"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Zmarła Lena Horne 0

W dniu wczorajszym po ciężej i długiej chorobie w wieku 92 lat zmarła amerykańska aktorka Lena Horne. Artystka zasłynęła jako jedna z największych przeciwniczek obowiązującego do lat 50-tych ubiegłego wieku rasizmie w Hollywood. Dzięki jej staraniom coraz więcej czarnoskórych aktorów było zatrudnianych przez wielkie studia nie tylko jako tło, ale także w głównych rolach.

Aktorka Lena Horne

Lena Horne przybyła do Hollywood w latach 30-tych ubiegłego wieku, ale mimo tego nigdy nie stała się wielką gwiazdą. Zasłynęła rolą w filmach: The Duke Is Tops, Panama Hattie oraz Swing Fever. Była uznawana za jedną z lepszych aktorek, tajemniczą, ale bardzo seksowną.

Zasłynęła działalnością w antyrasistowskiej organizacji, która miała na cel walkę z rasizmem w Hollywood. Jej zdaniem czarnoskórzy aktorzy w amerykańskim przemyśle filmowym są dyskryminowani, przez co nie dostają głównych ról w filmach. Dzięki jej staraniom z czasem zaczęło się to zmieniać.

Zagrała także w filmach: Śmierć rewolwerowca, Czarnoksiężnik z krainy Oz. Po raz ostatni wystąpiła w filmie pt. Strange Frame: Love & Sax.

Źrodło: www.hollywoodreporter.com

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…