Fan seriali i amerykańskiego kina niezależnego.

Animowana historia Polski 2

Od soboty jest otwarta wystawa EXPO w Szanghaju, gdzie w polskiej sekcji można zobaczyć 8-minutową animację Tomka Bagińskiego i studia Platige Image pt. "Animowana historia Polski". Jest to szybka podróż przez historię naszego kraju, ukazana w sposób bezpośredni oraz symboliczny. Polscy widzowie mogli zobaczyć ten projekt prezentacyjno-edukacyjny na inauguracji 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w technologii 2D. Natomiast w Szanghaju można go również zobaczyć w stereoskopii 3D.

Kadr z filmu "Animowana historia Polski"

Filmik Bagińskiego zbiera bardzo pozytywne opinie na wystawie EXPO, gdzie ludzie ustawiają się w długich kolejkach by go obejrzeć. Obok "Animowanej historii Polski" studio Platige Image z Rafałem Wojtunikiem na czele przygotowało na prezentację polskiego pawilonu w Szanghaju animację zatytułowaną "Animowany przewodnik po polskim sukcesie". Jest to dynamiczna prezentacja współczesnych możliwości i potencjału ekonomicznego Polski. Myślą przewodnią filmu jest pokazanie pozytywnych przemian, jakie zaszły w Polsce w różnych dziedzinach życia w ciągu ostatnich dwudziestu lat.

Oba projekty zostały zrealizowane na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, choć zdecydowanie lepiej prezentuje się projekt Bagińskiego, który nieoficjalnie można już obejrzeć w Internecie. Poniżej prezentujemy zwiastuny obu filmików oraz wywiad z twórcami.

Animowana historia Polski

Animowany przewodnik po polskim sukcesie

Wywiad

Źrodło: własne

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 9

Nie czepiam się dat, bo one tak naprawdę w historii nie są najważniejsze – naprawdę. Data pozwala jedynie umiejscowić wydarzenie w czasie. Bardziej mi chodzi o to, że jeżeli przykładowo na Expo film prezentuje Polskę, jej historię bardziej przez pryzmat sporów i konfliktów niż rozwoju. Ja będąc na miejscu Chińczyka pomyślałbym, że Polacy tylko walczyli i tak naprawdę nie wiadomo z kim o co. A może to oni byli najeźdźcami?
Dla Polaków i edukacji historycznej nas samych film jak najbardziej trafny i zrozumiały. Gorzej z obcokrajowcami.

Asmodeusz

przynajmniej jest to coś co może zainteresować i choc niektórzy zrobią coś więcej by pogłębic temat. a nie nudne wkuwanie dat żeby za pare dni nic z tego nie pamiętać

Barbarka88Rz

Oh jakie to fajne. Bardzo ciekawy pomysł.
Aj gdyby tak dokładnie całą historię PL nakręcić i puszczać dzieciom (i nie tylko dzieciom…) w szkołach. Od razu się szybciej zapamiętuje jak w takiej formie są podane. Oczywiście nie zamiast normalnej nauki tylko jako dodatkowa pomoc:P

Beznickowy

Wygląda to tak, jakby ta osoba koronująca osoba diadem na głowie miała, ale tak jak wspominałem to bardziej wydarzenie symboliczne. A odnośnie kultury i gospodarki, to one rzeczywiście nie są na pierwszym planie, ale są w tle dostrzegalne. Zauważ co się zmienia, gdy spokojna muzyka leci, głównie wtedy jest pokazywana nasza kultura: powstanie bodajże Akademii Krakowskiej, polonez, nie wiem czy obrazu Matejki też nie było na pierwszym planie, feudalizm, Konstytucja, stocznie, fabryki, kino Polonia, Kurier… Jedyne, co mi brakuje, to mocniejszego zaakcentowania okresu romantyzmu.
A te walki rzuciły Ci się w oczy i pamięć po prostu. To naturalne, że rzeczy z wojną szybciej zapamiętujemy. Poza chrztem Polskim większość dat, jakie pamiętam ze szkoły, to daty ważniejszych bitew. A zmiana kultury nie ma dokładnej daty.

Ha nie musisz mi tego mówić ;) jestem historykiem. Co do Ottona III to na tej kiepskiej kopii trudno cokolwiek ze szczegółów dojrzeć.
Co do wojen to rzeczywiście w historii naszej nie ma praktycznie wieku bez kilku konfliktów, ale z 8 minut filmu to 70% to walka, a kultura i gospodarka to reszta. Według mnie troszkę szkoda, bo inni nas mogą postrzegać jedynie w kategoriach ofiary lub najeźdźcy widząc przez większą część filmu działania zbrojne.

Proszę czekać…