VIII MFF Dokumentalnych o Wysockim 2

Dziewiętnaście konkursowych projekcji, dyskusje i warsztaty z reżyserami oraz koncert przewidziano w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim "Pasje według świętego Włodzimierza".

Włodzimierz Siemionowicz Wysocki

Udział w festiwalu zapowiedzieli reżyserzy, badacze i miłośnicy twórczości rosyjskiego barda z 25 krajów.

Sobotnia inauguracja imprezy odbyła się w kinie Kryterium. W tym samym miejscu w niedzielę wieczorem jury ogłosi wyniki filmowego konkursu i wręczyło nagrody – statuetki z wizerunkiem Wysockiego.

Zakwalifikowane do konkursu filmy z 12 krajów były zaprezentowane w Domku Kata przy ul. Grodzkiej. Tam również odbyły się panelowe dyskusje, pokaz kolorowania archiwalnych czarno-białych filmów oraz spotkanie z włoskim pisarzem Mario Allssandrem, autorem książki Byłem duszą złego towarzystwa. Życie i niezwykła twórczość Włodzimierza Wysockiego.

Również w Domku Kata wystąpili artyści z Irlandii, Litwy i Łotwy z koncertem Śpiewasz na cały świat, podczas którego utwory rosyjskiego barda były grane w celtyckich rytmach.

Festiwalowi towarzyszy wystawa Wysocki – od afisza do plakatu. Na zakończenie imprezy zaprezentowany zostanie spektakl Przebudzenie, który jest sceniczną adaptacją prozy Wysockiego.

Organizatorem festiwalu jest jedyne w Polsce muzeum Włodzimierza Wysockiego prowadzone przez badaczkę jego twórczości i życia dr Marlenę Zimną.

Włodzimierz Siemionowicz Wysocki (1938-1980) – rosyjski pieśniarz, aktor i poeta. Miał zostać inżynierem, ale rzucił studia techniczne dla teatru. Karierę zaczynał na początku lat 60. w Teatrze Puszkina w Moskwie, później przez wiele lat był związany z Teatrem na Tagance. Zagrał też w kilku filmach. Swoje pieśni początkowo tworzył pod wpływem Bułata Okudżawy, później znalazł własny styl. Mimo popularności władze Związku Radzieckiego nigdy nie uznały go za wielkiego artystę, sławą cieszył się we Francji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Trzykrotnie żonaty – ostatnią żoną była francuska aktorka Marina Vlady.

Wysocki zmarł 25 lipca 1980 r. na zawał serca w wyniku przedawkowania środków pobudzających. Pochowano go na cmentarzu Wagankowskim w Moskwie. Na pogrzebie były tłumy, jego grób do dziś tonie w kwiatach. 25 stycznia obchodzona była 72. rocznica jego urodzin.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…