Animowana historia Polski

Kadr z filmu "Animowana historia Polski"

Od soboty jest otwarta wystawa EXPO w Szanghaju, gdzie w polskiej sekcji można zobaczyć 8-minutową animację Tomka Bagińskiego i studia Platige Image pt. "Animowana historia Polski". Jest to szybka podróż przez historię naszego kraju, ukazana w sposób bezpośredni oraz symboliczny. Polscy widzowie mogli zobaczyć ten projekt prezentacyjno-edukacyjny na inauguracji 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w technologii 2D. Natomiast w Szanghaju można go również zobaczyć w stereoskopii 3D.

Filmik Bagińskiego zbiera bardzo pozytywne opinie na wystawie EXPO, gdzie ludzie ustawiają się w długich kolejkach by go obejrzeć. Obok "Animowanej historii Polski" studio Platige Image z Rafałem Wojtunikiem na czele przygotowało na prezentację polskiego pawilonu w Szanghaju animację zatytułowaną "Animowany przewodnik po polskim sukcesie". Jest to dynamiczna prezentacja współczesnych możliwości i potencjału ekonomicznego Polski. Myślą przewodnią filmu jest pokazanie pozytywnych przemian, jakie zaszły w Polsce w różnych dziedzinach życia w ciągu ostatnich dwudziestu lat.

Oba projekty zostały zrealizowane na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, choć zdecydowanie lepiej prezentuje się projekt Bagińskiego, który nieoficjalnie można już obejrzeć w Internecie. Poniżej prezentujemy zwiastuny obu filmików oraz wywiad z twórcami.

Animowana historia Polski

Animowany przewodnik po polskim sukcesie

Wywiad

Źrodło: własne


Piotr Biernacki
Fan amerykańskiego kina niezależnego.