"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Cameron oskarżony o plagiat 0

Chiński pisarz Zhou Shaomou poinformował, iż zamierza pozwać Jamesa Camerona o plagiat. Pisarz zarzuca reżyserowi, iż w 80 % scenariusz filmu Avatar jest kopią jego książki pt. Tale of the Blue Crows. Powieść została w 2006 roku opublikowana w internecie.

Kadr z filmu Avatar (2009)

Zhou Shaomou w mediach poinformował, iż jego powieść to historia sześciu astronautów, którzy wyruszają w długą podróż do niezwykłej planety, która jest zamieszkiwana przez rasę błękitnych obcych.

Pisarz podaje kilka przykładów kopii: otóż podróż w filmie Avatar trwała 5 lat, 9 miesięcy i 22 dni, a w jego książce trwa 6 lat. Inny przykład to fakt, iż kosmici są niezwykle silnie związani z naturą (podobnie jak w produkcji Camerona). Shaomou żąda or reżysera 146 mln $.

Przypomnijmy, iż na początku roku rosyjskie media oskarżyły Camerona o plagiat. Według nich produkcja reżysera jest adaptacją serii powieści SF autorstwa braci Strugackich. Wtedy jednak pozew do sądu nie wpłynął.

Źrodło: www.beyondhollywood.com

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

Cameron w sumie ma już podobne doświadczenia. Z pierwszym Terminatorem też były przepychanki co do tego czy nie jest to przypadkiem plagiat. W końcu doszło do ugody.

Ronaldinho

Już w 95’ podobno był pełny scenariusz, ale produkcja porzucona ze względu na koszty i Titanica, do tego sam James mówił, że Avatara oparł na wszystkich produktach sci-fi (filmy, książki), jakie poznał.

Hsi_Nao

Tak właściwie to nic nowego. Zawsze, w przypadku dochodowych dzieł, są pozwy o plagiat, bo njie da się wykluczyc pewnych podobieństw – w końcu wszystko już było ;-)
Tylko żal tych pazernych ludzi…
A Cameron raczej nie będzie miał problemu z odparciem tego ataku, w końcu koncepcja filmu Avatar trafiła do studia zaraz po sukcesie Titanica w 1997 r.

Proszę czekać…