Zabójcza jazda w technologii 3D 0

Kolejna część serii Oszukać przeznaczenie to przede wszystkim niezwykle realistyczne efekty specjalne w 3D! Po raz pierwszy widz może być nie tylko obserwatorem, ale uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach zupełnie jakby był częścią planu filmowego. Film, który w Polsce zobaczyło prawie 600 tys. widzów teraz na Blu-Ray i DVD dostępny w dwóch wersjach: zapierającej dech w piersiach wersji 3D i tradycyjnej 2D.

Plakat Oszukać przeznaczenie 4

Spoczywaj w kawałkach
Nick O’Bannon (Bobby Campo) wraz z przyjaciółmi zamierzają spędzić niezapomniany dzień na torze oglądając wyścigi samochodowe. Dobrą zabawę przerywa przerażająca wizja, której doznaje Nick. Przed oczami jawi mu się tragiczna w skutkach katastrofa na torze, w której ginie on i wszyscy jego przyjaciele.

Przerażony Nick, dodatkowo zdenerwowany niezwykłą realnością swojej wizji namawia wszystkich do ucieczki. W ostatniej udaje mu się wszystkich przekonać i przyjaciele uciekają z toru. Chwilę później przekonują się, że wizja Nicka była prorocza.

Kadr z filmuKadr z filmu

Niestety, ich radość z cudownego ocalenia nie trwa długo. Przerażające wizje nie przestają męczyć Nicka a jego przyjaciele zaczynają ginąć w makabrycznych okolicznościach. Wszystko wskazuje na to, że przeznaczenie dosięgnie wszystkich, którzy feralnego dnia uciekli z toru wyścigowego. Nick musi znaleźć sposób na oszukanie przeznaczenia raz na zawsze, zanim śmierć dosięgnie i jego.

Kadr z filmuKadr z filmu

Oszukać przeznaczenie 4 to najnowsza odsłona niezwykle popularnej serii horrorów, a jednocześnie pierwsza, która powstała w technologii 3D. Reżyserii filmu podjął się David R. Ellis – autor udanego Oszukać przeznaczenie 2 oraz kultowych Węży w samolocie. Scenariusz napisał Eric Bress, współscenarzysta i współreżyser głośnego filmu Efekt motyla.

Do pracy na planie reżyser zaprosił grono młodych, obiecujących aktorów. W roli Nicka O’Bannona wystąpił Bobby Campo mający na swoim koncie epizodyczne role w popularnych serialach Kryminalne zagadki Miami oraz Law & Order: Special Victims Unit. Obok niego w obsadzie Oszukać przeznaczenie 4 znaleźli się: Shantel VanSanten (One Three Hill), Nick Zano (Złap mnie, jeśli potrafisz), piękna Haley Webb, Mykelti Williamson (Forrest Gump), Krista Allen („Smallville”), Andres Fiscella (Bal maturalny), Justin Welborn i Stephanie Honoré.

Kadr z filmuKadr z filmu

Zapierające dech w piersiach cyfrowe efekty specjalne stworzyli specjaliści z uznanych firm: Hybride (300, Podróż do wnętrza ziemi), CafeFX (Sin City: Miasto grzechu, Labirynt fauna), Zoic Studios (Dystrykt 9) oraz Entity FX (Spirit: Duch miasta, Watchmen: Strażnicy).

Wydanie Blu-Ray i DVD filmu Oszukać przeznaczenie 4 zadebiutowało w polskich sklepach już 22 stycznia!

Wydanie DVD horroru dostępne będzie w dwóch wersjach:

  • 1płytowej – na której znajdzie się film w tradycyjnej wersji 2D
  • 2płytowej – na której znajdą się film w wersji 3D i 2D wraz z dołączonymi 4. parami specjalnych okularów pozwalających na oglądanie horroru w trójwymiarze.

Wydanie Blu-Ray będzie dostępne w wersji dwupłytowej w skład, której wejdą: film wersji 2D, film w wersji 3D (w rozdzielczości SD) oraz cztery pary okularów.

