Upada ikona przemysłu filmowego

Logo firmy Blockbuster

Amerykański magazyn Los Angeles Times doniósł, że w sądzie federalnym w Los Angeles złożony został wniosek o ogłoszenie upadłości największej amerykańskiej sieci wypożyczalni filmowych "Blockbuster". Oznacza to, że upada jeden z głównych symboli amerykańskiego przemysłu filmowego. To oznacza spore zmiany na tym rynku.

Jeszcze piętnaście lat temu firma Blockbuster była warta 8,4 mld $, dzisiaj wartość całego przedsiębiorstwa ocenia się na 24 – 28 mln $. Co ciekawe od blisko pięciu lat firma przynosiła same straty, które dzisiaj wynoszą blisko 1 mld $. Aktualnie na terenie Stanów Zjednoczonych znajduje się 3,5 tysiąca wypożyczalni z logiem Blockbuster.

Szefostwo przedsiębiorstwa przyznało jednocześnie, że upadek firmy nie ma związek z piractwem, co początkowo próbowało wmówić MPAA. Prawdziwym powodem było łatwość w dostępie do filmów i seriali, które dziś można wypożyczać przez np. automatyczne wypożyczalnie w centrach filmowych czy też przez internet. Jednak za ostatni gwóźdź do trumny uznaje się upowszechnienie "wypożyczenia na życzenie" w sieciach kablowych. Dzięki temu amerykanie nie wychodząc z domu mogą oglądać najnowsze filmy.

Blockbuster liczy, że dzięki zaakceptowaniu bankructwa przez sąd uda się im przejść restrukturyzacje. Jednak nie będzie to już ta sama firma jak jeszcze dziesięć lat temu.

Źrodło: www.comingsoon.net


Michał
"Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie robić historii" Andr Malraux