"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux

Upada ikona przemysłu filmowego 2

Amerykański magazyn Los Angeles Times doniósł, że w sądzie federalnym w Los Angeles złożony został wniosek o ogłoszenie upadłości największej amerykańskiej sieci wypożyczalni filmowych "Blockbuster". Oznacza to, że upada jeden z głównych symboli amerykańskiego przemysłu filmowego. To oznacza spore zmiany na tym rynku.

Logo firmy Blockbuster

Jeszcze piętnaście lat temu firma Blockbuster była warta 8,4 mld $, dzisiaj wartość całego przedsiębiorstwa ocenia się na 24 – 28 mln $. Co ciekawe od blisko pięciu lat firma przynosiła same straty, które dzisiaj wynoszą blisko 1 mld $. Aktualnie na terenie Stanów Zjednoczonych znajduje się 3,5 tysiąca wypożyczalni z logiem Blockbuster.

Szefostwo przedsiębiorstwa przyznało jednocześnie, że upadek firmy nie ma związek z piractwem, co początkowo próbowało wmówić MPAA. Prawdziwym powodem było łatwość w dostępie do filmów i seriali, które dziś można wypożyczać przez np. automatyczne wypożyczalnie w centrach filmowych czy też przez internet. Jednak za ostatni gwóźdź do trumny uznaje się upowszechnienie "wypożyczenia na życzenie" w sieciach kablowych. Dzięki temu amerykanie nie wychodząc z domu mogą oglądać najnowsze filmy.

Blockbuster liczy, że dzięki zaakceptowaniu bankructwa przez sąd uda się im przejść restrukturyzacje. Jednak nie będzie to już ta sama firma jak jeszcze dziesięć lat temu.

Źrodło: www.comingsoon.net

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

kuba_wajda

sentyment i wzmianka w wikipedii pozostanie na zawsze, ale to nieuchronna – na szczęście – kolej rzeczy. to niemożliwe, że za 50 lat wciąż będziemy mieszali colę z wódką. :)

Beznickowy

Musieli upaść, bo się nie dostosowali do nowej rzeczywistości (doby Internetu), tak samo jak dzisiejszy amerykański "Playboy", któremu też grozi upadłość. Trzeba się rozwijać, bo kto się nie rozwija – ten się cofa.

Proszę czekać…