Kadr z filmuKadr z filmu

Śmierci nie oszukasz
Fabuła Oszukać przeznaczenie 4 skonstruowana jest na podobnej zasadzie, co wcześniejsze odsłony cyklu. Film rozpoczyna się od fantastycznie sfilmowanej wizji katastrofy, a później opowiada losy cudem ocalałych z niej ludzi kolejno ginących w makabrycznych wypadkach. Od wcześniejszych części, obraz różni to, że został zrealizowany w technologii 3D.

W filmach z serii „Oszukać przeznaczenie” czarnym charakterem jest sama śmierć – mówi reżyser David R. Ellis. – Jeśli to twoja kolej na śmierć, to umrzesz. Nie ma innej możliwości.

Cykl przyzwyczaił widzów do mocnych sekwencji otwierających. W pierwszej części była to katastrofa na lotnisku, w drugiej karambol na autostradzie, a w trzeciej wypadek na kolejce górskiej w lunaparku. W Oszukać przeznaczenie 4 scena otwierająca rozgrywa się na wyścigach samochodowych, jednej z najchętniej oglądanych w USA imprez sportowych.

Kadr z filmuKadr z filmu

– Podczas wyścigów wyzwala się energia kinetyczna, dlatego są duże szanse, że wydarzy się tam coś niebezpiecznego. Mimo to, siedzący na trybunach widzowie zawsze czują się bezpiecznie, bo większość wypadków ma miejsce na torze – tłumaczy odpowiedzialny za produkcję wszystkich filmów z serii Oszukać przeznaczenie Craig Perry.

Na planie filmu po raz kolejny spotkali się reżyser David R. Ellis i scenarzysta Eric Bress, którzy wspólnie zrealizowali już Oszukać przeznaczenie 2. Obaj bardzo ucieszyli się na tę współpracę, ponieważ znali już formułę serii i wiedzieli jakie cele należy osiągnąć podczas jego produkcji.

Kadr z filmuKadr z filmu

Współpraca przebiegała świetnie, a praca przy tylu scenach akcji jest marzeniem każdego reżysera –wspomina reżyser David R. Ellis.

Największym wyzwaniem dla ekipy była, oczywiście, realizacja sekwencji otwierającej film. Jej nakręcenie wymagało zaangażowanie wszystkich ekip, które pracowały jednocześnie na planach znajdujących się w dwóch stanach! Ogromne trybuny toru wyścigowego wybudowano na przedmieściach Nowego Orleanu, natomiast sceny ścigających się aut powstały w mieście Mobile w stanie Alabama na znajdującym się tam torze Mobile International Speedway. – Zbudowaliśmy ponad 40-metrową sekcję trybun w Nowym Orleanie, tak, by dokładnie pasowała rozmiarami do prawdziwego toru wyścigowego w Mobile, a potem połączyliśmy ujęcia. W gruncie rzeczy nakręciliśmy jedną część sceny w Luizjanie, a drugą w Alabamie – tłumaczy producent Craig Perry.

David R. Ellis jest niezwykle dumny z efektu prac filmowców. Jego zdaniem scena na torze wyścigowym jest najlepszą sekwencją otwierającą w serii Oszukać przeznaczenia, a jej siła w dużym stopniu wynika z tego, że powstała przy wykorzystaniu tradycyjnych efektów specjalnych tylko w niewielkim stopniu poprawianych efektami cyfrowymi.

Kadr z filmuKadr z filmu

W filmie jest naprawdę niewiele ujęć z wykorzystaniem blueboxa. Znaczna większość z nich to rzeczywiste sceny akcji, podrasowane tylko wizualnymi efektami specjalnymi. Tam, gdzie było to możliwe, chcieliśmy dać widzom coś prawdziwego – mówi reżyser.

Mamy ogień, mamy wybuchy, mamy zderzenia samochodów, mamy budowle walące się na ludzi – dodaje scenograf Jaymes Hinkle.

W scenie wyścigów samochodowych udział wzięli najlepsi w branży kierowcy – kaskaderzy oraz profesjonalni kierowcy torów wyścigowych. – Kiedy kręcisz scenę kolizji samochodu pędzącego prawie 130 kilometrów na godzinę po wznoszącym się torze, różne rzeczy mogą się zdarzyć – mówi koordynator pracy kaskaderów Jeff Dashnaw.

