup w odległym zakątku Bieszczad; z Marianem Dziędzielem, Kingą Preis, Arkadiuszem Jakubikiem i Bartłomiejem Topą w obsadzie – została przez krytyków uhonorowana Złotą Taśmą dla najlepszego filmu polskiego wprowadzonego na polskie ekrany w 2009 r.

Dramat Biała wstążka w reżyserii Austriaka Michaela Hanekego – opowieść o psychologicznym podłożu faszyzmu – zdobył Złotą Taśmę dla najlepszego filmu zagranicznego pokazywanego w polskich kinach w 2009 r.

Krytycy przyznali również wyróżnienia dla filmów: izraelskiego Walca z Baszirem w reżyserii Ariego Folmana i rosyjskiego Papierowego żołnierza w reżyserii Aleksieja Germana-młodszego.

Nagrody zostaną wkrótce wręczone podczas uroczystej gali Złotych Taśm w Warszawie. Daty ceremonii jeszcze nie podano.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

JohnnyDepp

Dom ZŁY najlepszy polski film 2009 ! genialny

Proszę czekać…