Głównym powodem, dla którego David R. Ellis zdecydował się powrócić do serii Oszukać przeznaczenie była możliwość realizacji filmu w entuzjastycznie przyjmowanej przez widzów technologii 3D. Obraz został zrealizowany w rewolucyjnej technologii PACE Fusion System pozwalającej na realizację zdjęć w wysokiej rozdzielczości, co dla producenta Criaga Perry’ego było przełomowym wydarzeniem. – Ta seria świetnie wpisuje się w format 3D ze względu na swoją tematykę i scenografię. Teraz widzowie oglądający „Oszukać przeznaczenie” będą czuli nie tylko, że coś dzieje się przed nimi, ale również za ich plecami. Będą kompletnie zanurzeni w filmie i w świecie, który on przedstawia – mówi Perry.

Kadr z filmuKadr z filmu

Ellis nie chciał aby technologia 3D byłą jedynie atrakcyjnym dodatkiem do filmu. Zależało mu by wykorzystać ją do stworzenia nowej jakości w kinie, wydobycia na wierzch drzemiących w niej możliwości.

David chciał nakręcić film, który nie tylko będzie bazował na technologii 3D, ale będzie naprawdę dobry i śmieszny. Musieliśmy więc znaleźć sposób, by sceny akcji nakręcić jak nikt wcześniej, co nie było łatwe – wspomina operator Glen MacPherson.

Oczekiwania i ambicje reżysera oraz fakt, że film był realizowany w rozdzielczości HD nie ułatwiały pracy ekipie. Kręcenie w wysokiej rozdzielczości wymaga od doświadczonych filmowców tego by porzucili swoje rutynowe zachowania na planie i cały czas szukali nowych rozwiązań. Przykładowo w rozdzielczości HD na ekranie zupełnie inaczej wyglądają kolory, są bardziej pomarańczowe, co wymagało użycia na planie specjalnie przygotowanej sztucznej krwi o ciemniejszej, niż w przypadku tradycyjnych produkcji, barwie.

Dla scenografa Jaymesa Hinkle’a praca w HD oznaczała stworzenie znacznie bardziej szczegółowych dekoracji, które atrakcyjnie prezentowałyby się w wysokiej rozdzielczości.

Wszystko zostało powiększone tak, by znalazło się miejsce na przestrzeń między kamerą, aktorem i wszystkim, co znajdowało się w pomieszczeniu. Nakręciliśmy parę wspaniałych ujęć, które były jednocześnie wielkimi przedsięwzięciami – wspomina Hinkle.

Kadr z filmuKadr z filmu

Technologia HD to bezlitosny format. Widać w nim wszystko. Normalnie, w scenach z udziałem tłumu, aby zwiększyć liczbę osób zamiast statystów używa się niekiedy wyciętych z kartonu postaci lub dmuchanych lalek. Ale w HD wycięte postacie wyglądają płasko, a lalki sztucznie. Tak wysoka jest przejrzystość i ostrość obrazu. Nie sposób go oszukać – tłumaczy producent Craig Perry.

Na ekrany amerykańskich kin horror Oszukać przeznaczenie 4 wszedł 28. sierpnia 2009 roku w pierwszy weekend zarabiając ponad 27 milionów dolarów. Polska premiera filmu odbyła 4. września. W polskich kinach Oszukać przeznaczenie 4 zobaczyło prawie 600 tys. widzów!

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 7

HeRr 2010-02-05

Ja uważam że seria ma potencjał, ale na tej części ziewałem z nudów. Nie wziąłbym go za darmo, bo nie miałbym co z nim robić ;) Chyba że na handel ;) Nie trzymam filmów na półkach, tylko w postaci cyfrowej, zajmują mniej miejsca :)

Czechu 2010-01-31

Heh, pewnie byś wziął :) za darmo każdy bierze, a tak żeby nawiązać do wiadomości, to wiadomo, że film zrobiono w 3D, żeby coś zarobić inaczej pewnie by się nie sprzedał, ewentualnie by tylko zwrócił koszty produkcji i tyle.

HeRr 2010-01-30

Generalnie to bym go nie wziął za darmo ;)

Trophy 2010-01-29

Generalnie, zgadzam się z przedmówcą.

MJ_MARTINO 2010-01-29

Generalnie film był mizerny i słaby…

Proszę czekać…